şükela:  tümü | bugün
  • 2011 yılında kapatılan refik saydam hıfzıssıhha enstitüsünün türkiye cumhuriyeti vatandaşları açısından ne denli hayati bir öneme sahip olduğunun inkar edilemez olduğu bu günlerde, yeniden faaliyete geçirilebilmesi adına bir farkındalık oluşması gerektiği kanısındayım.
    gerek ekşisözlük, gerekse twitter gibi sosyal medya kanalları üzerinden bir farkındalık oluşturulabileceğini düşünüyorum.
    gün birlik olma günüdür.

tanım: kendi aşımızı kendimiz üretebilelim kampanyası
  • sadece aşı üretimi değil halk sağlığını tehdit eden her konuda güvenebileceğimiz bir kurumdu.
    defalarca numune gönderdim zamanında.
    gözünün yaşına bakmaz raporu geçiriverirdi.
    tabii ki yeniden açılmalı.
  • kesinlikle katildigim kampanya, ithal ede ede ülkede üretilen bir sey kalmadi anasini satayim.
  • yok mu aramizda bu kampanyaya destek verecek twitter fenomeni?! #hifzisihhayenidenacilsin
  • burası neden kapanmıştı ? aşımızı "da" yurt dışından alalım, kendimiz üretmeyelim de bu konuda "da" sömürülelim diye mi ? gerçekten bilmediğimden soruyorum. bir mantıklı sebebi var mı ?

t: olumlu bulduğum kampanya.
  • hangi ihtiyaçtan kapatıldığını anlamadığım bir kurumun tekrar açılması gerekliliğidir.
  • yerli ve milli ayağına yatan hükümetin o dönem ilaç firmalarını şenlendirmek için aldığı karardan dolayı kapatılmıştı, insan aşısı üretimi tamamen bitirildi 96 ve 97 yıllarında, necmettin erbakan şov

eh öğrencisi de bayrağı devralınca kalan kısımlarını kapattı, bir ilaç firmasına 7 yıllık alım garantisi verildi falan filan, bir ara daha detayını yazarım belki

ortamlarda yerli ve milli ayaklarına devam tabii ki
  • son derece haklı bulduğum, desteklediğim ve gündemde tutulması gereken yerinde bir istek. bu konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde uğur dündar çok güzel bir köşe yazısı paylaştı. mutlaka okunmalı.
  • memlekette aşı üretebilen tek yeri 2011 yılında kapatmak, hmm...

memlekette robert koch enstitüsü'ne muadil tek yeri kapatmışız.

derhal yepyeni bir yerleşke ve tüm olanaklarla yeniden açılması gerekiyor. emekli olan personeli de geri yerine koymak gerek. yeni personelleri yetiştirmesi gerekiyor.

kapatılmasaydı covid-19 salgınının yönetim merkezi olacaktı..
  • desteklediğim kampanyadır.

hayati öneme sahip meselelerde sadece ithalata güvenemeyiz. üretim kapasitemiz olmasa bile nasıl üretileceğini bilmemiz gerekir böyle şeylerin.