• "anayasamız 167 nci maddesi ile, devlete "para, kredi, sermaye, mal ve hizmet piyasalarının sağlıklı ve düzenli işlemelerini sağlayıcı ve geliştirici tedbirleri" alma; "piyasalarda fiili veya anlaşma sonucu doğacak tekelleşme ve kartelleşmeyi" önleme görev ve sorumluluğunu yüklemiştir."

  yani, daha basit bir şekilde söylemek gerekirse, piyasadaki rekabeti kontrol eden kurum.
  http://www.rekabet.gov.tr/
 • konferanslarının tadı cok güzeldir.
  (bkz: persembe konferanslari)
 • faaliyetine 1997 yilinda baslayan rekabet kurumu cikardigi tebliglerle kanun'un kaynagi olan ab mevzuatını suratle adapte etmis, ab uygulamalarini yakindan takip ederek rekabet politikaları bakimindan ab ile uyumun onemli olcude gerceklestirilmesini saglamıs, bir devlet kurumudur.

  rekabet politikasini uc ana mudahale alaninda yogunlastirmistir :

  *rekabeti sinirlayan anlasmalarin ve hakim durumun kotuye kullanilmasinin engellenmesi,
  *birlesme ve devralmalarin kontrolu, pazarda hakim durum yaratarak rekabeti olumsuz etkileyecek birlesme ve devralma girisimlerinin engellenmesi,
  *devlet yardimlarinin izlenmesi, etkinlige ve rekabete aykiri devlet yardımlarinin yasaklanmasi,

  uzun lafin kisasi; sirtini anayasayadan aldigi guce dayayarak, tekellesme ve kartellesmeleri kirarak, ki agir para cezalari ile, serbest piyasa ekonomisini kontrol edip, rekabetin adaletli olarak esit sartlarda olusmasini saglamak.

  (http://www.rekabet.gov.tr/)
 • telsim ve turkcell'i roaming anlasmasi yapmaya yanasmadiklari ve hakim durumlarini kotuye kullandiklari icin toplam 30 trilyon para cezasina carptirmis takdir edilesi kurulus. ankara'da, bilkent civarlarindadir.
 • turk telekomun adsl dagitimini durduran kurum.
 • düzgün çalışıyor olsaydı şimdiye kadar aydın doğan'ın bir kaç gazetesini zorla sattırması gerekirdi.
  (bkz: at&t) (bkz: rockefeller)
 • zaten yerlerde sürünmekte olan avukatlık mesleğini ilgilendiren en son kararıyla türkiye barolar birliğinin avukatlık kanunu uyarınca asgari ücret tarifesi yayımlamasını rekabet kanununa aykırı bulmuş kurum. *

  kanuna aykırı kanun konseptini bu kararıyla hukuk literatürüne sokmuştur.
 • teşvik, idrak, engel aşamaları mevcuttur. şu şekilde gerçekleşir:

  teşvik
  - rekabet etsenize layyyn! al sana gapital.

  idrak
  - adama bak parsayı topladı

  engel
  - hööööyyytt, dağılın lan, ver sen de şunu bana, özelleştirecem.
 • kendilerine 2002 yılında kendi sermayemle özel bir rekabet kurumu kurmak için yaptığım başvuruyu reddederek savunduğu en temel prensipleri ihlal eden, kendi varoluş sebebiyle çelişen tuhaf kurum.

  aramızdaki diyalog kısaca şöyle gelişti:

  - iyi günler. ben* para, kredi, sermaye, mal ve hizmet piyasalarının sağlıklı ve düzenli işlemelerini sağlayıcı ve geliştirici tedbirleri alma; piyasalarda fiili veya anlaşma sonucu doğacak tekelleşme ve kartelleşmeyi önleme görev ve sorumluluğunun gereklerini sizden daha etkin bir şekilde yerine getirebileceğime, hem de bu hizmeti halkımıza daha ucuza sunabileceğime inanıyorum. sirketin ismi de "pipo rekabet düzenleme ve denetleme anonim şirketi" olacak. gerekli formlari doldurmak için buradayım.
  - hadi ordan!
  - ama!?!.... peki o zaman, bir devlet kuruluşunu rekabeti kösteklediği ve tekelleşmeyi teşvik ettiği gerekçesiyle ihbar etmek istiyorum.
  - tabii, şöyle buyrun.
 • (bkz: #7869413)
hesabın var mı? giriş yap