şükela:  tümü | bugün
 • piyasalardaki serbest rekabet ortamını sağlamayı ve bunu devam ettirmeyi amaçlayan ve nihai amacın kısıtlanmış rekabetin etkilerinden son tüketiciyi korumak olan yeni bir ekonomik hukuk bransı.
  (bkz: rekabet kurumu)
  (bkz: tekel)(bkz: kartel)(bkz: uyumlu eylem)
 • esasen abd` de gecen yuzyilin sonunda cikarilan sherman act ile ortaya cikan yeni bir hukuk dali. turkiye` nin ab uyeligine uyum surecinde cikardigi, temelini 1956 roma antlasmasindan alan rekabet kanunu ne yazik ki sadece iki uc firinciyi cezalandirmakta kullanilmakta, uyumlu eylem, dikey/yatay birlesme gibi kavramlar turk is dunyasinda birer mechul olarak kalmaktadir
 • sanılanın aksine dikey ve yatay anlaşmalar, muafiyetler vs ile ilgili düzenlemeler bulunmakta, rekabet kurumu çok düzgün olmasa da işlemekte ama alınan yolun bir kaç arpa boyu olduğu gerçeği de gün gibi ortada durmaktadır.
 • haksız rekabet ile karıştırılan hukuk dalı. (bkz: rekabet hukuku haksız rekabet kuralları farkı) .
  rekabet şartlarının oluşmadığı veya rekabetin yeterince korunmadığı serbest piyasa ekonomilerinde piyasalarda faaliyet gösteren teşebbüsler ekonomik davranışlarını kontrol altında tutan bu faktörden mahrum olduklarından, serbest rekabet, yerini vahşi kapitalizme uzanabilecek bir düzene bırakır. bu düzende ekonomik özgürlükler yerini kartelleşme ve yoğunlaşmalara, toplum refahı ve tatmini ise kartellerin refahı ve tatminine bırakır. modern anlamda ilk rekabet hukuku düzenlemesi 1890 yılında “sherman act” ile abd’de gerçekleştirilmiştir. avrupa’da ise gerçek anlamdaki rekabet hukuku düzenlemeleri ii. dünya savaşı sonrasında başlamıştır. almanya ve ingiltere’de gerçekleştirilen yasal düzenlemeler avrupa rekabet hukuku’nun temel yapı taşlarını oluşturmuştur. ab müktesebatına dahil olan mevcut rekabet hukuku, türkiye dahil birçok avrupa ülkesinin benzer nitelikte kanunlar çıkarmasına neden olmuş, örnek teşkil etmiştir.
  türkiye'ye rekabet hukuku ab müktesebatına uyum dahilinde 13 aralık 1994te çıkarılan 4054 sayılı rekabetin korunması hakkında kanun ile gelmiş ancak bu kanunu işletecek kurum olan rekabet kurulu anca 1997de göreve başlayabilmiştir.
 • hukuksuzluğun* insanların daha çok işine geldiği rekabet dünyasını düzenlemeye çalışan hukuk dalı.
 • türk anayasasının (1982 anayasası) hükümlerinden temelinin kurgulanması oldukça zor olan "rekabet" kavram ve ilkesine dayanan hukuk dalıdır. anayasanın 167. maddesinden yola çıkıp, sözleşme ve girişim özgürlüğü ile eşitlik ilkesine uzanmak ve uzunca bir yol katetmek gerekir.
 • rekabet kurulunun çıkardığı tebliğlerle yürür diyebiliriz. tebliğ değişince otur baştan çalış. üstüne tez mez yazılmaz. yazmayı düşünen/yazan varsa allah sabır versin.
 • türkiye'de özellikle avrupa birliği'ne uyum süreciyle birlikte oldukça önem kazanmış olan hukuk dalı.

  2011 yılı da bu hukuk dalında cezalar ve yeni düzenlemeler anlamında çok hareketli geçti. actecon da 2011 yılını rekabet hukuku açısından değerlendirmiş. http://pazarlardanhaberler.com/…2011de-neler-yapti/
 • kuresel olarak yaygin hale gelmis bulunan kapitalist ekonomik sistemin, serbest piyasa ekonomisinin belkemigidir rekabet.

  bu nedenle dunyanin dort bir tarafinda rekabet, yasalarla koruma altina alinmistir. ve rekabeti korumaya yarayisli bu kurallar rekabet hukukunu teskil eder.

  zira sistem, kendini dondurebilmek ve varolusunu surdurebilmek icin insanlik macerasi namina nedeni belirsiz bir ilerleme olgusuna (kalkinma, gelisme ismiyle de anilir ulkenin ekonomik capina gore) hizmet eder. aksi takdirde monopollesme sonucu gelir ki, bu sistem bakimindan yerinde sayma ve bu yerinde sayma sonucu cokme ile esdegerdir. cunku rekabet motivasyonu olmayan bir monopolun, ilerleme namina bir gerekcesi yoktur. sistemin devamliligini yaratabilmek, ancak rakip tacir ve sirketlerin daha cok servet edinebilmek ugruna cesitli yontemlerle birbirleriyle rekabet edebilmesine baglidir. yontem, yeni mal ve hizmetlerin uretimi, bunlarin cesitlendirilmesi, innovasyon, ar-ge, talebin veya tuketimin artmasi icin fiyatlarin kirilmasi, karlarin artabilmesi icin maliyetlerin azaltilmasi vb. bir dolu sekilde olabilir.

  antitrust olarak gectigi abd'de ve avrupa birligi'nde rekabetin korunmasi cok geliskindir. avrupa birligi ekonomisinin temel taslarindan biri rekabet oldugu icin, ab hukukunun temel taslarindan biri de rekabet hukukudur. avrupa adalet divani dava yukunun onemli bir kismini rekabet hukukuna yonelik davalar olusturur.

  ab mevzuatindan kopyalanmis 4054 sayili rekabetin korunmasi hakkinda kanun cercevesinde bizde de rekabet kurumu islev gostermektedir. ulkenin nispeten iyi calisan kurumlarindan olmasina karsin, rekabete olan etkisi daha ziyade ancak makro duzeyde ve buyuk sirketlere yaptirim uygulama formunda olup, mikro duzeyde, kucuk ve orta olcekli tacir ve sirketler bakimindan adeta hicbir fonksiyon gosterememektedir.

  sirketlerde birlesme ve devralmalar buyuk montanli oldugunda rekabet kurumu'nun izni alinmadan birlesme ve devralma isleminin hukuki gecerlilik kazanmasi mumkun degildir.

  rekabet hukukunda koruma altina alinan temel ihlaller ise hakim durumun kotuye kullanilmasi (yani buyuk baligin kucuk baligi yutma cabasi), ve rekabeti sinirlayici anlasma, uyumlu eylem ve kararlardir. yani ayni sektorde istigal eden baska bir rakibinle anlasarak ilgili sektorde rekabeti bozacak fiyat vb. belirlemeler, piyasa ve kaynak paylasimlari, kartellesme cabalarina yonelik mutabakatlar, rekabeti bozucu nitelikte eylemler yapmayacak, kararlar almayacaksin. yoksa idari kurumdan yukluce bir cezayi yersin. sonra idare mahkemesi, danistay, ugras dur.

  turkiye'de rekabet hukukunun uygulanmasina yonelik ayri bir problem de ekonomik verilerdir. kac tane tacir veya sirket ekonomik verilerini, muhasebesini, bilancosunu dogru duzgun tutuyor? hangisi kayitdisi ekonomiye hic mi hic bulasmiyor? devlet yasalarla bu konularda sozumona bir usul getirse de bunu ne kadar denetliyor?

  bu durumlarin neticesinde turkiye'de bir rekabet ekonomisi veya hukuku analizi yapmak zor oluyor ve bu alan adeta sadece buyuk veya cok uluslu sirketlerin, bankalarin uydugu ve denetlendigi bir alan haline geliyor.
 • hukuk fakültesinin en zevkli seçmeli derslerindendir. mesela sektör lideri iki markanın “ceo” larının birlikte yemek yedikleri takdirde gizli anlaşmalar yaptıkları karine teşkil eder ve eğer aksini ispatlayamazlarsa rekabet hükümlerine aykırılıktan bolca altı sıfırlı idari para cezası yiyebilirler. (bkz: ilginç bilgiler)
hesabın var mı? giriş yap