şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türk tarih kurumu başkanıdır.
  satılmış veya yalakalardan değildir: caps metin odaklı caps metin linki:
  (bu kadar link verdim çünkü asıl link hemen bozulacak gibi duruyor. )
  yine türk tarih kurumu sayfasındaki biyografisi ve portföyüne bakılırsa sağlam bir atatürkçüdür: http://www.ttk.gov.tr/genel/baskanimiz/

  --- spoiler ---

  prof. dr. refik turan
  1956 yılında ısparta’da dünyaya geldi. 1967’de ilköğretimi, 1974’de ısparta lisesi’ni bitirdi. 1978’de a.ü. dil ve tarih coğrafya fakültesi tarih bölümü’nden mezun oldu. 1980 yılında aynı fakültenin genel türk tarihi kürsüsü’nde yüksek lisansını, 1983’te türkiye selçuklu devleti’nde vezirlik müessesesi konulu doktora tez çalışmasını tamamladı.

  dr. turan 1984 yılında g. ü. gazi eğitim fakültesi sosyal bilimler eğitimi bölümü tarih eğitimi anabilim dalına yardımcı doçent olarak atandı. aynı yıl bölüm başkanı oldu. 1989’da genel türk tarihi bilim dalında doçent, 1995’te profesör oldu.

  prof. refik turan’ın “alâeddin keykubat’ın doğu anadolu siyaseti”, “türklerde vezaret müessesesi çerçevesinde türkiye selçuklu vezirliğinin hususiyeti”, “tarihimizde ve kültürümüzde elmalı”, “atatürk, gençlik ve idealizm”, “osmanlıların kuruluş yıllarında türk ailesi, sosyal kültürel değişme sürecinde türk ailesi”, “türk tarihinde ankara”, “milli irade ve amasya mülakatı”, “tarih bilinci ve türk tarihinde birleşen yollar”, “yunus emre ve türk kültürü gerçeği”, “selçukluların karadeniz seferleri ve karadeniz sahiline türk iskânı”, “misak-ı milli ve atatürk’ün lozan sonrası hedefleri, türk dış politikasında musul”, “xııı. yüzyıl anadolu buhranı ve ayakta kalan güçler”, “türkiye’de tarih öğretiminde yeni gelişmeler ve hedefler”, “anadolu selçukluları ve beylikler döneminde müessese ve teşkilat” adlı makaleleri ve “genel türk tarihi ı-ıı-ııı”, “türkiye selçuklularında hükümet mekanizması (vezir ve divan)”, “atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi”, “türkiye cumhuriyeti tarihi-ıı”, “sosyal bilgilerin temelleri” ve “farklı yönleriyle değerler eğitimi” adlı çalışmaları akademik dünyaya önemli katkı sağlayan eserleri arasında yer almaktadır.

  akademik-idari görevleri:
  – 1984 – 1987 a. ü. türk inkılâp tarihi enstitüsü yönetim kurulu üyesi
  – 1984 – 1991 g. ü. gazi eğitim fakültesi sosyal bilimler eğitimi bölüm başkanı,
  – 1991 – 1994 meb talim ve terbiye kurulu başkanlığı bilim danışmanı
  – 1993 – 1995 g. ü. gazi eğitim fakültesi tarih eğitimi anabilim dalı başkanı,
  – 1995 – 1997 kültür bakanlığı yayımlar dairesi başkanlığı üyesi
  – 1995 – 1998 g. ü. gazi eğitim fakültesi tarih eğitimi bölüm başkanı
  – 1995 – 2001 atatürk kültür, dil ve tarih yüksek kurumu bilim ve yürütme kurulu üyesi
  – 1995 – 2004 meb yayımlar dairesi başkanlığı yayın kurulu üyesi
  – 1995 – 2002 g.ü. kastamonu eğitim fakültesi dekanı

  lisans ve lisans üstü düzeyde okuttuğu dersler ve yükseköğretim kurumları
  – atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi gazi üniversitesi
  – yakın dönem türk siyasi tarihi gazi üniversitesi
  – beylikler ve selçuklu tarihi gazi üniversitesi
  – genel türk tarihi gazi üniversitesi
  – türkler ve tarih gazi üniversitesi
  – atatürkçülük kara harp okulu
  – atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi kara harp okulu
  – atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi polis akademisi
  – siyasi tarih polis akademisi
  – ihtilaller ve inkılâplar tarihi ankara üniversitesi

  yurtiçi ve yurtdışı bilimsel etkinlikleri
  dr. turan başlıca belçika, isviçre, makedonya, bulgaristan, moldova, kazakistan ve iran’da türk tarihi ve kültürü ile ilgili konuşma, konferans ve kongre faaliyetlerine katıldı. amerika birleşik devletleri, ingiltere, romanya, yunanistan, özbekistan ve makedonya’da bilimsel inceleme, gözlem ve çalışmalarda bulundu.

  brüksel büyük elçisi güner öztek, dr. turan’ın koordiplomasi’ye ve vatandaşlarımıza verdiği konferanstan bahisle rektörlüğümüze hitaben “bu değerli bilim adamımız, atatürk’ün kurduğu cumhuriyeti, yurdumuzdan binlerce kilometre uzakta yaşayan vatandaşlarımıza açıklamak suretiyle türkiye cumhuriyeti’ne çok yararlı yeni bir hizmette bulunmuştur.” tespitini dosyasına girmesi kaydıyla yapmıştır.

  dr. turan türk kurtuluş savaşı, türkiye cumhuriyeti, inkılâplar, genel türk tarihi, türk toplumu ve kültürü konularında başlıca ankara, istanbul, izmir, erzurum, samsun, sivas, amasya, kastamonu, sinop, ordu, trabzon, çankırı, yozgat, balıkesir, zonguldak, bolu, tokat, izmir, çanakkale, izmit, batman, antalya, konya, diyarbakır, mersin, malatya, mardin, erzincan ve afyon illerinde konferanslar verdi. genel türk tarihi ve milli mücadele tarihi konularını içeren çok sayıda radyo ve televizyon programlarına konuşmacı olarak katıldı. aynı zamanda yerli ve yabancı çeşitli bilimsel yayın organlarında yayın kurulu üyeliği görevlerini de sürdürmektedir.

  dr. turan fransızca bilmektedir. evli ve iki çocuk babasıdır.
  --- spoiler ---
 • ağzından çıkan sözlere bilim adamı olması hasebiyle daha çok dikkat etmesi gereken ttk başkanı.
  birkaç defa televizyonda da izledim gerçi fena konuşmuyordu, ama sevr antlaşma değil belgedir diyerek güvenilirliğine gölge düşürmüştür.
  murat bardakçı refik turana cevaben kaç defadır sevr tarihimizin en rezil ve utanç verici antlaşmasıdır diye yazıyor, ve de zaten yıllardır da her platformda bunu dile getiriyor, bu da konuyla ilgili sonuncu yazısı: anlama zorluğu çekenler için basit bir sevr izahı