şükela:  tümü | bugün
 • palm ve clie icin gorsel , guzel oyunlar uretme cabasi icindeki yazilim sirketi.
  http://www.redshift.hu/

  civilization palm versiyonunu uretmeye calisiyorlar. bir taraftan da dragonfire gibi oyunlar yapiyorlar.
 • symbian os icin de yazilim geli$tiriyorlar. hatta dragonfire'in series 60 portunun save dosyalari pdb uzantili, muhtemelen port etmi$ler.
 • paradise lost'un yarın yayınlanacak paradise lost adlı albümünde bulunacak şarkılardan biri.
 • paradise lost'un paradise lost isimli albumunun 4. ve en sonundaki solosu ile can yakan parcasi. "see my dreams, they're not like anyone's" sozleri ile nick holmes gene ice kapatmistir dinleyenleri.

  sozlerin tamami:

  there's something in the air that greets me
  there's something in the air
  i don't know where i belong, or where does it go from here

  see my dreams; they're not like anyone's

  there's something in your stare that greets me
  there's something in your stare that tells me where i belong
  and where it all goes from here

  i don't know where i belong or where it all goes from here

  see my dreams; they're not like anyone's, anyone's

  there's something in the air that greets me
  there's something in the air
  i don't know where i went wrong or where does it go from here

  see my dreams; they're not like anyone's, anyone's
 • http://jonls.dk/redshift/ adresinden indirebileceğiniz, gözlerinizin a.koyan görüntü ayarlarını değiştirerek biraz olsun rahatlamanızı sağlayan programcık.

  windows'u ve linux tabanlı işletim sistemlerini desteklemektedir. windows'ta kullanmak istiyorsanız kullandığınız işletim sisteminin alt yapıs hakkında biraz bilgi gerektirir fakat o kadar da zor değil.

  f.lux'tan özellik bakımından eksiği değil fazlası vardır. f.lux windows'ta -her ne kadar 3400k tungsten ayarı olsa da- 4000k renk sıcaklığının altına fabrika çıkışsal sınırlamalar nedeniyle inemezken redshift bir sistem kaydı değişimi yardımıyla 3400k'nın altıyla beraber tüm ara renk sıcaklıklarına ayarlanabilir ayrıca gamma ile brightness ayarlamaları da yapılabilir.

  programın yaratıcısı tarafından yayınlanan sürümlerinde windows için grafik arayüzü yapılmamıştır dolayısıyla command prompt(cmd.exe)'ye ihtiyaç duyar.

  microsoft , windows vista'dan itibaren eski sürümlerinde sisteminize kayıtlı herhangi bir administrator yetkili kullanıcı hesabı altında gizli bulunan localsystem hesabını güvenlik açığı yüzünden kaldırmış ve bunun yerine uac(universal account control) getirmişmiş... (daha fazla bilgi için bknz. http://en.wikipedia.org/wiki/superuser )

  işte bu yüzden local system hesabından girilerek çalıştırılan redshift normalde çalışmıyor bunun için bir ekstra bir windows aracı olan psexec'e(http://technet.microsoft.com/…sysinternals/bb897553) ihtiyacımız var.

  http://richardbalsley.com/…the-local-system-account burda anlatılan yöntemle localsystem hesabından command prompt'a girmiş oluyoruz. dikkat edilmesi gereken nokta burda cmd.exe çalıştırılırken administrator olarak çalıştırılması.

  daha sonra redshift'in orijinal sayfasında bulunan yönergelerle redshift'i çalıştırabilirsiniz. biraz dos bilgisi gerekiyor ama google'da gerekenler mevcut.

  ha ben bunlarla uğraşamam kafam döndü derseniz. çinli bir arkadaşımız grafik arayüzünü yapmış redshiftgui olarak aratırsanız google'dan bulabilir ya da hiç uğraşmadan bu linktenhttp://www.softpedia.com/…aneous/redshift-gui.shtml indirebilirsiniz. alın onu kullanın fakat 3400 k'nın altına inemezsiniz ve tüm kontrol sizde olmaz benden söylemesi.
 • londralı post-rock grubu sennen'in fena bir parçası. pek sevdim, birkaç gündür loop'a gelin eyledim.
 • eğer çalıştığınız ortamın aydınlatması, saatiniz ile örtüşecek durumdaysa faydalı hale gelen bir yazılım. örneğin öğlen 12'de güneş ışığına maruz kalan bir ofisteseniz gayet güzel, ama bu saatte de bir bodrumda az ışıkta çalışıyorsanız pek anlamı olmaz programın.

  redshift-gtk adıyla ubuntu repolarında bir program var, toggle edebiliyorsunuz modu, veya "30 dakika karışma benim parlaklığıma sonra tekrar müdahale et" deme şansınız var. gece çalışanlar için (ki kabul edelim, linux kullanıp gece çalışmayan yoktur) epey faydalı.

  bu arada bu program sistem saatine bakarak tahmin yapar. ortamın gerçekten ışığını ölçen (mac'lerdeki gibi) bir program isterseniz, kameranızdan sampling alarak hesap yapan wildguppy programını denemekte fayda var.

  not: bu entry 28 şubat 2016 ekşisözlük direnişi süresince katalanca olarak sunulmuştur. (bkz: bütün entry'lerini katalancaya çevirmek) bundan çok daha kaliteli yüzbinlerce entry bu süreçte yok olmuştur. bir zamanlar devletin milletini ebleh yerine koyması yasaktı, bazı yasaklar özlenebiliyormuş.
 • evrenin genişlemesine istinaden ışığın dalga boyundaki esnemeyi derecelendiren kosmolojik değerdir. içinde hubble mubble derken akıl yitirecek bilim vardır.

  bonus: eylenceli bir evren keşfi için; galaxyzoo

  hardcore: olayın dibindeyim bana net bilgi ver ise; skyserver