• devlet dairelerindeki torpilin özel sektördeki adıdır.
  • torpil kelimesinin akademik lugattaki karsiligi veya bir nevi kibarcasi.
  • türkiye de, diplomadan ve bilgiden daha önemli olandır. referansın yoksa staj için bile alınmamak pek bir gariptir.
  • çaylaklıktan kurtulmak için gerçekten ihtiyacım olduğunu düşünmeye başladığım şey.
  • piyano 5 oktavdır. piyanonun 440 hz'lik bir ses vermesi durumuna referans denilmektedir.
  • bundan daha kotu daha uyduruk bir isim bulamadilar mi bu gazeteye dedirten gazete.
  • işe girmemin bir takım adamların götünün keyfine kalmış olduğunu gösteren şey.

ben bıktım, ben bunaldım artık ya. bana biri bir şey söylesin. yalan referans mı veriyim napiyim. dayımı mı yaziyim benim eski müdürüm diye? iyi ki sorunlu ayrıldık kodumun işinden. son iş yerinizi neden referans olarak yazmadınız diye soru mu olur? anlattık ya sana yaşadığımız şeyleri. yazsam ne olcak adam yağıp esicek zaten benim hakkımda.

ben öleyim ya. ev kızı olayım. koca parası yiyim. yok ya.
  • şu hayatta bundan daha saçma bir şey yoktur. bir de cv'lere falan yazılıyor bu, şaka gibi. modern insan hayatına bir güncelleme gelmesi lazım bu konuda.
  • saçmalıktır. bir kere gerçek hayatta ki uygulaması diyelim ki olması gerektiği şekilde yürüyor, düşünün ki bir sürü iş görüşmesine gidiyorsunuz ve hepsi de o referansı arıyor. referansınız da muhtemelen ya daha önce çalıştığınız yerdeki iş arkadaşınız ya da üstünüz vesaire. o kişi de artık aranmaktan bezer ve eeeeh yeter artık moduna girer. saçma prosedürlerle bu saçma hayatta insanları darlamaktan başka bir şey değil. yüz yüze sözlü konuştuğun kişiyi mülakatta az buçuk çözebilecek kadar zekan yoksa, telefonda tanımadığın insanın söylediklerine ne güveniyorsun nasıl emin oluyorsun? zeka kıtlığından herhalde.
  • üniversite mezuniyetinden sonra mülakatla alım yapan bir sınava bir devlet memurluğu için girdim. sınava hazırlandığım süre boyunca tanıdığım herkes eğer torpilin yoksa bu sınava hiç hazırlanma dedi. bu benim motivasyonumu düşürdü. çalışırken aklım hep ya mülakatta elenirsem oldu. çünkü torpilim yoktu . etrafımda devlet memuru bile yoktu doğru dürüst ki bir de ensesi kalını bulacaktık. bir gün mahallede bir düğün var babamın arkadaşının oğlunun. adamın kardeşi de üst düzey memur. dedi ki babam senin işi yaparsa o adam yapar. aslında bakma belki gücü yokta bizim ulaşıp ulaşabileceğimiz son nokta orası. çünkü etraftaki herkes fabrikada işçi. neyse düğünde adamın yanına gittim. adam yanına çok sessiz yaklaşmışım heralde beni görünce bir hopladı. irkildi. ayak üstü bekli 30 saniyede meramımı anlattım. o da tamam sen sınavı kazan gel bakarız dedi. ama ben çok utandım. böyle kendimi dilenci gibi hissettim. mahalledekiler falan dalga geçtiler . neyse aylar geçti ben sınava girdim çıktım geçme notu 71 ben 69 da kaldım. sınavı geçemedim ama üstümden de bir yük kalktı. çok şükür kapı aşındırmak yok dedim içimden. o zaman o memuriyeti kazansam diyelim 3 bin alacaksam 600e bi yere stajyer olarak girdim. neredeyse 5 te 1. sonra staj için girdiğim yerde canımı dişime takıp çalıştım. maaşım az falan demiyorum deli gibi çalışıyorum. gece 12 ye kadar çalıştığımı biliyorum. sonra yanında çalıştığım kişi bir devlet kurumunda yönetici oldu. sonra ben çok şükür kpss ile atandım.merkezi sistemle mülakatsınız başka bir memuriyete. memuriyette kaldığım süre boyunca da yani halen özel şirkette gibi çalıştım. 5 kuruş mesai almadan her gün mesaiye kaldım. araştırdım kendi konularıma hakim oldum. öylesine yapmadım. işin aslını astarını öğrenmeye çabaladım her daim. bu süreçte de bir sürü kişi tanıdım. şimdi mülakatla bir yere başvursam arkamda duracak bir sürü adam var. zamanında o mahalllede konuştuğum adamda fetöden ihraç oldu. şükür ki yollarımız kesişmemiş adamla her şeyde bir hayır var işte.
    velhasıl kelam eğer referans gerektiren bir yere girecekseniz mutlaka kendi emeğinizle sizin tanıyıp güvendiğiniz ve sizi tanıyıp güvenen birilerini bulun. babanın askerlik arkadaşının amcasının kayınçosundan size fayda yok. kendinizi kendisiniz ispatlayın.
hesabın var mı? giriş yap