şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hizli okuma konusunda uzman olan unlu turk profesoru.
 • amerika'da önemli eğitim/öğretim sistemleri ve projeleri tasarlamış bir adamdır.ordinaryus sıfatı vardır. 28 şubat döneminde devletin kontrolünde çıkan orkun dergisinde oktay sinanoğlu tadında yazılar yazmıştı. türk edebiyatı dergisinde yazıları yayımlanır. tabutluktan gurbete adlı bir kitabı vardı. 1944 tevkifatını anlatıyordu. babası tapu-kadastro müdürü olduğu için tutuklanması babasını da zor durumda filan bırakmış. tabutlukları anlatıyordu işte. çıkarttığı dergilerden birinin sloganı aynen şöyleydi:
  "her ırkın stünde türk ırkı". orhan şaik gökyayın da ismi geçer kitabında. ama tabii orhan şaik hocanın hali, fikri başkadır.
 • kizilderililer ve turkler isimli kitabinda bu iki halkin kardes degil ama en azindan kuzen kavimler oldugunu savlar.kurucusu oldugu turk 2000 vakfinin merkezi, cagaloglunda eski bir medresededir.
 • zaman zaman takma isimler de kullanmıştır.bunlardan biri de cihat savaş ferdir.
 • bu türkçü şahsiyetin gürcü çıkması bir dönem hem solcuları hem de diğer türkçüleri eğlendirmiştir.
 • 1920 istanbul doğumlu ordinaryus profesör.
  unvanları: psikolog(deneysel psikoloji), fütürolog, hukukçu, tarihçi, yazar, yayıncı (şeref sürekli basın kartı sahibi), sosyoetnografyacı, senarist.
  kişisel gelişim konulu kitaplar da yazan ordinaryus profesör. (bkz: ikna ve uzlaşma sanatı)
 • 1938-1943 yılları arasında ergenekon, bozkurt ve gök-börü adlı üç ırkçı-türkçü derginin editörlüğünü yapmış yüce şahsiyet. dergisinde “düşünün bir kere: büyük şef [mustafa kemal] ne diye ‘ırk tarihimiz’ üzerinde bu kadar ısrarla durdu?… niçin durmadan bize: ‘tarihimizin en mühim kısmı orta asya’dadır!’ dedi ve oradaki ırkdaşları bize hatırlattı?...gene o sevimsiz politika denilen nesne yüzündendir ki bize doğrudan doğruya: ‘kandaşlar, asya’da milyonlarca kardeşlerimiz var; esaret altında inliyorlar. bir gün gelip onları kurtaracağız ve büyük türk birliğini kuracağız!’ diyemedi. fakat bir çok yerlerde bu fikrini ve bu inanışını sezdirdi…atatürk en samimi bir panturanistti ve bunu tahakkuk ettirebilecek bir kudretteydi.. ” (ergenekon, no. 4, şubat 1939, s. 13) diye yazabilen nadide bilim adamı.
 • küçükken kızılderilileri kurtarmak için evden kaçmış kendisi.
 • nihal atsiz ve alparslan turkes ile birlikte, irkcilik turancilik davasinda gordugu iskenceleri, yeraltinda kanalizasyon hizasinda, akreplerin farelerin cirit attigi yerlerde nasil 3 gun tutuldugunu, nihal atsiz'in ayni yerlerde 1 hafta tutuldugunu ve olmedigini, tabutluklara konulan alparslan turkes'in tirnaklarinin son anda sokulmedigini, bu gece konuk oldugu teke tek programinda anlatan, tonton, hossohbet, yasayan tarih.. ordinaryus profesor.
  "iskence sadece sola ve solculara olur, vay efendim hep biz ezildik buzulduk bir duvara dizildik" adamlarina, 1944-45 senelerinde, turkcu olduklari icin eziyet goren adamlar oldugunu, dergilerinin milli sef doneminde, sefe yeterince itaat etmedigi icin zirt pirt kapatildigini, nazi almanyasindan ozel olarak getirilen bilmem kac voltluk helezonik iskence ampullerinin yandigi tabutluklarda konusmaya zorlandiklarini hatirlatmayi bir borc bilirim. gerci ben "irkci" oldugum icin yalan soyluyorumdur ama hocanin kendisi anlatiyor su an tv'de. inanmayanlar hep izlese.
 • bu akşam teke tek özel programında ismet inönü hakkında fütursuzca cümleler kuran ordinaryus amca. zamanında "müttefikimiz ol" diyen ve ambargo tehditleri savuran koskoca winston churchill'e "sokarım ittifakınıza" diyebilen ismet inönü tarafından verilen arazi devir işlemi emrini, aynı dönem bu amcanın babası olan tapu kadastro genel müdürünün kabul etmeyip devrettirmediğini söylemesi nedense inandırıcı gelmemiştir. kendisine tarihten bir cümle hazırladım: (bkz: haydi canım sen de)