şükela:  tümü | bugün
  • öyle bir kişi yoktur. ama referanduma evet verip akşener'i destekleyecek kişiler vardır. mesela melih gökçek, istanbul büyükşehir belediye başkanı olan adam. istifa ettirilen ak partili belediyeler. bunların hepsi karşı tarafa oy atacak.

tek adamlığın sıkıntısını gören, göreceğini anlayan herkes oyunu demokrasiden yana kullanacak.
  • hayır bi parti değildi işte muhalifler bunu karıştırıyor.
    akpartili olup da hayır veren en az yüzde 10’du, şimdi onların eve dönme vakti.
    muhalifler yine seçim havasına girdiler ben bu sefer bu havaya girmezler diye düşünüyordum. günün sonunda muhtemelen kazanamama durumunda yine yakılan çalınan fazla basılan zorla atılan gibi gibi bi sürü ağlak hikaye yazacaklar.

ne demiş atalar pehlivan doymaz güreşe vakit yenilgiyse.
  • türkiye sosyolojisinin realitelerinden bihaber olanların anlamayacağıdır.

benim kayınço var; %98'i akp'li olan ailenin hırçın çocuğu. arada bir akp'ye, arada bir mhp'ye verir. referandumda hayır dedirtmeyi becerdik. ailede akp'yi, tayyip'i eleştirebilen tek yaşam formu. geçen diyor "ne meral'i, ben cehepeylen ittifak kuranlara oy vermem, tayyibe verecem". bak bu çocuk genç. iyi kötü üniversite okumuş, ailenin de en muhalif genci. asgari ücrete çalışıyor. daha bundan başka; net akp'li olup da referandumda hayır veren insanlar var.

türkiye'yi ekşi sözlük ve twitter'da gördüklerinden ibaret sananlar da "ince erdoğan'ı yenecek" diye sevinçten göbek atıyorlar. afedersin; yarrak yenecek!

akp-hdp arasında bile oy geçişliliği sandığınızdan çok çok fazladır. türkiye'de sadece mhp-hdp ve akp-chp arasında geçişliliğin yok sayılacak kadar az olduğu söylenebilir. hayır'dan akp'ye, evet'ten chp ve iyi parti'ye geçişlilik ise hayli hayli vardır.
  • pardon da gayet doğaldır.

biri yönetim biçimi seçimi, diğeri iktidar seçimi.