şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cumhuriyet gazetesi yazarı aydın engin'in son günlerde konuşulduğunu belirttiği ve habercilere araştırması için sorduğu soru.

  --- spoiler ---

  deniyor ki akp reisi’nin kimilerine çılgınca gelen ekonomi politikası dövizi amansızca tırmandırıyor ve buna karşı hamaset edebiyatı dışında iktidarın ciddiye alınacak bir önlem aldığı yok. çünkü dövizle borçlu olan büyük sermaye (holdingler, bankalar) döviz tırmandıkça bataklığa düşüyorlar. böyle giderse iflas bayrağını çekecekler. akp reisi’nin özellikle döviz konusunda burnunun dikine gitmesinin bir sebebi var. hemen hepsi tüsiad çatısı altında örgütlü olan bu sermaye grupları laikliği savunuyorlar. buna karşılık laiklik diye bir derdi olmayan, kendini ya “islami sermaye” olarak tanımlayan ya da dinsel vurgu yapmadan reis’in kayıtsız koşulsuz destekçisi olan, onun bir işareti ile havuz kurup akp medyasını oluşturan sermaye grupları var. reis sermayenin “laikçi burjuvalar”dan “reisçi sermayedarlar”a aktarmak için döviz konusunda bilinçli olarak bugünkü çizgiyi izliyor…

  tevatür bu.

  peki, reisin isteklerini emir belleyen sermayedarların döviz borcu yok mu? dövizle borçlu olup batma tehlikesi yaşayanlar sadece laiklikten yana olan ve tusiad’da kümelenen sermaye grupları mı? yani “özel sektörün 400 milyar dolardan fazla borcu var” cümlesinin ayrıntılamak gerek. döviz borcu yüzünden dar boğazda olanlar kimler, olmayanlar kimler?
  --- spoiler ---
 • bir dostumun dediği gibi;
  hz. isa , hacı ilkerin kahvesinde çay içiyor deseler.
  inanırım.
 • tabi çalıntı dolarları liraya çevirip köşe olacak gene =))