şükela:  tümü | bugün soru sor
 • babam... öyle bir tayyipçidir ki, tayyip erdoğan kendisiyle tanışsa koltuğu teslim eder. diriliş ertuğrul izliyor, kadir mısıroğlu'nu dinliyor, son 5 senedir tam bir atatürk düşmanı oldu. fetö konusunda da herkes elini öperdi, iyi adamdır diyordu, 3 yıldır 'vay terörist' diyor. gel gelelim babam bu referandumda hayır diyeceğini söylüyor. hatta akp'li arkadaşlarıyla bu yüzden tartışıyor. diyor ki; 'bombalar patlıyor, dolar oldu 4 lira, benzin 5.5 olmuş, suriyeli gençler burada gezerken bizim gençler suriye'de şehit oluyor, hiçbir derdimiz kalmamış gibi başkanlıkla uğraştırıyorlar bizi.' aynen böyle diyor ve şunu ekliyor: 'bunlar 7 haziran'da seçilemeyince kaynak yok diyorlardı ama bizim maaşlara zam verdiler hemen, bunlara bir ders daha verelim ki yine zam yapsınlar bize, yoksa bir şey vermezler. ayrıca tayyip'ten sonra fethullah gülen gibi bi adam gelirse napıcaz?'

  ulan bu saydığın şeylere rağmen neden hala bu partiye oy veriyorsun o zaman? ona da 'muğalafet yoğğğ' diyor işte. özetle beni bile şaşırtacak şekilde hayır demesi yetmez gibi bir de akplilerle 'neden hayır demeleri gerektiğine dair' tartışıyor. bence de bu başkanlık olayını akpli olup hayır diyecek seçmenler bitirecek.
 • yine bir hezimetle karşılaşmamak adına bel bağlanmaması, varmış gibi hesap edilmemesi gereken kitle.
 • buyrun benim.

  soruları alayım.

  edit: özelden soru yağmuru geldi. hepsini cevaplamak mümkün değil. burdan yazalım bari.

  bak kardeşim ülkede kimse babadan ak partili değil. zaten 14 yıllık parti. insanlar niye oy veriyor ben gibi. 1.si istikrar ve ekonomi. 2.si çomar diye asagilanmak ters teptiginden( koyun koyun dediniz koyduk).3. erdoğan'a olan sevgimiz. ama ana mesele ekonomiydi. 4 ayda dolar %30 üzerinde arttı. yani ben o kadar fakirleştim. benzin aldı başını sonbaharda lpg 1.96 idi. su an 3.00. maaş zamları ortada. teror diğer yandan.

  şimdi gündem ekonomi olmalıydı. ama su an varsa yoksa başkanlık. emin ol ilk refah partisi ,sonrası ak partiden başka partiye oy vermeyen ben ilk defa bu kadar karşı olduğum bir şeyle önüme geldi. ülke güllük gülistanlık olsaydi başkanlığa evet derdim. ama su an ne yeri ne zamanı. cevremdekiler de ben gibi. ve ben eminim %43 üstünde evet alamayacak. ( troll olup olmadığımı eski entrylerimden görebilirsin. 2010 a kadar bakarsanız trol olmadığım ortaya çıkar )

  peki başkanlık değil de genel seçimler oldaydi bu sefer verirmisin diye bir soru geldi.

  cevap çok basit.

  tek cevap ekonomi. insanlar fakirleşmeye devam ederse ak parti felan kalmaz. kimse de oy vermez. dsp %32 oyla iktidara geldi. ekonomi bozuldu %2 ile bir sonraki seçimde yok oldu. bu yeterli sanırım.

  bence reisi danışmanları yanıltıyor. ve bunu bilerek yapıyorlar. içerde hala feto kalıntıları çok kritik yerlerde. başkanlık baskısının bende mantıklı izahı yok.
 • azımsanmayacak kitledir.

  at fava bekle.
 • hayır diyecek ak parti seçmeni yoktur. sandığa gitmeyecek ak parti seçmeni vardır. referandumun ve ülkenin kaderini de o kitlenin büyüklüğü belirleyecektir.
 • partinin varoluş amacına terstir, yoktur. geçiniz.
 • 1 kasım seçimlerinde akpye oy vermiş fakat 7 haziranda oy vermemiş olan yüzde 10 'luk kitledir. akp' den evet oyu verecek kitle yüzde 40, mhp'den ise yüzde üçtür. referandum sonucu yüzde 55 hayır şeklinde olacaktır.
 • oldugunu umdugum kitledir...
 • bu referandumda olacaktır. etrafımda ak partili olan binlerce insan kararnamalerle işten atıldım mı diye internette ismini aratıyor. hepsi korkuyor ve korktukları için hayır diyecekler.

  (bkz: esenyurt'taki devasa referandum röportajı) bu videoyu izleyin. adam "tek bayrak, tek dil, tek vatan, tek bayrağa evet ancak tek adama hayır" diyor.

  başka bir videoda bir adam "ben bunlara oy verdim ama baktım bölüyor bizi, ben komşumla bozuğum akrabamla bozuğum artık vermiyorum" diyor.

  seçim geceleri "haydi bir daha" diye şarkı söyleyen insanlar hayır diyor.

  "recep tayyip erdoğan kandırıldı da biz kandırılmadık mı" diyen adam hayır diyor.

  en önemlisi %10'luk demokrat ak parti seçmeni olduğunu 7 haziran'da gördük. o seçmen korkuyor, hayır diyeceklerdir.

  kararsız bilgilendirmeyen seçmen de muhtemelen hayır diyecektir.

  insanlara güzelce anlatmak bize düşüyor. tarafsızları ve korkanları hayır'a teşvik edelim.
 • referandumun, partizanlıkla alakası olmadığını bilen, bilinçli olduğunu umduğum seçmendir.