şükela:  tümü | bugün soru sor
 • anadolu asiklarinin pirlerinden. bircok anonim zannedilen turkunun bestecisi, olmadi derleyeni, meshur edeni. (bkz: gesi baglari) (bkz: cemalim) (bkz: ayas yollari).40 yasinda vefat eden urguplu refik basaran kisacik omrunde 30 civarinda plak cikartmistir. turk muzigine katkisi dolayisi ile soyadi kanunundan sonra basaran soyadi ona bizzat ataturk tarafindan verilmistir. muharrem ertas'in ustadi, anadolu muziginde bir devrin en buyuk ismi bu muhteremin urgup cikisinda bir heykeli bulunmaktadir.ayas'i mekan bellemis dedemin babasinin kankasiymis, icerlermis her dugun dernek zamani.

  yukari aya$ koyunden (aya$ regular degil) bir kizla evlenmi$, kayseri'den donerken yorenin daglarindan atiyla gecerken ucurumdan nehire du$mu$ ve terk-i dunya eylemi$tir.
 • "ürgüplü refik başaran"; 20.yüzyılın başından, günümüze, özellikle orta anadolu çıkaklı birçok türkünü yaşayabilmesini sağlayan önemli halk derlemecilerden biri olmasi hasebiyle, türk halk müziği tarihinin önemli kaynak kisilerinden ve anadolu'nun envai mekanlarini gezmis, seyyah bir halk ozanidir. mahalli sanatci sifatiyla da, yaşadığı yörenin duyarliligini, sesi ve baglamasinin tinisiyla, fevkalede bir şekilde yansitmistir. (bkz: asik veysel) refik başaran'ın ilk plağı, sahibinin sesi imzalıdır. anadolu insani, refik başaran'ın deyişlerini,bozlaklarını ve halaylarını taş plaklardan dinlemiştir. geleneksel olarak 30 aralik günü, refik başaran'ı anma günü olarak kutlanir. kalan müzik 2001 tarihli, "şen olasın ürgüp" isimli albümle, refik başaran'ın secme eserleni yayinlamistir.
 • "gıymatımı bilmedin, bir kötüye düşte gör" diye beddua eden güzel sanatçımız.
 • ürgüplü mahalli sanatçı. ancak orta anadolu müziğine yaptığı katkılar nedeniyle bana göre küresel bir ünü hakediyor. soyadını atatürk'ün verdiği söylenir, ne kadar doğrudur bilemiyorum. cemalim* türküsünün kaynak kişisi kendisidir. özellikle bir derleyen olarak muzaffer sarısözen gibi onun da çok büyük katkıları olmuştur. keskin için hacı taşan, sivas için aşık veysel ne ise ürgüp için de refik başaran odur.
 • anneannem sayesinde öğrendiğim sağlam sanatçı. sesi acayip hisli ve hoş gelir bana.. hele bi "avşar güzeli" türküsünü söyler ki off.. onunla birlikte eglenirsiniz yani o derece.. am böyle değerli ustalarin başlığında bu kadar az entry görünce üzülüyor insan. hiç mi duymadiniz dinlemediniz amk. ama günümüz şarkıcılarının altına mersiyeler düzersiniz.. ayıp ibneler ayıp.
 • ürgüp'e yerleştiğimde adı benim için sadece bir caddeydi. arkasından meydandaki heykel oldu. nedense hala merakımı uyandıramamıştı. derken çevreyle ilgili bazı şeyler okurken sesi fon müziği olarak karşıma çıktı. orta asya kopuzları gibi çaldığı sazı ve tenor sesiyle hışırtılı plak kaydı çok hoşuma gitti. zamanımızın türkü sanatçıları dinleyip ders almalı. türkülerimizi arabeskleştirip özgünlüğünden uzaklaştıranların aşık veysel, refik başaran kayıtlarıyla yeniden eğitilmeleri gerek. iyi ki var olmuşsun ve ne yazık ki erken gitmişsin, ruhun şad olsun.
 • böyle bir müzisyen ve gönül adamı için 6 adet entry girilmiş hepi topu, insanı üzüyor bu durum ama bir yandan da popüler kültür görgüsüzce tüketip basitleştiremediği için mutluluk duyuyorum. refik başaran benim için kırşehir'li efsaneler kadar önemlidir. ve aslında hacı taşan'ı, çekiç ali'yi ve diğerlerini ezbere bilmemin sebebi kendim değil -kulakları çınlasın - güzel babamdır.

  ben 90 ların başında yaramaz bir çocukken babamın efkarlandığı zamanlarda tanıdım refik başaran'ı. konsantre şekilde refik başaran dinlerken gözleri dolan babamın o zamanlar ki duygu yoğunluğunu anlamadığım için sadece dinlediği bu türkülere ön yargılı yaklaşırdım, o zamanlar ki aklımla mahsuni'nin, neşet'in ya da refik başaran'ın babamın gözlerini doldurduğunu yani üzdüğünü düşünür düşmanlık beslerdim.

  insan haliyle o yaşlarda bir çocuğun hayal dünyası kadar yorumluyor etrafında olan biteni. ben babamı duygulandıran şeylerin sadece dinlediği türküler olduğunu zannederken, büyüdüğümde fark ettim aslında gözlerini dolduran yaşadıkları olduğunu. kimine oyun havası gelen bazı türkülerin beni nasıl duygulandırdığını gördükten sonra anladım insanın bazen başka şeyler gördüğünü türkülerde.

  teknolojiyle birlikte kasetler de yok olunca eski insanlar siz yönlendirmeden yada yardım etmeden istediklerine erişemiyorlar bazen. geçenlerde babamın yanına tatile gittiğimde onun güzel hatırına bir sürpriz yapayım dedim. refik başaran'ın piyasada olan tüm türkülerini mp3 haline getirip bir flash içine attım. sonra piyasada çok kolay bula bilinecek kendinden hoparlörlü flash bellek destekli mp3/radyo çalar aldım ve babamın yolunu tuttum.

  flashı takıp aleti çalıştırmaya başladığım ve refik başaran'ın türkülerini söylemeye başladığı anı hiç unutmam. babamın önce o gözlerinin parlayıp gülümsemesi ardından hüzünlenmesi, uzun zamandır yaşadığım içten duygulardan biriydi. var ol babam, var ol refik başaran.

  refik başaran, kendisi ve duygularına türkü yazmanın dışında başkaları için de unutulmayacak türküler yaratabilmiş bir ustadır. benim için ise bir fırsat verseler şarabın dibini beraber görmek istediğim bir kaç gönül adamından biridir.

  ruhun şad, toprağın bol olsun üstadım.