şükela:  tümü | bugün soru sor
 • alice*'teki yegane lay layli sarki. ballad'lar siktiginda sifa niyetine.
 • sozleri yazalim ibreti alem icin;

  around the curve of the parrot bar
  a broken-down old movie star
  hustling and easterner
  bringing out the beast in her
  a high dive on a swimming pool
  filled with needles and with fools
  the memories are short but the tales are long
  when you're in the reeperbahn

  oh, they called her rosie when she was a girl
  for her bright red cheeks and her strawberry curls
  when she would laugh the river would run
  she said she'd be a comedian
  oh what a pity, oh what a shame
  when she said, ñcome callingò, nobody came
  now her bright red cheeks are painted on
  and she's laughing her head off in the reeperbahn

  now little hans was always strange
  wearing womens underthings
  his father beat him but he wouldn't change
  he ran off with a man one day
  now his lingerie is all the rage
  in the black on every page
  his father proudly calls his name
  down there in the reeperbahn

  now if you've lost your inheritance
  and all you've left is common sense
  and you're not too picky about the crowd you keep
  or the mattress where you sleep
  behind every window, behind every door
  the apple has gone but there's always the core
  and the seeds will sprout up right through the floor
  down there in the reeperbahn

  down there in the reeperbahn

  down there in the reeperbahn
 • almanya'nin hamburg kentinin güney-batisindaki bir bölgesine verilen ad. bir liman kenti olan hamburg'u zamaninda denizciler arasinda cok ünlü yapan sokak. efendim bu sokak avrupa'daki en ünlü red light districtlerden biridir. ilginc olan ise sokagin ortalarina yakin bir bölümünde bir tiyatro bulunmasi, gündüz saatlerinde cocuklarin bu tiyatroya gelmesidir. her ne kadar gündüzleri pek bir hareketlilik olmasa da bu sokakta cesitli erotik malzemeler* satan dükkanlar, seks filmleri gösteren sinemalar bulunmasidir. ayrica sokakta her türlü cinsel tercihe uygun barlar, diskolar bulunmaktadir. gidenlerin kendi güvenliklerini asla tehlikeye atmamalari ve acik alanlarda cüzdanlarini disari cikartmak gibi bir hata yapmamalari önerilir.
 • her tür müziğin ve her tür insanın olduğu, gündüz 11e kadar açık disco, bar, club gibi mekanlarıyla hamburgun çılgın atan gençlere hediyesidir. hauptbahnhofa yakınlığı ile ayrıca çevre şehirlerden insanların buraya akın etmesine sebep olur.
 • große freiheit sokaginda dollhouse adli striptiz kulubünü barindiran hamburg'un cilgin eglence merkezi.
 • burger king'in köşesindeki kızların kısa mesafede attıkları deparlar ve geri dönüşlerinde yerlerini aynı düzende almaları insana almanların her işi nasıl düzenli yapabildikleri konusunda hayrete düşüren egzantrik mekan
 • bu caddede yururken onunuzdeki bir gayle beraber ilerleyen iki orta ya$li bayani birden sex shop un vitrininde gordukleri kol kadar vibrator icin aaaaa tepkisiyle vitrine kosarken gorebilir (gay de arkalarindan) (bu arada normalde hatunlar bu tepkiyi guzel bir elbise gorduklerinde verirler yanlarindaki kankileriyle beraber) ve arka fonda yoldan gecen arabada ibrahim tatlises bangir bangir caliyor olabilir.
 • hatun kaynayan, st pauliye bagli, ozellikle cumartesi gunleri, 15 yasindaki bebelerinden tutun da, "gocumen" bayramda eli opulecek teyzem yasindaki menopozlu teyzelerin bile yolunu tuttugu, hamburg un eglence merkezi.

  yine de isin ilginc tarafi, bunyesinde yan yana ve birbiriyle alakasi olmayan dukkanlari bulundurmasidir; kerhane ile tiyatro gibi; ya da yemek olarak alakasi olsa da, lezzet olarak uyusmayan, mcdonald s, pizza hut ya istanbul döner "grill kebap" gibi...

  hülasa, "gidin gorun" ibaresini hak eden bir yerdir reeperbahn; eger yolunuz bir gun almanya dan; ya da bilemediniz hamburg dan gecerse, ugramak en dogru secim olacaktir.
 • bünyesinde hipileri, 50lik punkları, anarşikleri, geyleri, orospuları, pezevenkleri, işsizleri, ayyaşları barındırır,yani toplumun sindirilmeye çalışılanlarıdır bu bölgenin sahipleri. bi çeşit kurtarılmış daha doğrusu ele geçirilmiş bölgedir. almanyanın neresine gitseniz aynı olan zaman mekan kavramı burada farklıdır, alman kalıbına sığmayan yegane mekanlardandır burası. ufak christianiadır. isyankar korsan bayrakları heryerdedir zaten..her yer bira, sidik kokar..kiminin elinde bira kasası, kimisinin kırbaç hemen yanda da dönerci mahmut abi, bi acayip mekandır..

  korsanlarla herhangi bi barda st paulinin maçını izlemek olmazsa olmazdır.sex shoplar, striptiz kulüpler, casinolar ilginizi çekerse buyrun, gırla..

  akşam tam 8de -beş dakkaya kimse kalmaz çünkü- 100 metre kuyruğa giren orospuların önünden muhakkak bi geçilmelidir, görülmelidir ki malum bi dünya güzel hatundan o kadar laf başka hiçbir yerde yenemez ha..

  iş yemeğe geldiğindeyse rezil olan alman mutfağının yanından geçilmez zira 'mekanının' ötesinde olan dönercilerimizden birine dalar dönerle giderilen ucuz ve lezzetli hasretin ardından bi markete sapıp kapılan biralarla limana inilir ve güneşin batışıyla kafalar çekilir..
 • pek çok turist bu sokağı, dildoların ya da o kadar abartmadan sado-mazo tarzı deri giysiler giydirilmiş ve eline kırbaç verilmiş cansız mankenin önünde sex yazısı görülecek şekilde çekilmiş bir fotoyla anarlar. hepsi de böle hafif gülmüş, hafif utanmış ya da alay geçer gibi durmuş.