şükela:  tümü | bugün
 • bir sistemi, kendini, sanati, yeniden duzenlemek.
  yorum: gecici uyduruk duzenlemelere denir. zaten reform yapilmasi gereken bir durum varsa. reform kisa sure sonra tekrar reform olacaktir.
  formul: reform deform reform deform devrim.
 • martin luther
 • 16 yy da almanyada martin luterle baslayan ordan fransaya gecen ve bütün avrupaya yayılan akım....
  sonucta kilise tek basına bir otorite olma olayını yitirdi....
 • yeni çağ'da meydana gelmiştir; devlet-din-krallık çatışması sonucu ulus devlete giden yolu açmıştır... bu dönemdeki reform anlayışı kralların dine hakim olması şeklindedir zira kilise malları kralın eline geçmiştir. ayrıca bu süreç içerisinde protestanlar ile katoliklerin çatışması vardır; bu çatışma sonucunda almanya'da her iki mezhep arasında da bir anlaşma yapılmış ve protestanlık resmen tanınmıştır... fransa'da da yapılan buna benzer anlaşma; daha sonra protestanların krala karşı ayaklanması nedeniyle feshedilmiş, ve tüm protestan kiliseleri kapanmıştır...
 • (bkz: karsi reform)
 • r.e.f.o.r.m. vardir bir de:
  almanca'da "r"ing "e"uropaischer "f"reimaurer - "o"rganisation fur die "r"eform des "m"aurertums,
  ingilizce'de "r"ing of "e"uropean "f"reemasons - "o"rganization for the "r"eform of "m"asonary.
  yani, avrupa masonlari halkasi- masonlugun yerlestirilmesi organizasyonu olarak anilan uluslararasi örgütün kisaltmasidir. 1996 yili sonlarinda almanya'da, merkezi dortmund kentinde olmak üzere kurulmustur.
 • malın el değiştirme biçimlerinin liberal adı.
 • kelime anlamı olarak yeniden şakil vermek anlamına gelen bir sözcüktür tarihteki anlamı ise 16 yüzyıl da avrupa da katolik klisesine karşı çıkmış bir çeşit ayaklanma hareketidir.bu ayaklanma hareketleri avrupa da önce almanya tarafından başlatılmış ve kısa bir süre içerisinde diğer avrupa ülkelerine de yayılmıştır ve bu hareketlenmenin önce almanya da başlamasının nedenleri şöyle özetlenebilir:

  -katolik kliselerinde bozulmaların en çok almanya da görülmesi
  -almanya da matbaanın bulunması ile kutsal kitaplarla ilgili ilk çevirilerin almanya da yapılması
  -o dönemde almanya da tam bir siyasi birliğin bulunmaması olarak söylenebilir.
 • zamanlama olarak bakarsak hristityanlığın aşağı yukarı 1500. yılına denk gelen olaydır.tarihsel bir benzetme yapacak olursak o dönem hristiyanları klise,hristiyanlığın durumu,genel olarak bir geri kalmışlık,insanları saçma sapan kurallarla boğan her işe karışan artık rahatsız eden bir din karşımıza çıkar.hepsi çok güzel o dönem hristiyanlarının sorunlarını muhteşem bir zekayla tesbit ettik çözümün tanrısal olanın bir tarafa bırakılıp hurafeler ve eski çağ hikayelerinin din kabul edildiğini de bir güzel bulduk.peki biraz kendimize bakalım günümüzde dünyada ilahi 3 dinin gelişmişlik bakımından en alt tabakasını müslümanlar oluşturmaktadırlar.kişisel olarak söylemek gerekirse günümüz islamı beni son derece rahatsız etmektedir ve genel olarak bu rahatsızlık başka şekillerde diğer insanlar tarafından dile getiriliyor.islam;terör,recm cezaları,ninjaları(kara çarşaflılar),kafa kesme görüntüleri v.b. şeylerle hatırlanan insanın günlük her hareketini kıstlayan,kadını yarım insan kabul eden,sözde islam ülkelerinin barbarlıklarıyla hatırlanan ve müslümanların kendilerine 'islam huzur dinidir' gibi yalanlar söyledikleri en kötüsüde kuranın tamamen devre dışı bırakıldığı bir din olup çıkmıştır.tüm genellemeler genel olarak yanlış olsada tesadüfi bir biçimde bir noktada doğruda olabilir.islam dini yaklaşık 1400 yıl önce geldi,günümüzde artık değişmesi gereken şeylerin olduğu
  apaçıktır.tesadüfi bir biçimde bizimde 2000li yıllarda bir reform hareketimiz olabilir mi demeden geçemiyorum.
 • seyrantepede faaliyet gösteren endütiryel tasarım ve uygulama atölyesi.

  çok başarılı işlere imza atmışlardır.

  bunlardan bazıları;

  - petrol ofisi gp2 araçlarının imitasyonları
  - rock'n coke 2006 türk telekom internet cafe tasarımı ve uygulaması
  - cebit 2006, 1400m2 türk telekom standı tasarım ve uygulaması
  - sayısız yarışma ve program dekoru
  - goranın tüm dekor tasarımları ve uygulamaları
  ....

  üretim koordinatörü ve sahibi bahattin demirkol'dur. goranın sanat yönetmenliğini yapmış süper bir tasarım zekasına ve uygulama bilgisine sahip müthiş bir kişidir. ahmet kunt sağanak ile ortaktırlar.
hesabın var mı? giriş yap