şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hitler'in 1933'te basbakanliga gecer gecmez insaatini baslattigi otoyol (duble yol) agi. ayni zamanda dunyanin ilk buyuk otoyol girisimidir. naziler iktidara gelmeden once otoyol projelerine "sadece zenginler ve kapitalist yahudilere yarar" diyerek karsi cikarken; iktidardan sonra ilk kalkistigi icraatlerden olmustur. hatta reichsautobahn'dan once insa edilen otoyolu (kisa da olsa ilk) gozardi eden naziler, halen otoyol'u hitler'in icat ettigi gibi iddialarda bulunmaktadir.

  daha da ilginci, hitler sehir sehir gezerek insaat acilislarinda kurek sallamis; sonrasinda yine sehir sehir gezerek otoyollari acmis, bu sirada hizini alamayip kendi iktidarindan once acilan otoyollarin da acilisini yapmis ve otoyol insaatlari sayesinde issizligin sifirlandigini avaz avaz honkurmustur. sonrasinda da "kaymak gibi autobahn yapan adam hic diktator olur mu?" ve "yahudiler konusur, hitler yapar" sloganlariyla 1934 referandumuna gidilmistir. ondan da sonrasini hepimiz biliyoruz zaten.

  http://en.wikipedia.org/wiki/reichsautobahn
 • hjalmar schacht isminde sihibaz maliyeci denilen alman, şuan ki almanyanın temelini atmış sayılır. hatta 2. dünya savaşına giden yoldaki ilk kurşunu sıktığını bile söylemek pek mümkün. 2. kurşunu ise raymond j. overy modernizasyon diyerek ülkeyi abd'den daha hızlı kalkındıracak modeli adolf hitler'e sunarak cihan savaşına giden yolun taşlarını döşemişlerdir.

  hitler alman ekonomisini otomotiv temelli büyüterek, varolan iktidarlarını sağlamlaştırır. modelin adı: motorisierung politik
  plan o kadar başarılı olur ki,
  1935 de 1 milyon olan istihdam 1938 de 1.5 milyon olmuştur.
  araç sayısı ise 1932 de 52 bin iken, 1938 de 342 bine çıkmıştır.

  otoban inşaatları ve diğer her türlü yol yapımı hızlandığı için çimento, demir-çelik, makina-ekipman, elektrikli araçlar ve parçalar, lastik, tekstil ve petrol ürünlerine olan talep de artmakta ve dolaylı etkilerle birleştiğinde hitler'in otomobil sektörünün önemini vurgulaması iyice anlam kazanmaktaydı. yani 2. dünya savaşının en büyük etkeni şu an duble yol dediğimiz otobanların hitler tarafından öneminin anlaşılması.

  ve hitler iktidara gelir. otomotiv sektörünü zamanının en önemli sektörü ilan eder. hitler, henry ford'un araçlarına iyi bakmaz abd sermayesi olduğu için. gerçi ford'un köln'e kurduğu fabrika ile hitler'in gözüne girmesi pek kısa sürer. opel'i de pek hazzetmez general motors markası olduğu için. ancak elde un şeker var ama helva yapılacak diyerek, 1933 de vergi teşvikleri istihdam yardımı ile 1 yıl içinde opel çalışanlarının sayısı ikiye katlanır, ihracatın %65'i iç piyasanında %40'ına hakim olur opel.
  adolf hitlerde bu yıl almanya şansölyesi olmuştur. güçlü bir alman ekonomisi ve güçlü bir karayolu ağı vardır. geriye sadece savaşmak kalır.
 • cahil lugatında reis otobanı.