şükela:  tümü | bugün
  • demokratik zimbabwe federasyonu'na ait güçler.

sivil güçleri arasında en çok fayda sağlayanların başında yüksek federal seçim kurulları gelir. daha sonra bu tür sivil kurulların yedikleri bokların güvencesi aynı zamanda da seçim kutlamalarına araç sağlayan dzf silahlı kuvvetleri ve federal polis teşkilatı gelir.

önümüzdeki günlerde muhtemelen muhalefet "güçleri" üzerinde hakimiyet kurmak için de yine bu rejim güçleri kullanılacak.

bilindiği üzere zimbabwe kısa süre öncesine kadar demokratisye yakın bir rejimle yönetilirken, yapılan bir halkoylaması ile rejim değişikliğine gidilmiş, dikta yönetimi hakim olmuştur.
  • ne demek olduğunu bir türlü çözemediğim kavram. ismi suriye olan bir ülkenin ordusu nasıl rejim güçleri oluyor acaba? mesela abd basını tsk için rejim ordusu diyor mudur? bir ülkenin resmi ordusuna terör örgütüymüş gibi isim takmak bizim basına has bir durum sanırım.
  • aslında normal bir laftır ve herkes için geçerlidir. rejim olmak devlet olmanın koşulu ve şartıdır. rejim "bir devletin yönetim biçimi" ya da "yönetim anlayışı" anlamındadır. e her devletin ya da hükümetin bir yönetim biçimi elbette olduğu için her devletin rejim güçleri de olmaktadır.

kelimenin orjinaline de yabancı dillerdeki anlamına da bakarsanız kötü bir anlama haiz olduğunu göremezsiniz. öyle bunun kötü bir ima olduğu fikri ne zaman nereden çıktı çok merak ediyorum.

yani tsk için türkiye'nin rejim güçleri demek normaldir. yani abd'nin de rejim güçleri olur çin'in de. bu lafın kötü bir anlamı çağrıştırması saçmasapan bir durumdur.
  • henüz resmi olarak tanınmamış veya yönetimi meşru görülmediği için resmi olarak tanımama kararı alınmış devletler için kullanılan ifade. şu anda suriye'de iki devlet ordusu karşı karşıya gelmemesine rağmen o ülkenin toprağında o ülkenin askerlerine karşı aksiyon alıyoruz ancak suriye ile de diplomatik ilişkilerimizi bitirdiğimiz için suriye ordusu değil rejim güçleri olarak bahsetmekteyiz. aslında savaşa giren herkes kendi ülkesinde düşmanından böyle bahsediyor. tarih kitaplarında ise ordular ülke isimleri ile veriliyor.
  • resmi olarak tanınmamış güç gibi bir anlamı da olmayan hede. olması da saçma olur çünkü örneğin suriye'deki esed hükümeti bm'de resmi olarak tanınan bir hükümettir. wikipedia bile "hani bazen bu kelimenin otoriter hükümetler için kullanıldığı olabiliyor" diyebilmiş en fazla.

https://en.wikipedia.org/wiki/regime

batı medyası ısrarla karşı olduğu hükümetler için bu lafı kullanıyor ama lafın kendisinde olumsuz bir anlam yok.
  • suriye ordusunun akp dilindeki ismi
  • bizim ordunun da evrildiği şey
  • brokoli,brüksel lahanası, kibrit büyüklüğünde peynir, tavuk göğüs eti. bir rejimde en güçlü ögeler bunlardır hem düşük kalorili hemde tok tutar. brüksel lahanası ve brokoli biraz gaz yapabilir ama...
  • dış güçler ve egemen devletlerden eti form alarak varlıklarını sürdürürler.
  • ihvancı dilinde suriye ordusuna denk gelen kelime grubu. bir de suriye ordusuna rejim güçleri deyip öso'ya suriye milli ordusu demeleri var ki o da ayrı bir komedi.