şükela:  tümü | bugün
  • the sopranosun 1.sezonunun 1. bölümünde tony soprano beyefendi ile hanımı carmela nın içtikleri şarabın adı..sicilyada üretilir..

"one of the most famous nero d’avola based wines of sicily, it comes from the heart of the island on whose gentle hills wheat and grapes have been cultivated for thousands of years. regaleali nero d’avola expresses all of the style and class of well known european wines. fermentation occurs in stainless steel tanks under temperature controlled conditions and the juice is macerated with the skins for 10 days. the wine is then aged for 6-8 months in 30 and 60 hl slavonian oak barrels with 5% aging in 300l second passage allier and troncais barrels. it is refined in bottle for 2 months before release. a bright ruby red in color, the nose reveals aromas of cherry, blackberry, mulberry, vanilla, cinnamon, mint and sage. it is rich and pleasant in the mouth with an aftertaste of ripe fruit."

yıllar sonra gelen edit: efendim dizilerden görüp öğrendiğimiz regaleali sarabini italyaya gittigimde buldum , kırmızısını beyazını içtim, hoşuma da gitti. şimdilerde merak etmekteyim acaba türkiyede satan bir yer var mıdır diye ha eger yoksa italyadan kasa kasa getirme planlarım var. o derece güzel bir şarap azizim.
  • benim de the sopranos dizisi ile tanıdığım bildiğim ve bu sebeple sözlüğe yazmak istediğim şarap adıdır.
    telafuzu da acayip bir haz veriyor.
  • daha ilk yudumda insanın tüylerini diken diken eden şarap.