şükela:  tümü | bugün
  • reinhard scheer (d. 30 eylül 1863 – ö. 26 kasım 1928), alman kaiserliche marine amiraliydi. harp okulu öğrencisi olarak 1879 yılında alman filosuna katıldı; ı. dünya savaşı patlak verdiğinde, yüksek denizler filosu komutanı oldu. en güçlü ve yeni oluşan ııı. savaş donanma filosu komutasını devraldı. ocak 1916 yılında amiralliğe terfi etti ve yüksek denizler filosunun kontrolü kendisine verildi. scheer 31 mayıs-1 haziran 1916'de tarihinin en büyük deniz savaşlarından biri olan jutland deniz savaşı'nda alman filosunun başındaydı.

    ağustos 1918 yılında, deniz kurmay başkanı olarak terfi etti; amiral franz von hipper filo komutanı olarak onun yerini aldı. savaşın sona ermesinden sonra emekli oldu.

    sıkı disiplinli olan scheer, halkın gözünde ağır görünümü nedeniyle "demir maskeli adam" olarak biliniyordu. 1919 yılında anılarını yazdı; bir yıl sonra da ingilizce olarak çevrildi ve yayınlandı.

    ekim 1920'de, bir davetsiz misafir scheer'in evine girdi ve eşi emillie ve hizmetçisini öldürdü ve kızı else'yi de yaraladı. bu kişi daha sonra evin mahzeninde intihar etti. scheer, bu olayın ardından inzivaya çekildi. 1925 yılında otobiyografisini yazdı. 1928'de marktredwitz'de öldü ve weimar belediye mezarlığına gömüldü.

    reinhard scheer'in anıları

hesabın var mı? giriş yap