şükela:  tümü | bugün
 • universite birinci siniftayken tanimini yapamadigim icin iktisattan butunlemeye kaldigim terim
 • duzenleyici hesaplardan olmasindan mutevellit vadesi gelmeyen borclarin gider hesaplarina alacak ya da gelir hesaplarina borc kaydedilmesi $eklinde tanimlanir.ay ba$inda ters kayitla iptal edilmesi gerekir.
 • uzun vadeli alacak/vereceklerimizi henüz para elimize geçmeden bilançoya gelir ya da gider olarak yazma işlemi.
 • bankalarca iskonto edilmis bir senedin merkez bankasi tarafindan iskonto edilmesidir.

  -reeskont oranlarinin yukselmesi, ticari bankalarin merkez bankasindan odunc alma egilimini azaltir.

  dogal olarak

  -reeskont oranlarinin azaltilmasi, ticari bankalarin merkez bankasindan odunc alma egilimini arttirir.

  boylece kredi genislemesi 2 yonden kontrol edilir (maliyet etkisi ve beyan etkisi).
 • merkez bankası'nın açıkladığı avans faiz oranı kullanılarak, iç iskonto yöntemi ile, vadesi bilanço tarihinden ileri bir tarihte olan borç ve alacak senetlerinin, bilanço tarihi itibariyle gerçek değerinin bilançoda gösterilebilmesi için yapılan iskonto işlemi.
 • ne kitaplarda ne de sözlükte yazan tanimlarindan birsey anlayamadigim, zekami sorgulamama ve her duydugumda irkilmeme sebep olan hede... bana çağrıştırdığı sey için (bkz: reeskont adnan)
 • bir bankanın, elinde bulundurduğu senetleri, başka bir bankaya iskonto ettirmesi.
 • bir iktisadi varlığın bugünkü değeri. özellikle gelecekte getiri sağlayacak olan finansal araçların***, bugünkü kar/zarar durumunu hesaplayabilmek için kullanılır.
 • devlet baba işletmelerde sadece alacak senetlerine yahut sadece borç senetlerine reeskont ayrılmasına izin vermez. ya ikisine birden uygularsınız ya da uygulamazsınız.
 • bu deyimi bankalar ve şirketler için ayrı ayrı sınıflandırmalıyız, daha anlaşılır olabilmesi için. şöyle ki:

  farz edelim üretim şirketindeki 1000 ytl'lik vadeli bir çek (yasalarımızda çekte vade olmaması gerekirken uygulamada vardır) için 31.12.2007 dönemi itibarıyla reeskont hesapmak istiyoruz. söz konusu çekin vadesinin 03.01.2008 olduğunu düşünelim. reuters'ten adığımız piyasa verileri doğrultusunda faiz oranının da %15 olduğunu düşünürsek, iç iskonto yöntemiyle reeskont tutarımızı şu şekilde buluruz:
  1000*15*3/(36000+(15*3))=1,24ytl buluruz reeskontumuzu

  ancak bankalar için reeskont deyimi farklı uygulanmaktadır. bir bankacı için reeskont dönem sonrası gün sayısını değil döneme kadar olan gün sayısını gösterir. kısaca açmak gerekirse. 1000 ytl'lik bir kredi için reeskont bulmak isterseniz kredinin açıldığı tarihi bilmeniz gerekir (farz edelim 28.12.2007 olsun). faiz oranımız yine %15 olduüunu düşünürsek. basit faiz hesaplama yöntemiyle kredi reeskontumuzu şöyle buluruz:
  1000*15*3/36000=1,25

  şirketlerde tahakkuk deyimi bankalarda reeskont için kullanılırken, şirketlerdeki reeskont deyimi bankalarda irr ve mtm tutarlarının hesaplaması için kullanılılır ki bunları da başka bir entrymizde siz meraklı keşi okurlarımızla paylaşalım. to be continued...