• mide ile yemek borusu arasındaki kapakçığın tamir edilmesi (ya da bu işlevi sağlayan yeni bir mekanizma kurulması) ile reflü sorununa % 80-90 oranında çözüm getiren tedavi yöntemi.

ameliyat olacağınız sabah hastaneye gidilir.
    ameliyat öncesi rutin kontroller yapılır. (kardiyo, tansiyon, kan testi, ultrason)
    manometri ile yemek borunuzun yutma işlevi ölçülür (normal insanda 7 olması gerekirken bende -6 çıktı) düşük ise ameliyat sonrası yutma sorunu yaşamamanız için yarım sargı yöntemi ile ameliyat yapılır. tam sargıda (10-15 yıl sonra) tekrar reflü olmama olasılığınız %90-95 iken yarım sargıda % 85-90'dır.
    yaklaşık 1 saat süren ameliyat sonrası karında ve omuzlarda ağrı oluşur. ilk 3-4 gün sadece sıvı, sonrasında lapa, muhallebi tarzı besinlere geçiş ve en sonunda katı gıdaya geçiş yapabilirsiniz.
    1 gün hastanede kalınır.
    karnınızda 6 tane 1-2 dikişlik kesik vardır. 10 gün sonrasına dikiş aldırma, 2 ay sonrasına kontrol randevusu verilir.
    (bkz: istanbul cerrahi hastanesi)
    (bkz: mehmet ali yerdel)
  • fundoplikasyon ameliyatıdır. fundus kısmının sarılma derecesine göre hill fundoplikasyonu, nissen fundoplikasyonu, toupet fundoplikasyonu gibi değişik isimler alır. midenin üst kısmında bulunan gaz odacığı görevi gören fundus kısmı midenin etrafına değişen derecelerde sarılır.
  • özel hastaneye muayene için gidilir. sigorta varsa az bi masrafla, yoksa da ne olacak muayeneden canım 250-300tl veririm diye umulur.
    doktorla konuştuktan sonra iki yol var. ya herkese artık ezbere verilen nexium ve gaviscon yazılır. biz bunun için mi geldik buraya, güzelce bir teşhis koyulsun kafamız da rahat etsin gibi mantıklı bir düşünceye sahipseniz asıl eğlence başlar.
    önce gastroskopi ile bir bakalım derler, maliyeti yaklaşık 1.300tl. ha onu yapmışken sanki birşeyler görür gibi olduk, kötü falan çıkmasın bakalım emin olalım.
    hadi bakalım sana bir de biopsi ve patoloji labraturı. masrafı yaklaşık 800tl.
    hasta içeride baygınken, dışarıdaki yakınları aranır, doktor şiddetle phmetre öneriyor, zorulu değilsiniz ama doktor böyle önerdi denir. e napacaksınız sağlık bu doktor da önermiş, yapılacak mecbur. masrafı? 1.800 liracık !!!
    yuhh demeye kalmadan toplamı önünüze çıkartılar. 4.200tl!!!
    ne yaptık muayene olduk. ok.
    peki sayın hocam, bu kadar tetkikten sonra... sonuç nedir?
    reflünüz var. yuuhh(2)!!
    e napıcaz?
    nexium ve gaviscon tabi ki!
    4.200 kaybettim artık bende titreme sinir ve kaşınma da başladı.
    yahu bunu zaten biliyorduk. bu tedavi değil ki. başka ne olabilir?
    hımm, çok güzel yepyeni bir teknik var. adı endoskopik laporoskopi. hımm kulağa güzel geliyor. nedir hocam? (kaşınma başladı demiştim ya...)
    şimdi bu çok basit birşey, ameliyat bile değil, ağızda giriliyor hop girdik, pat iki dikiş, çat pat bitti gitti, 2-3 saat sonra ayaktasın, iyileştin bitti.
    vayy be. işte doktor aradığımız şey buydu. 4200 boşa gitmemiş. harika. ne zaman yapabiliriz?
    yarın bile olabilir, hemen kaydınızı yaptırın.
    oki, doktorcum biz aşağıda bir sorduralım sigortaya, provizyon felan alalım da sonra bize kaçmasın.
    bir şekilde provizyon alındıktan sonra, ameliyat günü gelinir.
    doktorcum, iki saate kalkar di mi?
    yok bugün burada kalırsınız, yarın taburcu..
    ama doktor, ne oldu endokskopik mopik?
    ha onu sigortalar zaten karşılamıyor diye biz sizi keserek yapıcaz. ama hiç acımıycak...
    neeyy? la doktor sen bizle kafa mı buluyorsun, biz istemiyoruz kesme biçme. hani hop çat pat bitecekti? kaç para farkı varsa biz karşılayalım biz yeni teknik yapalım.
    yok sigorta onu hiç karşılamıyor. isterseniz size indirimli 15.000tl ye olur!
    artık yuh falan yok. içimde ve dışımda derin bir sessizlik var. bi si..tir git bile diyemiyorum o raddedeyim.
    biz eczaneye gidelim, şu iki ilacı alalım. bi de yağlı felan yemiyelim. başlarım doktoruna, tedavi olayım derken sinir hastası olmayalım. denir.
    end of story.
    not : yukarıdaki herşey gerçek bir hikayeden alınmıştır.
  • inanma , gırtlağını...
  • nissen fundoplikasyon cerrahisidir dunyada ilk olarak istanbulda yapildigi rivayet edilir yuz yildir teknigi degismeyen nadir ameliyatlardandir.
  • sanırım olmam gereken ameliyat. son zamanlarda mide denilen organ hayattan soğuttu.
    bu ameliyatı olmuş yazarlar varsa yan etkileri konusunda yeşillendirirlerse sevinirim.
  • lansorla geçen 15 yıl
  • reflü zamanla mide fıtığı yapmış endoskobi de yaklaşık 5 cm fıtık çıktı. genel cerrah ameliyat dedi. dört noktadan girerek kapalı ameliyat yaptı 15 gün oldu. tam bir sonuç alıp almadığımı şimdilik bilmiyorum şikayetlerim azaldı. bir gün hastanede de kalsanız ameliyat zor bir süreçmiş.
    edit.
    yaklaşık bir yıl oldu. bu süreçte genel değerlendirmem; her gün içtiğim mide koruyucu ilaçtan 9-10 defa yine içmek zorunda kaldım(nexium). özellikle ramazan da zorlandım. son 10 günü oruç tutamadım. dr ile görüşmede hafta bir defa her insan da yanma olur normaldir. yediklerine göre değişir dedi. mideniz sıfırlanmıyor anadan doğmuş gibi olmuyorsunuz yediklerime dikkat ediyorum şuan için iyiyim ilaç içmiyorum.
  • bu ameliyatı olupta memnun olan hiç kimse görmedim, bana anlatılan en büyük sorunlar şunlar;

- geğirme yetisi kayboluyor, acı çekiyorsun sonra
    -yemek yerken yemek borusundan inişini hissediyorsun
  • ameliyatsız alternatifi için (bkz: stretta)
hesabın var mı? giriş yap