şükela:  tümü | bugün
 • devlet ve bankalar üzerindeki kredi riskinin azaltılması için gerekli olması durumudur.

  önce rehincilik nedir bakalım: rehincilik, sahibi olduğunuz malı emanet olarak alıp piyasa ederinin belli bir yüzdesi kadar parayı size nakit olarak sınırlı süreli kullandıran iş koludur.

  bankacılık nedir? bankacılık sahibi olduğunuz malı, maaşı ve ya geliri rehin alıp size piyasa ederinin belli yüzdesi kadar parayı nakit olarak sınırlı süreli kullandıran iş koludur.

  rehinciliğin yasal olması devletin ve bankaların üzerindeki kredi ve kredi riski yükünü azaltacaktır. günümüzde bankalar ellerinde kalan, icra ile satamadıkları gayrimenkuller ile boğuşmaktalar.

  bir çok banka ödenmeyen kredisi için haciz işlemini yapıp satış istemeden bekliyor. satışı istenen mallar ya icradan satılamıyor ya da emlak balonu, piyasanın gayrimenkule doyması gibi nedenlerle borcu karşılamadığı için daha da zarara uğramalarını sağlıyor.

  rehincilik ise nakit parası olan vatandaşların bu kredi riskini yüklenmesini ve gelir sağlamasına yol açıyor.

  zaten yasadışı olarak yürütülen bu işin devlet kontrolünde belirlenen faiz oranları ve vergilendirilmiş kazanç ile yürütülmesi devletin faydasına olacaktır.

  tefecilik ile karıştırılmaması gereken bir iş koludur bu ancak yasalarımız izin vermemektedir.

  vadesi içerisinde ödenen paradan alınan faiz üzerinden vergilendirilme yapılır ise ve ya ödenmeyen paradan dolayı sahipliğinin el değiştirildiği malın rehinci tarafından ödenen bedeli ile satış bedeli farkından doğacak kar vergilendirilir ise hem devlete, hem rehinciye hem de yasal dayanağı olarak borç alana faydalı olacaktır.

  bankalardan bir şekilde red cevabı alan kişiler kontrolün devlette olmaması nedeni ile aşırı yüksek ve ölçüsüz faiz oranlarıyla bu sistemin mağdurları oluyorlar.

  bir şeyi yasaklamak yerine mümkün olduğunca yasallaştırmak suistimallerin önlenmesi için gerekliliktir.

  örneğin;

  iddiaa oranlarını olması gerekenden düşük tutarsanız insanlar yasadışı olarak adlandırdıınız bahis sitelerine yönelir. bir kısmı buradan paralarını alabilse de büyük çoğunluğu yasaların korumasından muaf olduğu için mağdur olur.

  über'i yasaklarsanız insanlar korsan taksilere yönelir. bunun yerine über ödemelerinin doğrudan yurtdışına gitmesi yerine yurtiçinde vergilendirilmesini sağlarsanız korsan taksiyi bitirir ve devlete über ve ya korsan taksi ile yaşadığı vergi kaybını geri kazandırırsınız.

  kumarhaneleri yasaklarsanız insanlar ya yurtdışına kumar oynamaya gider ya da yasadışı oluşumlar aracılığı ile kumar oynamaya devam eder. iki durumda da devlet olarak siz gelir kaybı yaşarsınız.

  örnekler çoğaltılabilir.

  rehincilik türkiye tarzı ekonomik yapıya sahip ülkelerde gerekliliktir ve yasallaştırılması gerekmektedir.