şükela:  tümü | bugün
  • girişimci aklın bir denemesi gibi geldi.

muhtemelen çin yapımı bir ebook. ilk defa görüyorum, noname, çift simli cep tellerine benziyor. akıllı bir türk arkadaşımız yaptırmış, tc'de satmaya calısıyor. web sitesi bile yapılmış. google yaptığımda türk sitesinden başka kaynak göremedim. sitesinde yazdığı gibi benq ile ilgisi de yok, en azından ben göremedim.

kağıt üstünde teknik özellikleri kulağa hoş gelse de unutulmaması gereken bunun bir ebook reader olduğu.

kaliteli bir e kitap okuyucunun en önemli özelliği müzik çalması, vs. değil, eink teknolojisine sahip olmasıdır. yani electronic paper display, göz sağlığımız için bu özelliği taşıyor olması gerekiyor.

biz apple ın ipad'ini bile bu özelliği yüzünden eleştirdik. sonuçta saatlerce bu cihazın ekranına bakma durumu var. eink olmadan 2 yıl sonra gözleri ele alma durumu olabilir.

bu arada powered by benq olayı da havada kalmış. benq in bu ürünle alakasını göremedim, google yaptım, gelen ilk benq linkinde gözüken ebook çok farklı bir model.

özetle benim içime sinmedi, ebook isteyenler, şu anda kindle veyahut sony'nin eink teknolojili ürünleri haricinde uzak dursunlar. asus ve benq gibi diğer firmaların, official, yani resmi ürünleri çıktıkça inceleriz.

şu anda bu işin piri de amazon.com un kindle ının son modeli. sözlük'ünüzün teknoloji üstadlarından birisinin nacizane tavsiyesidir.
  • neden 400 usd'nin üzerinde fiyat çektiklerini merak ettiğim alet. ayrıca dil bilgisi kurallarının gözetilmediği bir ana sayfaya sahip olması da ürünün özü itibariyle ironik olmuş.
  • almak için sabırsızlandığım cihaz. bence her öğrenciye bu türlü birşey gerekli. hele ki istanbul'da yaşayanlar için trafikte can sıkıntısına birebir. al eline hiç kasmadan isterse bin sayfalık bir kitap olsun tek tuşla çevir sayfaları, tut tek elinde...
    her öğrenciye lazım dedim ama öğrenci adam 600 tl yi nasıl verecek o da ayrı...
  • sanırım çok gizli bir teknoloji. zira kendi sitelerinde bile ürüne ait sadece 1 adet görsel var.
  • idefix 15 nisan on siparisli olarak 649 tl'den satmaya baslamis bu cihazi. ayni fiyata 4-6-8 taksit secenekleri de dusunulecek olursa kendi sitesinden daha uyguna geliyor. gittigidiyor'da zaten bundan daha pahali. insani durtmuyor degil.

bu arada firmanin sitesi de sudur;
    http://www.reederebr.com/

idefix'deki satis adresi;
    http://www.idefix.com/…asp?sid=bertrfydpe7khlggumln
  • öncelikle (bkz: sony reader touch edition)

benzer bir şekilde bu cihaz da dokunmatik olduğundan ışığı yansıtma kaçınılmaz oluyor, ki güzel okuyabilmek için e-inke o kadar para verdikten sonra ona katlanmak cidden saçma olur - alex reader ve nook'un dokunmatik ekranı e-ink ekrandan ayrı bir parça lcd'ye koyması ve kindle'ın sadece düğmelerle işini görmesinin sebebi bu zaten - dolayısıyla bu alete görmeden 650tl gibi komik rakamlar verecek olan kişi bence hayal kırıklığına uğrayabilir.
  • app store'da rastladigim en iyi google reader client'i..
  • viral pazarlaması da ürünün kendisi gibi parasının hakkını vermemekte gibi
  • bu alet sadece türkiye'de bu isimle satılıyorsa, niye doğru dürüst türkçe bir isim konmamış da, ingilizcesi (o da iyi niyetli bir çeviri ile) saz biçicisi anlamına gelen güdük bir isim konmuş anlayamıyorum. viral pazarlamacılarından bir açıklama gelir umarım.