şükela:  tümü | bugün
  • yaklaşıyor yaklaşmakta olan.

bundan 2-3 sene önce izlerken düşünürdüm. ışıd, haşdi şabi, el nusra vb. örgütler nasıl adam topluyor diye. öyle ya ortadoğuda bu kadar idealist ve doktrinine bağlı adam bulmanız imkansız. ortadoğuda h*lk ancak çıkarı doğrultusunda bir araya gelir ve örgütlenir. idealler uğruna değil. sonradan öğrendim ki meğer bu militanlar maaşlı militanlar yani paralı askerlermiş.

300 dolar ortalama aylık maaş, çatışma başı prim, düşman askeri başına prim gibi de motivasyonu arttırıcı sistemleri bile varmış.

şimdi bir şu haberi okuyalım.

.

yine bu 300 dolar maaşlı askerlerden toplama bir birliğin komutanı diyor ki bir türkiye'den destek var. peki türkiye neden hemen sınırında 30-35k kişilik cihatçı bir askeri birliği besliyor? bunu bir cebimize koyalım.

şu an dolar 6.95 tl. ben yazarken daha da artmıştır. hadi 7 diyelim. şu an asgari ücret net 1603 tl yani 230 dolar. 230 dolar. ortadoğudaki bir militanın maaşından 70 dolar daha az. bu da 2. bu da cepte.

peki yıllardır süren kutuplaşmayı ve "vadan hayınları" "kanınızla duş alacağız" gibi söylemleri de kenara koyalım mı 3 olsun.

üstüne reis'in doların ateşini düşürmek bir yana daha da alevi harlamasını ve doları 8 lira bandına çıkarma çabalarını ekleyelim. bunun tek amacı zaten ülkede sermayeyi de bitirip onu da kendine bağlamak. seküler sermayeyi artık tamamen islamcı sermayeye çevirmek. bunu da 4 diyelim.

güzel.

şimdi düşünün kriz sonrası bir türkiye. dükkanlar boş, yemeye ekmek yok, kara borsa almış yürümüş. reis bu durumda kutuplaştırmayı azaltır mı yoksa daha da üstüne benzin mi döker? "bu cehape zihniyeti bize destek vermedi ülkeyi ateşe attılar... bunlaaaaarr vatan haini, bunlar ateisttt, bunlar terörist" diye mi bağırır yoksa birleştirici bir dil mi izler.

peki bu noktadan sonra 350 dolar maaş, seküler başı prim, çatışma başı bonus vereceği, sekülerlerin mallarına çökebileceği, sesini çıkartanı anında kurşuna dizdireceği, höh, hilafet ordusu adını artık siz koyun kurulması çok mu zorlaşır?

yaklaşıyor yaklaşmakta olan...