şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nazi teşkilatının önemli isimlerinden. doğu kuvvetleri komutanıydı. savaştan sonra amerikalıların himayesine girmiştir. elindeki soveyetler'le ilgili çok kıymetli bilgilerle amerika'yı tavlamış, federal almanya'da eski nazilerden kurulu bir istihbarat teşkilatı kurmuştur. bu teşkilat daha sonra bnd'nin de altyapısını oluşturacaktır. gehlen de zaten 1968'e kadar bu kurumu yönetmiştir. bu dönemde mit'ten de önemli isimleri yetiştirmiştir. bunların başında meşhur fuat doğu da bulunmakta idi.
 • batı alman istihbarat servisinin kurucusu. servis diyede bir kitabı olması lazım. mehmet eymur analiz adlı kitabında arkadastan bol miktarda bahseder.
 • bu konuda yayımlanan kitaplardan biri de mary ellen reese tarafından yazılan "general reinhard gehlen-cia bağlantısı"dır.(sorun yayınları)http://www.ideefixe.com/…p?sid=ig4zslbdnr5rfg9qeaan
 • ileri yayınları tarafından anıları basılmış olan modern istihbaratçılığın üstad-ı azamı.
 • abd'nin 2. dünya savaşının kaymağını yerken pek de yemek seçmediğinin göstergelerinden biri olan kişidir. nazi almanyası doğu cephesi istihbarat şefi olan gehlen, döneminde alman kökenli rusları kullanarak etkili bir istihbarat ağı oluşturmuş, ancak sovyetler hakkında gönderdiği veriler pek de yenilir yutulur cinsten olmadığı için gündüz düşlerinden uyanan hitler tarafından önemsenmemiştir. savaşın sonlarına doğru da hitler tarafından görevden alınır ki guderian'ın anlattığına göre hitler, gehlen'in gönderdiği pıtrak gibi çoğalan sovyet askeri yoğunluğunu işaret eden kağıtları sinirlenerek yırtmış ve kendisine saydırdıktan sonra görevinden almıştır. artık yerli malının halkın malı olamayacağı açığa çıkıp almanya'nın savaşı kaybedeceği kesinleşince gehlen, sovyetlerle ilgili topladığı bütün bilgileri ve edinebildiği daha fazla veriyi mikrofilmler halinde toplar ve bavyera'da bir mağaraya gömer sonra da pazarlıklara başlayacağı günü bekler. amerikalılar tarafından ele geçirildikten sonra istihbarattan birileriyle görüşmeye çalışır ve her ne kadar ilk başlarda 'vasat savaş esiri' zannedilse de daha sonra doğu cephesi ve sovyetler konusunda geniş bilgilere sahip olduğunu kendisiyle yapılan mülakatta kanıtlar. artık pazarlık başlamıştır ama gehlen işi sıkı tutar. buna göre amerikan hizmetinde çalışacaktır. fakat almanya aleyhinde hiçbir çalışma içerisinde bulunmak zorunda bırakılmayacak, hiçbir zaman savaş suçlarından dolayı yargılanmayıp nürnberg mahkemelerini ancak gazetelerden takip edecek ve almanya yeniden kurulunca alman gizli servisinde görev alacaktır. anti-komünist gehlen için abd, "düşmanımın düşmanı" statüsünde olurken abd için gehlen "atsan atılmaz, satsan satılmaz" statüsünde olmadığı için yetkililer gehlen'i alnından öpüp kendisini ve ekibini apar topar abd'ye yollarlar ve olaylar gelişir. cia finansmanıyla eski istihbarat kankalarına ulaşılır ve bilgi sirkülasyonuna yeniden başlanır. soğuk savaş kavramının ideologları arasında da yer alan gehlen'in anılarındaki türkiye üzerine yapılan faaliyetler ise ayriyyeten ilgi çekicidir. mehmet eymür'ün anlattığına göre hiram abas, gehlen'in anılarını başucu kitabı olarak telakki etmiş ve üst üste okumaktan dolayı aşındırmış. ayrıca kendileri döneminin abd'de çalışan tek nazi menşeyli elemanı da değildir. klaus barbie, otto von bolschwing,otto skorzeny, guido zimmer ve emil ausburg gibi naziler de soğuk savaş dönemi abd envanteri içinde bulunmaktadır. bu haliyle de abd, "fiat justitia pereat mundus (dünya yıkılsa da bırak adalet yerini bulsun)" dememekte, "ben her merhemi başıma sürerim" demektedir.
 • gladio orgutlenmelerinin mimari.
  nato kurulduktan kısa bir süre sonra yazdığı detaylı bir raporda, kızıl orduyla ve de komünist faaliyetlere karşı koyacak silahli güçlerin var olması gerektiğini söylemiştir. bu tavsiye üzerine avrupa'nın bir çok ülkesinde - türkiye de dahil- profesyonel silahlı gizli gruplar oluşturulmuştur. bu gruplar ellerinde bulunan güç sayesinde yer yer devlet içinde devlet olmuşlar, bir çok kanlı faaliyete imza atmışlardır.
 • operation paperclip'e de önayak olan istihbarat devi. abd'de office of strategic services'ta * görev yapmıştır.

  magazin de yapalım; eşcinseldir, reinhard gaylen olarak anılır kimi yerlerde.
 • gehlen istihbaratçılıgı diye bir akımı başlatan kişidir.
  birçok istihbarat servisi reinhard gehlen'i kendi çalışanlarına model olarak göstermektedir.
 • stauffenberg ve grubunun suikast hazırlıklarını hitler'e ileten isimlerden biridir.

  kariyeri başarılarla dolu olsa da; cia'yı adam edip yeniden bnd'nin başına geldiğinde yakın adamlarından heinz felfe'nin kgb köstebeği olduğu ortaya çıkınca karizması çizilir. kısa zaman sonra da görevi bırakır.
 • harry s. truman "baskan, amerikada eski naziyle nasil calisacagiz, olur mu bu" itirazlarina karsilik efsanevi "isterse ciksin gitsin kecileri siksin beni ilgilendirmez, isimize yarar birisi olduktan sonra sorun degil" cevabini vermis, her dönem kendisini korumustur.