• (bkz: pirinç)
  • huzur içinde yatsın,sevgili köpeğimiz.
  • bizim mahalledeki hırsızdır. bir suçtan içeri girmişti çıktı. yine dadandı mahalleye. sürekli kapılarımızın kilitlerini değiştirmemize rağmen soymadık ev bırakmadı. bir de mahallede yancılarını toplamış etrafına çete kurmuş kendine. etrafına topladığı bu it kopuk sürekli kendisine "reis" diyor. biz ise kendisi uzun boylu olduğundan mahallecek uzun orospu çocuğu diyoruz. tez zamanda yakalanıp yargılanır inşallah. diyelim yakalanamadı öldü geberdi o da olumlu.
  • (bkz: popeye) unutanları esefle kınıyorum.
    öyle 20 yıllık siyasetçiler, 10 yıllık futbolcular reis falan olamazlar.
  • bir insana reis diye bi lakap takıldıysa anlayın ki o herif tırtın tekidir, o heriften de cacık olmaz. henüz reis lakaplı düzgün bir tipe rastlamadım.
  • pirinç markası. üzgünüm uzun :/
  • pirinç (bkz: almanca)
  • organize suç örgütü lideri diye şeyedilebilecek hede
  • çocukken temel reis gelirdi, şimdi tiksinti uyandırıyor.

altını çizerek söylüyorum; sevdiğim bir şahsiyete karşı bile birinin reis diye hitab etmesi bende inanılmaz antipati yaratıyor. bu kişi benim nezdimde karakter olarak kralcıdır. "öl de ölelim reis" adamıdır, düşünme yetisi yoktur, kendini kurban etmek için hazırdır bilinçaltında. o an reis dediği kişi için yapmaz belki bunu ama günü geldiğinde bunu yapabilecek tiynette bir maldır. ülkemizde en yaygın kişilik türüdür bu.

misal atatürk'ü severim, reis diyen adama kıl kaparım.

ilber ortaylı'ya reis diyor adamlar.

özellikle mafyatik kişilere de söylenir bu, o zaman daha da kusasım gelir.

kısacası reis hitabı kralcı bünyelerin zihinlerinde her an hazır tuttukları kral tahtına oturmuş kişi için kullanılır.
  • pilavlık pirinç.
hesabın var mı? giriş yap