87 entry daha
  • bu referandumda olacaktır. etrafımda ak partili olan binlerce insan kararnamalerle işten atıldım mı diye internette ismini aratıyor. hepsi korkuyor ve korktukları için hayır diyecekler.

(bkz: esenyurt'taki devasa referandum röportajı) bu videoyu izleyin. adam "tek bayrak, tek dil, tek vatan, tek bayrağa evet ancak tek adama hayır" diyor.

başka bir videoda bir adam "ben bunlara oy verdim ama baktım bölüyor bizi, ben komşumla bozuğum akrabamla bozuğum artık vermiyorum" diyor.

seçim geceleri "haydi bir daha" diye şarkı söyleyen insanlar hayır diyor.

"recep tayyip erdoğan kandırıldı da biz kandırılmadık mı" diyen adam hayır diyor.

en önemlisi %10'luk demokrat ak parti seçmeni olduğunu 7 haziran'da gördük. o seçmen korkuyor, hayır diyeceklerdir.

kararsız bilgilendirmeyen seçmen de muhtemelen hayır diyecektir.

insanlara güzelce anlatmak bize düşüyor. tarafsızları ve korkanları hayır'a teşvik edelim.
  • temsil oranı tüm akp seçmenleri içinde yüzde 0,5 veya altı olan kitledir.
    an itibariyle 3 araştırmayı aynı anda yürüten bir araştırma sirketinin yöneticisi olarak bir iki kelam da biz edelim değil mi?
    geçen ay yaptığımız ölçümlerde evet oyları 56-60 sınırlarında iken şu an analizi yapılmamış sonuçlara göre farkın 2-4 puanlara kadar düştüğünü söyleyebiliriz.
    yine de evet oylarının fazla olmasının sebebi tamamen sadık ak parti seçmenleridir. mhp'nin ise tabanını henüz ikna edemediğini söyleyebiliriz. giderek de mhp yönlü evet desteğinin azaldığı da bir gerçektir.
    ne değişti de rüzgar tersine döndü? bundan sonra ne olur?
    şu ana kadar muhalefet hiç bir sey yapmadı. belki de doğru olanı yapıyorlar. ortada bir mağduriyet yok. genelde akp bütün seçim propagandalarını ben tek, siz hepiniz şablonuna oturturdu. bu sefer öyle bir durumları da yok.
    kanaatimiz nedir?
    kemal kılıçdaroğlu ve chp bir şekilde bu oyunu bozar. sadece saldırı ve polemik üreterek makası tekrar evet yönlü açar diye tahmin ediyorum. her seçimde olduğu gibi...

edit:insanlar duymak istedikleri söylendiğinde mutlu oluyorlar. ben daha referanduma kadar bu sonuclari paylaşacağım. referandumdan sonra oturur konusuruz.
    işimin tanımı bana göre ozentilikten dolayi ingilizce olduğu için yönetici ibaresini kullandim. birilerini gereksiz aşağılık kompleksine sokacağını bilseydim onu da söylemezdim. aklınıza bol sıfırlı maaşlar falan gelmesin zira ay sonunu hesaplayarak getiriyorum. sadece sevdiğim bir işi yapiyorum.
  • kendi şeçmenlerinin en az %5 i dir.
  • ismi lazım değil küçük bir ilçede kadinlarin katıldığı bir toplantı (katılanların beyanı) yapılıyor ve neden evet denilmesi gerektiği anlatılıyor (anlatılıyor dediysek buraya yaşlı bakımevi yaptıracağız, her hastaya bir hastabakici verilecek, dogal olarak yuzlerce issiz genci işe alacağız vs. gibi şeyler). toplantı sonunda ise düzenleyenlerin kendi aralarındaki konuşmaya şahit oluyor bir tanıdık; "boşa gelmişiz buraya kadar, boşuna kendimizi yorduk" minvalinde şeyler konuşuluyor. demem o ki bu sayı sozlukculerin tahminlerinin bile çok uzerinde, kendileri bile gorememisler o ışığı seçmende.
  • ihtiyaçtır, umuttur.
  • tanıdığım 3 tane ak parti seçmeni. heralde hukukçu olmalarından kaynaklanıyor.
  • yoktur efenim, ortamlarda falan hayır diyecem diye geçiniyorlar, ama evet verecekler biliyorum. çünkü çomarlık böyle bir şey.
  • bir kaç gün önce sohbet ettiğim, akp nin bursa osmangazi ilçe teşkilatı kurucu üyelerinden bir abinin de içinde bulunduğunu öğrendiğim kitle.

bu gibi durumlar olmasa gerçekten ümidimi yitirecek oluyorum bazen.

3 haftadır işsizim sözlük, ne güzel gezip tozuyodum, sohbet muhabbet, sosyalleşmek çok iyi gelmişti ama pazartesi başlıyorum yeni işime, çok moralim bozuk çoookkk...
  • islamda iştirakin gerekliligi felsefesine inanan dindarlardan oluşabilecek grup.
153 entry daha
hesabın var mı? giriş yap