• bir yanlışı düzeltme olarak yazayım. dış güçler, doları bir haftada 4.5'tan 4.9a çıkarmıştır. yani sizin reis dış güçlerin bir haftada yaptığı işi bir gecede bozdu diyecektim ki, baktım dolar 4.6'ya çıkmış yeniden.

ne diyelim, kolay gelsin reisinize.

bu arada dikkat etsin de merkez bankası arkasından iş çevirmesin.
  • faizleri indiriyordu bir ara ne oldu o?
  • ya sikerim böyle ısı.. abi ben niye su kafaya ulaşamıyorum yahu. adam yüzlerce yıllık ekonomi teorilerini hiç sallamadan “tayyip baba bir gecede doları düşürdü, amina koydu” yazmış.

cehalet erdemdir diye boşuna demiyorlar.
  • merkez bankasına izin verseydi eğer daha önce faizleri artırarak doları zaten düşürecekti. kendisi hem maliyeci, hem güvenlikçi, hem sağlıkçı, hem asker, hem polis olduğu için insanların işini yapmasına izin vermiyor.

aklıma geldi; zamanında ecevit'in önüne kasa atan adam yaşıyor mudur acaba? o gün yaptığından utanmış mıdır?
  • lan mal, yapılan şey;

kendi parasını alıp gitmek isteyen yabancıyı,
    ''kardeş hele bi dur, ben sana dün verdiğimden %22
    (arttırılan 3 puan / 13,5 eski faiz oranı)
    daha fazla faiz vereceğim, panik yapma''
    diyerek ülkede tutma çabasıdır.

o ödenen faiz de,
    senin taptığın reisin cebinden değil,
    80 milyonun cebinden ve hatta doğacak çocuğunun cebinden çıkmakta.

yeter mi peki ?
    nah yeter...
    istersen 10 puan arttır,
    bu kafayla devam edildiği sürece,
    iliklerine kadar sömürülünceye kadar yetmeyecek.
  • biz ekonomide buna "iyi olursa tayyip'ten kötü olursa dış mihrak'tan" teoremi diyoruz. özellikle türkiye'de bayağı işe yarıyor.
  • aslında yazar şunu demek istiyor.
    (bkz: doların reisi bir gecede maymun etmesi)
  • olay şu; dolar 1 gün içerisinde sert bir sıçrayışla %5.5 yükseldi. tcmb da %13.5 olan faizi 3 puan artırarak %16.5'e çıkardı. dolar da 1 gün önceki seviyesine geri indi.
    yani, dolar 1 gün öncekiyle aynı seviyede kaldı ama tcmb faizi artırdığıyla kaldı.

şimdi söyle bakalım kim kimi maymun etmiş? :)

şaka bir yana yiğit bulut'un danışmanlığını yaptığı yönetimden ne bekliyorsunuz ki?
  • reisiniz bir gece daha doları maymun etsin dediğimdir. çok güzel alım fırsatı oluyor.
hesabın var mı? giriş yap