388 entry daha
  • opsiyonel olarak çalışanlara bu hak sunulmalı. opsiyonun şartı maaşın 3/4ünü almayı kabul ediyor olmak ve izin süresi 1 hafta olmak denilebilir. böylece alan memnun-veren memnun olur, izinsiz sürekli çalışan insanlara da haksızlık olmaz. hatta belki istihdama pozitif etkisi bile olabilir. bilemiyorum altan.
  • yıllık izinden düşecekse neden olmasın.

şöyle bir hesap yapalım. tamamen eşit yeterlilik ve tecrübede bir kadın ve bir erkek düşünün;
    iş sabah 0800-16 arası günde 8 saat ve haftada 40 saat olsun. maaş 3000 tl diyelim.

erkek ayda 160 saat çalışarak 3000 tl alıyor ve saatlik ücreti 18.75 tl oluyor
    kadına regl izni ayda 1 hafta diyen olmuş 1 gün diyen olmuş... ortasını alıp 4 gün diyelim. yani en kötü durumda 128, en iyi durumda 144 saat çalışarak 3000 tl maaş alacaklar.
    bu durumda kadının saatlik ücreti 20.83 tl ile 23.44 tl arasında değişiyor ve ortaya bir eşitsizlik çıkıyor.

bunun telafisi için saatlik ücret bazından hesaplama yapılıp, kullanılan izin miktarına göre kesinti yapılacak ise sıkıntı yok.
  • medeni memleketlerde raporunuz olmasa da, "kendimi iyi hissetmiyorum" izniniz olabiliyor. erkek kadın olmanız fark etmiyor, hasta oldugunuzu soyleyip o gun gitmeyebiliyorsunuz. zaten isvereniniz sizin suistimal edip etmediginizi bi zahmet anlayabilir.
    tabi bizim icin bunlar hayal, mesaiye kalip para alamayan cok kisi biliyorum degil ki regl izni.
  • bende ereksiyon izni istiyorum mamafih işime konsantre olamıyorum.
  • erkekler artık regli olduğumuzu itiraf etme vakti
  • oldu canım çikolatada istermisin ?
  • suistimale açık bir mevzu

-mehmet bey benim şu regl iznimi yazabilir miyiz size zahmet
    +siz daha iki hafta önce almamış mıydınız asu hanım ?
    - (hafızana sokiim mehmet) ihiii yooo
  • regl izni kesintisi olsun diyenlere lafım. ey savunucular... kadınlar zaten erkeklerden yersiz yere hep düşük ücretle çalıştırılıyor. sadece türkiye'de değil dünya genelinde durum böyle. hem aynı işi yapıyoruz, hem düşük ücret alıyoruz, hem daha zor terfi alıyoruz, bunun üstüne bir de ayda bir kaç gün kimimiz ağrıyla, kimimiz kusarak, kimimizin migreni tutmuş vaziyette, kimimiz ise ishal olarak (ben ise hepsine birden sahip biriyim) çalışmaya devam etmek zorunda kalıyoruz; bunun üstüne bir de regl izni kesintisi mi istiyorsunuz. olmamış bir hak isteği için bile üç kuruşumuza yine göz dikiyorsunuz ya, sizlere diyecek lafım yok`:aslında bir lafım var: prostat olun len hepiniz` . kimse kimseden pozitif ayrımcılık istemiyor.

istenen şey insan gibi çalışmak ayda iki gün insanlıktan çıkmış olarak çalışmak istemiyoruz.

kağıt üzerinde ne kadar da eşitiz değil mi... bunu bir vicdanınıza sorun. herkesten umudum yok ama umarım büyük çoğunluğunuzun vicdanı vardır.
  • herifin kendisi regl olmuyor ama fiziksel olarak çok etkilendiğini düşünmüyor kadınların.

mansplaining mansplaining olalı böylesini görmemişti. adam hiçbir fikri olamayacağı bir konuda, fikrinin olmasının imkansız olacağı bir konuda; o şeyin nasıl olacağına dair fikir sunuyor.

kadınlar iyi bu coğrafyada nefes alabiliyorlar. bazılarımız kararlarımızı kendimiz verebiliyoruz. inanılmaz önemli ve zor kabiliyetler bunlar kadın için. böyle insanların olduğu yerde nefes alabilmenin kadının iradesinde olması bile büyük şans.
765 entry daha
hesabın var mı? giriş yap