şükela:  tümü | bugün
 • "michael jordan ı savunmayı reggie miller ı savunmaya her zaman tercih ederim. netekim reggie pozisyon bulmasın diye emdiğiniz süt burnunuzdan gelir, peşinden koşmaktan diliniz damağınız kurur..bi oraya bir buraya. bir oraya bir buraya..oysa michael da islem basittir..hic sizi yormadan topu alır ya sağ yanınızdan ya sol yanınızdan geçer veya kaldırır şutu çeker, basketi atar, yoluna gider..hiç yorulmazsınız..."

  steve smith*
 • reggie miller'ı asıl popüler yapan msg* performanslarıdır. yıldızlıktan efsaneliğe geçiş sürecinin başlangıcı da yine bir knicks maçının son çeyreğidir. oraya kadar gelmesi bile büyük süpriz sayılan indiana pacers, doğu finalinde new york knicks ile 5. maça çıkar. 4. çeyreğe kadar vasat bir oyun sergileyen reggie, son 12 dakikada 25 sayı atarak maçı 39 sayıyla bitirir ve çok kritik bir deplasman galibiyetine imzasını atar. fakat asıl hatırlanan vaziyet, fanatik bir knicks'li olan ve haliyle en ön sırada maçı izleyen spike lee ile girdiği diyaloglardır. reggie, kenardan gelen tahriklere attığı üçlüklere cevap vererek yetinmez ve ağız dalaşını da sonuna kadar sürdürür. maçtan sonra kendisiyle röportaj yapan ahmad rashad'ın "spike lee muhabbeti ne iş?" şeklindeki sorusuna "spike who?" diye karşılık verir.

  daha sonraları, başta üst üste attığı meşhur iki üçlük olmak üzere, birçok tarihe geçecek maç çıkarır. son saniyelerde garip bir sihiri vardır ve clutch özelliği michael jordan'la kıyaslanabilecek seviyededir.

  şut stili, örnek gösterilebilecek ideal bir stil değildir. hatta bir röportajında, şut atarken bazen ellerinin birbirine çarptığını ve sesi duyan hakemlerin yanılıp faul çalabildiğini itiraf etmiştir.

  topsuz alanda inanılmaz aktiftir, sürekli kendini boşa çıkarmaya çalışır ve bu yüzden kendisini savunmak oldukça yorucu ve zor bir iştir. tabi şu ara eskisi kadar dinamik olmadığından boş şutlar bulmakta zorlanıyor ve skor katkısı sınırlı kalıyor.

  içeri penetre etme gibi bir silahı olmamasına rağmen çok sık faul çizgisine gelir. bunun da sebebi topsuz alanda takip edilirken kendisine yapılan temasları abartılı tepkiler yardımıyla hakemlere göstermesi ve istediği düdükleri almasıdır. ayrıca şut fake'ine zıplayan savunmacıyı da affetmez, hemen altına girerek atış kullanır ve faulu yaptırır.

  tek yönlü olmasına karşın bu kadar üst seviyelere çıkabilmiş başka bir oyucuya rastlamak zordur nba'de.
 • yanlış bir şey söylemeyen adam. ''burası eurolig değil daha güçlü olmalısın'' demiştir sadece. doğru da demiştir. nenad kristic denilen adamın üflemesiyle pivotların uçtuğu bir lig eurolig. gasol'un karşısında oynamakla mirza teletabinin karşısında oynamak aynı şey değil. enes kanter'de bunu dikkate alıp çalışacaktır zaten. kendisinde o potansiyel var.

  ek : ha bir de ne soğukluğu kalmış ne tipsizliği bir laf dedi diye. adam yanılmıyorsam nba tarihinin en çok üçlük atan oyuncusuydu yakın zamana kadar. ray allen geçti sanırım. türklere yamuk yapmaya gör, yerin dibine sokarlar seni.
 • enes kanter'i eleştirdi diye lafı açılmış efsane.

  draft'ta top 3'den seçildiysen daha dikkatli izlenirsin. oyunun kuralı budur. o j mayo, kwame brown vb. top 3 başarısızlarının arkasından konuşulanların yanında çok masumene bir eleştiri yapmış, hatta doğruları söylemiş reggie reis. hemde daha işin başında.
 • kirilenko'nun lebron kesildiği, kristic'in shaq gibi oynadığı, batum'un mvp olabileceği, farmar'ın paul'u kıskandırdığı bir lig için ayıp etmiştir gerçekten. en büyük eurolig'dir, başka büyük yoktur, bu böyle biline.. he bu arada öğreniyoruz ki, kendisi yıldız bile değilmiş. (bkz: vay anam vay)

  arkadaşım kimse ömer'i, semih'i ilk maçında güçsüz diye, hücumu iyi değil diye eleştirmez ama kötü bir draft olsa bile 3. sıradan seçilen bir adamı ki, bu yıldız adayı demektir, bırakın da adam biraz eleştirebilsin. haklıdır, haksızdır orası ayrı ancak döner satırlarla üstüne yürümenin alemi yok.
 • boston celtics ile nba'e geri dönmesi üzerine konuşmalar yapıyor olan legend. pacers yönetiminden tepki almış "madem böyle bir şey var ilk niye bizle konuşmadı" şeklinde. adam bulmuş cillop kadroyu, bir ihtimal şampiyonluk kovalıyor ne işi olur o'neal'la tinsley'le.

  boston celtics'in basketbol şube sorumlusu danny ainge (soyadı da benziyor ha, sinan ainge-danny engin) ray allen'ın back-up'ı olarak 15 dakka oynasın şampiyon oluruz demiş. sergen'e sormuşlar "reggie miller'da kim" demiş.
 • reggie miller bana hep insanı inadıyla bıktıran, itsen de düşmeyen, çelimsiz ama kene gibi kuvvetli yapışan küçük esmer sokak çocuklarını andırır. hem fizyolojik hem kişilik olarak.
 • seinfeld'in 149. bölümünde kramer'ın madison square garden'da kafasına sosisli sandviç attığı ve daha sonra spike lee ile birlikte striptiz klübüne gittiği nba efsanesi.
 • bir nba oyuncusundan çok daha fazlası, bir nba karakteri olan ve son maçı olan doğu yarıfinallerinin 6. maçının sonlarında rakip detroit pistons koçu larry brown ve bütün detroit oyuncuları dahil bütün salonca uzun süre alkışlarla uğurlanan efsane. nba seven herkesin içini burkan vedada, salondaki seyircilerin çoğunun da ağlaması ve "one more year" diye adeta yalvarmaları unutulmaz sahnelerdendi. tarif etmek için "şutör" demek çok yetersiz kalan reggie'yi son saniye şutları, galibiyet dansları, madison square garden performansları (ve tabi spike lee ile muhabbeti), maçlarda durmayan çenesi, maç önceleri adet haline getirdiği pacers halka ilişkiler sorumlusu ile burun buruna didişmeleri ve miller time sloganıyla asla unutmayacağız.
 • ablası cheryl miller çok ünlü bir basketcidir ve şu anda da espn'de yorumculuk yapmaktadır. nba'e ilk geldiği sezon kötü bir sezon geçirince kendisiyle "ablasından daha kötü basket oynayan tek nba oyuncusu" diye dalga geçilmiştir. halbuki o zamanla rüştünü kanıtlamış, nba'de efsane denebilecek maçlar çıkartmıştır. en iyi hatırlanacak maçları 94-95 play-offlarında knicks karşısında takımı son 16.5 saniyede 105-99 geride iken üst üste 2 top çalıp 2 üçlük 2 serbest atış ile takımına 107-105 kazandırdığı maçtır. diğer efsane maçı ise 2001-2002 play-offlarında netse karşı oynadığı oyundur. ayrıca kendisinin normal sezon kariyer ortalaması 18.6 sayı iken play-offlarda bu ortalama 22.8'e çıkmaktadır. sırf bu istatistik bile onun nasıl zor maçların, zor şutların adamı olduğunu açıklamaya yeter.
hesabın var mı? giriş yap