şükela:  tümü | bugün
 • karşıtı için; (bkz: neo con)
 • türkçede karşılıkları tahminen aşağıdaki gibidir.

  (bkz: çomar)
  (bkz: sığır)
  (bkz: kalas)
  (bkz: kıro)
 • kedi eti yiyecek kadar vahşileşebilen çomar ötesi varlıklar.

  bizim çomarlardan çok daha beter bunlar. dünyanın kendi etrafında döndüğünü sanan, silahlı, alkol veya uyuşturucu kullanan, doğayı umursamayan, çevreye zarar vermekten gocunmayan, utanmayan, şovenist, maganda tipler.

  bizimkilerde de bu özellikler var ama bunlarda çok daha fazlası var. emin olun.
 • (bkz: donald trump)
 • amerikan tipi çomar.
 • ilginç bir örneğine denk geldiğim tanımlama. yaşlı kurtların olduğu samimi bir sinema grubu var facebook'ta. orada sohbet ettiğim birisi vardı. tip grant wood'un meşhur american gothic tablosundaki dayının az genci. * ismi de tam güney kekosu ismi. yalnız adam yaman kültürlü, berlin'de organik tarım falan yapıyor. gayet mutena, sevimli bir aile kurmuş.

  tabi adama soramıyorsun usta sen oralardan çıkıp bu kafalara nasıl girdin, anlat hikayeni hele şeklinde. velhasıl c-tipi bir film paylaştı bir arkadaş. silme güneyli çılgınlığı üzerine. altına bu bahsettiğim arkadaş yorum yaptı "ömrüm geçti buralarda, hepsi doğru" şeklinde. adam tam tahmin ettiğim gibi abd'nin en hard sapık, inbred keko bölgesinde büyümüş. şu anda çiftçilik yapması ve görüntüsü dışında orayla bir ortak bağ kurabileceğin bir durumu yok.

  ha nereye bağlayacağım. herkes için geçerli değil elbet de, gayet kabuğunun dışına çıkıp çok farklı mecralara kendini atan insanlar da var elbet. dış görünüş amerikan kekosu, özünde barışçıl, incelikli, sanat aşığı biri de olabiliyor. bu tarz ne kadar insan tanırsak önyargı konusunda daha isabetli bir ölçüyü tutturabilme imkanı oluyor. sosyalleşme böyle yumuşatıcı bir etkiye sahip.
 • the walking dead'de daryl dixon karakteri ile romantize edilmiştir. hiç bir redneckle tanışmadım ama kolsuz yelek, motor sevdası, avlanma yeteneği, tükürme vs. yukarıdaki entryler tiplemeye cuk diye oturuyor.
  zaten s4e12'de kendisini tanımlarken kullanmıştır 'some redneck asshole...'
 • güneşli havada çalışan çiftçiler oldukları için amerikan toplumunda “redneck” ismine nail olmuş olan kesimdir. kendi içinde bir subculture ihtiva eder.
  amerika birleşik devletleri’nin güneyinde kendilerine has aksanları ile cumhuriyetçilerin oy deposu olan bu kitle abd’nin geri kalanına nazaran çok daha dindar olup, içlerindeki katolik azınlıkla birlikte çoğunlukla protestandır.

  amerikan iç savaşında güney’in, yani confederate states of america’nın kullandığı bayrak olan, bir nevi ırkçılığın ve kölelik sempatizanlığının sembolü, konfederasyon bayrağını pek severler.

  bu bayrağı hâlâ bahçelerine asan da vardır.
  en rahatsız oldukları meselelerden biri de amerika birleşik devletleri’nin dünden bugüne uyguladığı göçmen politikasıyla bu abilerin amerikalı olarak görmediği insanları ülkeye doldurmasıdır. bu nedenle bu eli tüfekli, ayağı botlu abiler trump’ın göçmenlere yönelik sert söylemlerini zevk çığlıkları ile izlerler.

  tennessee, oklahoma,alabama, kansas, texas gibi eyaletlerde merkezden birkaç mil uzaklaşarak kendilerine ulaşabilirsiniz.

  edit:imla
 • haklarında şöyle bir yazıya denk geldim redneck'in ne ifade ettiğine dair yaygın kanının aksi bazı iddialar öne sürmekte
  http://amerikabulteni.com/…edneckin-hakki-rednecke/
 • cok yerinde bir yazi. redneck olmalariyla gurur duyan bir cok insan tanidim. modern anlamiyla kaba cevirisi "kıro" denebilecek bir sifat olsa da aslinda altinda cok ciddi tarihsel bir donusum barindirmakta. oyle basina bandana takip harley-davidson'a binince redneck gorunen tipler elbette yok degil lakin onlarin bir cogu aslinda redneck degil "trailer park trash" denilen sosyal cevreye girmektedirler. ha bu arada evet harley-davidson kullanmak biraz kıro isidir burada. en azinda benim yasadigim sosyal cevrede. appalachian redneck'leri ayni zamanda gununuz modern country music in temelini olusturan "bluegrass" ekolunun de yaraticilaridirlar.