şükela:  tümü | bugün
  • sel yayıncılıktan çıkan karar yılları ve kavrama yılları alt-başlıklı iki ciltlik kafka biyografisinin yazarı. aynı zamanda dünyanın en önde gelen kafka uzmanlarından biri olarak tanınmakta.
  • bana gore dunyanin en guzel isini yapan, dunyanin en unlu kafka uzmani olan biyografi yazari.

20 yila yakin zamanini kafka'ya harcamis, kafka'nin gunluklerinden ve mektuplarindan yola cikarak prag, viyana, munih, berlin'e kadar uzanmis ve kafka'yla ilgili her kaynagi taradiktan sonra her bir kitaba en az 6 yilini harcayip kafka'nin 3 ciltlik biyografisini edebiyat tarihine kazandirmis.

enfes bir calisma cikmis ortaya. cok sansliyiz ki ilk 2 cildin; karar yillari ve kavrama yillari olmak uzere sel yayinlarindan cikmis turkce cevirileri mevcut. her iki ciltte de kafka'yla ilgili bilmediginiz, okuyunca sasiracaginiz cok enteresan bilgiler var.

bakmayin su an instagramda kahve fotograflarinin yanina konan kitaplariyla insanlarin kafka'ci takildiklarina. hatta donusum'u, dava'yi, sato'yu okuyup ongorusune, dehasina, bakis acisina hayran olmak bile degil kafka'yi anlamak. kafka'yi anlayabilmek icin onun biyografisini okuyup yasadigi sosyal ve siyasal kosullari, kadinlarla olan iletisimini, babasiyla olan sorunlarini, yahudi oldugu icin cek'lerle yasadigi sikintilari vs. bilmek sart. bunlari bildiginizde yarattigi her karakterde kendisinden izler buluyorsunuz zaten. cok basit bir sekilde donusum'deki gregor samsa'nin soyadindaki samsa sozcugunun, dava'daki josef k'nin soyadindaki k'nin ve sato'daki k. karakterinin kafka sozcugu ile benzerligini henuz kitabi okumadan bile anliyorsunuz.

beni en cok etkileyen ve ruhuma en derin yerden dokunan bir yazar oldugu icin hayatiyla ilgili her seyi merak edip her seyi okuma ihtiyaci hissediyorum. kafka'yi anlamak babasinin gregor samsa'nin sirtina firlattigi elmanin acisini kendi sirtimda hissetmem demek benim icin. yalnizligini, cevresindeki kisilerle arasina koydugu mesafeyi, pek yurutemedigi iliskilerini, cektigi varolus sancisini birebir kendimle ozdeslestirmem demek.

eger gercek bir kafkaseverseniz uzun yillar sonucu cok buyuk bir emekle ortaya cikmis ve buyuk bir emekle cevrilmis bu biyografik romanlari muhakkak edinin.