şükela:  tümü | bugün
 • ayak ve ellere yapilan bir tur masaj. bu isle ugrasan masorlerin (reflexologist) ayak ve ellerin vucudun aynasi oldugu iddiasi ile yola cikip ayak ve ellerde belirli yerlere basinc uygulayarak vucudun iyi etme guclerini stimule etmeye calismalaridir. cogu zaman aroma terapi ile uygulanan bu teknik cesitli dunya ulkelerinde populer olmaya baslamistir.
 • ayak tabanından ya da avuç içlerinden uygulanan bir masaj türüdür bu. parmak basıncıyla uygulanır. en rahatlatıcı masajdır, çünkü negatif elektrik vücudun uç noktalarında, yani el ve ayaklarda birikir. masajla hem oralardaki enerjinin boşalması sağlanır hem de bütün noktalar uyarıldığı için doğrudan rahatlama sağlanıp istenen organ da uyarılır.
  (bkz: ayak masajı)
 • (bkz: reflexology)
 • 1930 da eunice ingham in baslattigi akim.
 • bir benzeri de shiatsu dur.
 • kökeni, milattan 5 bin yıl öncesine, mısır firavunlarına kadar uzanmaktadır. refleksoloji, vücutta bulunan tüm organların karşılığı olan refleks noktalarının ayak tabanında bulunması prensibine dayanır. temelinde, vücudumuzda oluşan rahatsızlıkların, enerjinin belli bir yerde bloke olmasından kaynaklandığı tezi yatar. refleksoloji de bu noktada devreye girer ve bedende serbest enerji akışını sağlar. bu masaj tekniğinde, ayaklara uygulanan özel ovma hareketleriyle vücudun belli bölgelerinde bloke olmuş enerji çözülür. bunun sonucunda beden fonksiyonları normale döner; vücut, iyileştirme mekanizmasını harekete geçirir. son derece basit ve kolay uygulanan bu masaj yöntemi, vücudu stresten arındırır, rahatlatır ve dinlendirir. aynı zamanda toksinlerden arındırır, dolaşım sistemini güçlendirir ve kas gerginliğiyle uykusuzluk gibi bazı sıkıntıların hafiflemesine yardımcı olur. son derece rahatlatıcı olabilir. kas gerginliğini azaltır ve bu sayede lenf ve kan dolaşımını yükseltir. bedenden toksinlerin atılmasını sağlar ve böylelikle vücudun içindeki şifa gücünü harekete geçirir. refleksologlar, kabız, astım, stres halleri, mesane hastalıkları, başağrılarında, böbrek ve safra taşları gibi çarpıcı durumlarda iyi sonuç alırlar. özellikle migrende refleksoloji ile iyi sonuç alınabilir ve sinir problemleri de kolayca çözümlenebilir.
 • cennetin yeryüzünde görüntülenebilmesinin yollarından biri.
  türkçesi, el ve ayak masajı (böyle söyleyince çok yavan kaçıyor).
  (e tabii ki benim için) kilit kelime solar plexus.
  hatta solar plexus chakra.
  kısaca 'gittim, gördüm, deneyimledim, hissettim, yaşadım, öldüm, yeniden dirildim ve geri geldim' diyelim.

  http://www.kundaliniyoga.org/chakra4.html
 • refleksoloji, bugun bildigimiz kadariyla, eunice ingham’in 1930’lu yillardaki bolge sagaltimi calismalarindan gelismistir. tıbbi bir masoz olan ingham, ayaklara basinc uygulayarak tum vucudu sagaltabilecegini gormus ve calismalari buyuk bir basariyla sonuclanmistir. ingham, vucudun her bolgesiyle ilgili refleks noktalarini gosteren bir ayak haritasi gelistirerek refleksolojinin temelini atmistir.
 • kökeni kızılderililere ve hindistan'a dayanan, modern tıbba alternatif bir teşhis, tedavi ve rehabilitasyon yöntemi. basitçe ayak ve el masajı olarak tanımlanabilir. bakarak ve dokunarak teşhis konuluyor, sonra tedaviye geçiliyor. rehabilitasyon içinse daha uzun bir hazırlık dönemi gerekli, özel banyolarla öncelikle ayağın yumuşatılması ve masaja hazır hale getirilmesi gerekli.