• `reisçi almancılarla türkiye'de yaşayan laik türklerin nüfus mübadelesi` şeklinde olacaktı karakter sınırına takıldı.

almancı dediysem, tanım olarak söyledim. hollanda, fransa, belçika'daki reisçiler de bu tanıma dahil.

fikir çok basit. adamlar türkiye özlemi ile yanıp tutuşuyor, ee zaten rte hastası bunlar, adam yol yaptı bi kere, ayrıca adam dünya lideri. alıyoruz bu reisçi topluluğu, türkiye'ye getiriyoruz. türkiye'den de kafası çalışan ama bulunduğu sosyal/siyasi ortamdan artık bıkmış ne kadar kişi varsa avrupa'ya taşıyoruz.

almanya zaten bunu direk kabul eder. reisçi almancıların çoğu almanya'nın istediği entegre topluluk değil, çoğu kalifiye değil. rte de bunu direkt hoş karşılar. milyonlarca sevdalısı geliyor lan, ayrıca pis laiklerden kurtuluyor. türkiye'deki laik-kalifiye kesim de bunu hemen kabul eder.

ama ortada bir tek tepkisinden emin olamadığım avrupa'daki reisçiler var. lafa gelince hepsi türkiye ve erdoğan sevdalısı ama hepsi avrupa'da yaşamaya devam ediyor. samimiyetsiz bir durum var yani.

onları da ikna edebilirseniz oldu bu iş.

mali/ekonomik kısımları ile de başka arkadaş ilgilensin onu da ben mi yapacağım?

not: almanya'da yaşayan reisçi olmayan bir türk

debe editi: (bkz: elmalık ortaokulu kitap kampanyası)
    debe editi 2: (bkz: oyuncaklar otostopta)
  • norveçte yaşayan o 900 küsur ibneyi unutmayın.
    edit: avrupa ırkçılığı demiş biri. doğrudur ırkçılar zerre lafım yok lakin sen de bu ırkçıların ekmeğine yağ sürmüyor musun? lan ilk iş almanya da mafya kurmak ne?
  • eşit vatandaş sayılmayacakmışız.

amk sanki burada eşit sayılıyoruz. en azından alamanla eşit değiliz deriz.
  • über olur.

teyzem yaklaşık 30 yıldır almanya'da yaşıyor. keyfi maşallah çok yerinde. 3'de evladı var ellerinizden öper.

2 ay önce türkiye'ye gezme amaçlı geldiler. konu döndü dolaştı ve ülke gündemine, siyasete geldi. kendisi koyu bir ak partili. türkiye'nin ne kadar güçlü olduğundan, ekonomik olarak şaha kalktığımızdan, dünya devleti olduğumuzdan falan bahsetti. hemen kendisine vazgeçemeyeceği bir teklif yaptım pazartesi gel başla dedim. bu ülkedeki refahtan sen de yararlan, sen de dünya devletinde yaşa dedim. teyzem şok, teyzem iptal... yok düzenim var, yok eş dost falan fıstık. klasik gurbetçi zırvaları işte.

ha bu arada kendisi ve tüm eş dost gurbetçi tanıdıkları almanyadaki sağ partilerden nefret ediyorlar ve almanya'daki seçimlerde sol partilere oy veriyorlarmış.

sonuç olarak, sonuna kadar desteklediğim bir uygulama olur !!
  • tüm kalbimle desteklediğim fikirdir.

hem almanya, fransa, hollanda gibi demokrasinin tavan yaptığı ülkelerde yaşa, oranın tüm sosyal olanaklarından faydalan, insan gibi yaşa ve çalış, çocukların güven içinde iyi bir gelecek avantajı ile büyüsünler, insan gibi adaletli ücret ile gel buralarda yaz tatillleri yap, ev al, yazlık al, araba al, orada sol eğilimli partilere oy ver.

hem de gel burada yol yaptılar diye ebemizi zigen akp hükümetine oy ver bizi bu delibozuklarla bu ülkede travma yaşattır. yok öyle dünya, onlar buraya gelecekler, tayyip ve akp'nin ileri demokrasisi altında ümmet ile yaşayacaklar, asrın lider ile omuz omuza bu ülkede çalışacaklar.

ben dünden razıyım, hemen de giderim ardıma bakmadan, bir kere yaşıyoruz bu dünyada, onu da insan gibi, adalet ve demokrasi ile, insan hakları ile, adil bir iş ve ücret ortamı altında yaşamak isterim.
  • ütopik bir hayal de olsa; hayal etmesi bile güzel.
  • olmayacak olay. reisçiler lafta vatansever, özünde dibine kadar vatan hainidir. bizzat reisçiler bütün paralarını dolara gömerler, ilk fırsatta avrupaya kapak atmak isterler.

(bkz: bankada en çok döviz bulunduran iller)
  • iki hafta önce facebook hesabımda ülkede cereyan eden taciz, tecavüz, haksız tutuklamaları, patlayan bombaları eleştiren bir paylaşım yaptım. 2 dakika sonra almancı akrabalarımdan biri damlayarak freni patlayan kamyon gibi saydırmaya başladı. yok efendim ben sürekli ülkeyi aşağılıyormuşum, yok efendim batı hayranıymışım, yok çok cahilmişim, yok efendime söyleyeyim almanya'da çok zor bir hayat yaşıyorlarmış.

ben de, ''madem türkiye güllük gülistanlık, madem almanya'da çok zor bir hayat yaşıyorsunuz ülkeye dönün o zaman amk. daha ne duruyorsunuz orada? türkiye'de yaşamıyorsunuz, tc'ye vergi vermiyorsunuz sonra oradan oy kullanıp bizim de geleceğimizi sikip atıyorsunuz. dönün ülkeye abicim oradan kuru sıkı milliyetçilik yapmayın'' dedikten sonra saniyesinde küsüp beni arkadaşlıktan çıkardı. çok da isabet oldu. söyleyin bunları onlara kudursunlar amk. deliriyorlar (bkz: swh)
  • süper fikir. ama "hadi bütün akp'liler vatanına geri dönüyor" deseniz bi tane akp'li bulamazsınız içlerinde. hepsi cehape'li çıkar onların.

bi de ben bu gurbetçilerin nasıl oy verebildiklerini anlamıyorum. yav sen bu ülkenin kanunlarına tabi değilsin ki zaten, yaşadığın ülkenin kanunlarına tabisin. ne hakla tabi olmadığın kanunların yapıcısını seçiyorsun?
    gel yerleş buraya, sonra yine ver oyunu...
  • avrupa'da yaşayıp avrupayı kötüleyen(ırkçılık, dışlanmışlık vs) tiplemeleri göstermiş fikir.arkadaşlar size güzel bir haber, insan gibi yaşadığınızı düşünmediğiniz yerlerden, onurluysanız gelin ülkenize, hem de uçak biletleri kampanyadayken hiç vakit kaybetmeyin, onurunuz varsa.
    zamanında daha yüksek refah seviyesi, para biriktirmek için sıkıntılar çekmiş bir gurbetçi olduysan, madem ülkemiz daha güçlü avrupadan, şimdi güzel yurdunuza, sizi anlayan desteklediğiniz hükümetin yönettiği ülkeye dönmeniz için sebep ya onursuzsunuz ve ırkçılığa - aşağılanmaya aldırmıyorsunuz, yada riyakarsınız, iki türlü de pek hoş değil.
hesabın var mı? giriş yap