• italyan basket takımı...
    isim benzerliği olarak (bkz: reggio calabria)
  • reggio=region, reggio emilia=kuzey italya'da bir bölge
  • italya'da ikinci dünya savaşından sonra, reggio emilia kasabasında yaşayan çiftçi aileler tarafından kurulmuş, kasabayla aynı ismi taşıyan okulun adıdır. aileler, savaştan sonra daha duyarlı çocuklar yetiştirmek amacıyla, kendi çabaları dahilinde kurdukları bu okullarda, değişik bir eğitim sistemi geliştirmişlerdir. bu eğitimlerde, estetik ve yaratıcılık başta olmak üzere klasik italyan tarzı ön plandadır. çocukları heyecanlandıracak, onlarda farklı izler, etkiler oluşturacak her türlü şey eğitimin içinde konu ve araç olmuştur. aynalar ve ışık yansımaları bu eğitimde sıklıkla rastlanılan yardımcı öğelerdir. bu okulda uygulanan eğitim sistemi yaygınlaşıp popülerleşerek, eğitim çevrelerince, dünyada reggio emilia yaklaşımı olarak isimlendirilmiştir.
  • asil amaci fasizm durtusunu insan bunyesinden yok etmek olan egitim yontemi. ama tabii dunya ulkelerinde butcenin buyuk bir kismini silahlara ayiran anlayista bu yontem hikaye be anam ..
  • eğitim dünyasında ''reggio emilia yaklaşımı'' olarak anılan ekoldür. ''bu yaklaşıma göre çocuklar hayatın anlamıyla ilgili cevaplar aramaktadırlar. onlara cevabı vermek için acele etmemek, onun yerine cevabı kendilerinini bulması için teşvik etmek gereklidir'' . (açev' den alıntıdır.)
  • aile katılımının son derece önemli görüldüğü bir eğitim yaklaşımıdır. buna göre aileler okulda çalışabilir, diledikleri zaman okulu ziyaret edebilirler. bu yaklaşımın benimsendiği okullarda öğretim planının içeriğinde mutlaka aile eğitimleri yer almaktadır.
  • ankara'da rota çocuklar anaokulu bu yöntemi uyguladığını söylemektedir.

http://www.rotacocuklar.com/
  • 6 gecemi geçirdiğim küçük ve güzel şehir. bisikletle her yere gidilebiliyor nerdeyse, arabayla 10 dk yol yaparak mis gibi bir nehir kıyısına ulaşılabiliyor yada bir dağ tepesine. insanlar sıcak, herkes iç içe, şehir merkezinde gece hayatı oldukça hareketli, insanlar barlarda değil sokaklarda baya, meydanda herkes ayakta yada kaldırımlarda içkisini yudumluyor. "burda yaşardım" dedim kendime, öyle bir şehir.
  • çocuğa hazır bilgiyi vermeyen, çocuğun kapasitesine ve yaratıcılığına güvenerek onun kendi kendine üretmesi ve bilgiyi kendi yapılandırmasına teşvik eden eğitim sistemidir.
hesabın var mı? giriş yap