şükela:  tümü | bugün
 • bir çeşit dinamik fren.
 • bundan tam verim alabilmek için kullanılan bataryalarının kabul edeceği maksimum akım düzeyi de yüksek olmalıdır. aksi takdirde pek faydalı olmaz.
 • bataryalar ile süper kapasitörler beraber kullanıldığında, tam anlamıya verim sağlanabilir. aksi takdirde sert frenlemelerde oluşacak yüksek akım bataryaya zarar verebileceğinden enerji dönüşümü tam sağlanamayabilir.

  bir de bu araçlarda abs düzeneği nasıl olur pek kestiremiyorum o da ayrı.
 • vw bluemotion araçlarında da bulunmaktadır.
 • birebir çeviri zorunluluğu düşünmediğimizde "geri kazanımlı fren" olarak çevrilebilecek teknoloji. olmadı enerji kazanımlı vs de denebilir ama mevcut enerjiyi çevirip kullandığı için geri kazanım daha iyi oturuyor gibi.

  (bkz: geri kazanımlı fren)

  ek: benim bunu bu şekilde çevirmem ve sonra başlığı olduğunu görmem, birebir aynı düşünmüşüz. başkası yapsa kıllanırım dolayısıyla hak veriyorum. şoktayım.
 • elektrikli trenler frenleme esnasında rejeneratif elektrik üretirler.hızlanma anında ise üretmezler.örneklemek gerekirse tranway,metro vb. araçlar frenleme esnasında katener veya 3. ray sistemine enerji basarlar.
 • mekanik enerjinin tekrardan elektrik enerjisine dönüştürüldüğü frenleme sistemidir.

  basitçe bu sistem, tahrik sistemi için kullanılan elektrik motoru ile motorun sürücüsü olan bir güç elektroniği devresinden ibarettir.

  örneğin bir elektrikli araçta yol alıyoruz. hızlanma pedalından ayağımızı çektik bir de ne görelim araç sanki frene basmışız gibi yavaşlıyor. bunun nedeni o anda motorda biriken kinetik enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesidir. tıpkı klasik fren sisteminde bu enerjinin ısı enerjisine dönüştürülmesi gibi. rejeneratif frenleme anında sistemdeki elektrik motoru generatör olarak çalışmaya başlar. böylece istenmeyen mekanik enerji tekrar kullanılmak üzere elektrik enerjisine dönüştürülür. pil/akü artık ne kullanılıyorsa orada depolanır. böylece sistemin verimi artar, aracın menzili uzun tutulur.

  böyle bir sistem, tahrik için içten yanmalı motorun kullanıldığı bir araçta söz konusu değildir. içten yanmalı motor hareket enerjisini tekrar yakıta dönüştürebilseydi pekala mümkün olurdu tabi o ayrı.
 • tesla'nın arabalarında kullandığı sistem. insanlar bunu yoktan enerji veya sonsuz enerji olduğunu düşünüyor ama aslında öyle değil, hatta alakası da yok. gaza bastığınızda inductuon makina motor olarak çalışır, bataryadan elektrik tüketir. ayağınızı gazdan çektiğiniz zaman induction makina generator olarak çalışır ve bataryayı doldurur. burada kullandığı prensip ise mevcut kinetik enerjiyi kullanarak elektriğe dönüştürmektir ancak ayağınızı gazdan çektiğiniz zaman araç yavaşlayacak ve bir süre sonra duracaktır. bu sistemle tesla %10-%15 oranında batarya tasarrufu yapmış oluyor.
 • yeni nesil asansörlerde de uygulanan sistemdir.