*

şükela:  tümü | bugün
 • dogal monopoly veya monopoly olan endustrilerde sermayenin marjinal maliyeti marjinal gelire esitlemesi egilimini onlemek, olcek ekonomisinden(economy of scale) dolayi sektore rakip firmanin girmesini yasaklamak vb duzenlemelerle ekonomiyi tam rekabet kosullarinda tutmayi amaclayan davranislarin genel tanimi. son donemlerde de-regulasyonla gozden dusmeye baslamistir. (regule edilmis sektorle ornek posta, dogal su kaynaklari, tren , de-regule edilenler ucak,telecom, petrol fiyatlari vs...)
 • tdk'ya gore:

  fransızca regülasyon (regulation) sözü "1. hukuksal düzenleme, talimat, 2. şirket, dernek ve benzeri kurumların kuruluş ve işleyişlerini düzenleyen kuralların tümü, 3. menkul kıymet satın almak için bankalar tarafından verilecek kredileri düzenleyen yönetmelik." gibi anlamlar içermektedir. kurumumuz, zaten dilimizde var olan tüzük, yönetmelik karşılıklarının bu yabancı söz yerine kullanılabileceği görüşündedir.
 • (bkz: deregülasyon)
 • rölanti vidası aracılığı ile motorlara sabit yakıt debisi gönderilmesidir. venturiye doğru ana meme, yardımcı meme açılmaktadır. rölanti düzeninde, hem yardımcı meme hem de ana meme görev görür. motor yüksek devirlere çıktığında ise, vakum nedeniyle ana memeden fazla yakıt çekilmeye başlanır. rölanti memesi üzerinden yakıt buraya çekilir ve yardımcı memeye yakıt ulaşmamış olur. bu yakıt dağılımlarının grafiği cıkartıldığında, subaplara doğru giden eşit debide yakıt olduğu görülür, işte bu regulasyondur.
 • kapitalist bir ekonomide, yani piyasa mekanizmasının ve emek gücünün metalaşmasının söz konusu olduğu bir ortamda, genellikle fiyatların hiper enflasyon süreçlerinde aşırı artışına engel olmak için, ya da belli bir sektörün canlı tutulması amacıyla aşırı fiyat düşüşlerinin engellenmesine yönelik olarak hükümet tarafından uygulanan fiyat kontrolleridir. gerçekte ise karteller ve tröstler olarak yapılanmış tekelci burjuvazinin çıkarlarını belli bir ana kadar korumak üzere uygulanırlar. yürürlükten kaldırılmaları da piyasa koşullarının değişmesine bağlı olarak fiyat kontrollerinin tekelci burjuvazinin aşırı kar elde etmesi önünde engel teşkil etmeye başlaması üzerine söz konusu olur. amerika birleşik devletleri'nde hava taşımacılığı ve enerji alanlarında uygulanan fiyat kontrollerinin ekonomik kriz, stagflasyon ve spekülatif petrol şoklarının yaşandığı yetmişli yılların sonunda kaldırılmaya başlanması bu duruma ilişkin ilginç bir örnektir.

  (bkz: paul volcker)
 • devletin ekonomide etkinliği sağlamak ve piyasa başarısızlıkları nedeniyle ortaya çıkan etkinsizlikleri gidermek amacıyla ekonomide yapmış olduğu her türlü düzenleyici önlemlerdir. azı karar çoğu zarardır.
 • tıpta, vücudun kendi kendini tedavi etme kapasitesi kullanılarak vücutta var olan hastalıkların ya da hastalanma risklerinin teşhis ve tedavileri yapılarak dengelenmesidir.
 • yeni nesil toplanti jargonu.cumle icinde kullanmak gerekirse "sirket regulasyonuna gore bu sekilde olmali."
 • enerji kazandırılımış suyun depolanması, bekletilmesi, stabil hale getirilmesi durumu. bu amaçla inşa edilen tesislere de regülasyon deposu denir.