şükela:  tümü | bugün
  • regl'i çekilebilir kılan durumlardan bi tanesi. diğeri için; (bkz: regl olmadan önce göğüslerin büyümesi)
  • gercektir, muhtemelen hormonaldir, fizikseldir. sabah ereksiyonu gibi i$te. abartmanin luzumu yok, sakin.
  • ramazan ayında sahura kalkıp, ezan okunmadan önce yemek yemek gibi bişeydir.
  • kurak geçecek 1 haftanın öncesinde teselli ikramiyesidir. sessizlik öncesi fırtına bir nevi.
  • yumurtanın boşa gideceğini anlayan vücudun verdiği teşvik primi.
  • (bkz: östrojen)
  • zaman zaman dünyayı fallik yapılardan ibaret görmeye neden olur.

bir de gereksiz heyecanlar yaratır bazen ki bunun da gayet nahoş etkileri olabilir, allahtan gözle görülür bir ereksiyonumuz yok. gerçi belki olması daha iyi olabilirdi, her ay en az üç gün kalkmış bir şeyle dolaşan kadınların erkekler üzerinde yaratacağı etki dünyayı değiştirebilirdi.
  • yine ziyan olacak yumurtanın son çırpınışlarıyla hormonları coşturması. kimi zaman bir gün, kimi zaman üç gün sürer. sevgili her zamankinden daha çok gözde tüter, bi an olsun akıldan çıkmaz.
  • benim yaşamadığım bir olay maalesef. bi dakka lan yanlış mı geldik ne? ha ne diyodum ben yaşamıyorum bu sorunu neden çünkü regl denen şeyi yaşamıyorum. yok la menapoz değil. benimkisi olsa olsa andropoz* olur.

yalnız bazı yanlışları düzeltelim hemen. regl öncesi dişinin yumurtaları olgunlaşmaz tersine doğurganlığın en yüksek olduğu dönem regl sonrası menstrual siklus'un 12. ve 14. günleri arasındadır. yani eğer sevişmeyi düşünüyorsa yeni nesil, aklında bulunsun 10. gün ile 16. günler arasında sevişmeyin sonra kaza kurşununa gidip olmadık biyolojik kazalar* ile karşılaşabilirsiniz.

eğer yumurta bu günlerde döllenmez ise regl ile birlikte yanlış hatırlamıyorsam kalınlaşan uterus duvarı ile birlikte atılır.
    ha yok ben kafama göre takılırım diyorsanız sonuçlarına katlanırsınız.
    aslında bu durum biraz da çiftlerin birbirlerine karşı ne hissettiklerine de bağlıdır ya o ayrı bir yazının konusu.

epilog: burada bir ara regl öncesi doğurganlığın arttığına, yumurtanın döllenmenin gerçekleşmesinden kaynaklı olarak böyle bir artışın olduğuna dair bir şeyler vardı sonra yok oldu ama opera sağolsun yeterince geri deyince her şeyi geri getiriyor... bir de sözlükte yazdığım bunca şey içinde en fazla düzeltme tarihçesine sahip oldu bu yazı.
    neyse bu bilgi bulunsun yine de aklınızın bir köşesinde coitus interruptus yerine bunları bilsin gençler en azından.
  • yumurtaya baglanmasi yanlis olan olay.. bir menstruel periyotta yumurta en fazla 48 saat yasar - iki regl doneminin yaklasik ortasina gelir bu zaman.. yumurta ziyan olma islemini reglden yaklasik 10-14 gun once zaten tamamlamistir.. yumurtayla alakasi yok yani iskembeden sallama olmasin..