şükela:  tümü | bugün soru sor
 • işveren ve işçi arasındaki iş sözleşmesinin sona ermesinin ardından belirli faaliyet alanı ve belirli bölgede bir zaman dilimi boyunca işçinin ayrıldığı işine rekabet oluşturacak faaliyetlerde bulunmasını engelleyen sözleşmedir.
 • işçi ile yapıldığı zaman, işçinin çalışma hürriyetini (anayasa madde 48) çok ciddi bir biçimde sınırlayacak şekilde yapılamayan anlaşmadır. bir işçinizin "benden çok şey öğrendi bu" diyerek, ülkenin diğer ucunda aynı işi yapan bir yerde çalışmasını engelleyememenizin sebebi de bunun madde 48 (ve belki de ay madde 13) ile bağdaşmayacak olmasıdır.

  acente gibi bağımsız tacir yardımcısı ile de yapılabilen sözleşmedir. ancak bu şekilde, teşebbüsler arasında yapıldığı zaman 4054 sayılı rekabetin korunması hakkında kanun çerçevesinde de konunun değerlendirmesi gerekebilir. zira bir acentenin, bu kanun bağlamında sizinle yaptığı sözleşmeler açısından teşebbüs niteliği olmasa da, bu acentenin başka bir teşebbüsle (mevcut rakip veya potansiyel rakiplerle) çalışmasını da engellemiş olursunuz.

  işçiyle değil de, başka bir teşebbüs ile yapıldığı zaman 1 yıl süre ve acentelik sözleşmesinin kapsadığı işyeri sınırlarını aşmayacak şekilde düzenlenmesi, en risksiz yöntem olacaktır. bunu aşması halinde rekabet kurumu ile başınızın belaya girmemesi için ince eleyip sık dokumanız gerekebilir.

  öte yandan acente ile yapıldığı zaman uygun bir tazminat da ödenmesi gerekebilir.

  daha detaylı bilgi için: türk ticaret kanunu'nun 123. maddesi ile rekabetin korunması hakkında kanun'un 4. maddesi ile dikey anlaşmalara ilişkin kılavuz'a bakılabilir.
 • bir tanıdığımın başına geldiği üzere, işten çıktıktan sonra rakip bir şirkette işe girmeye kalktığınızı haber alan eski patronunuzun telefon açıp "orada işe girersen seni pişman ederim." diye tehdit etmesi şeklinde uygulanır.
 • modern kölenin ayağına vurulan yasal pranga.

  işveren burada: "sadece bana itaat edecek, bana kazandıracaksın." demek istemektedir.
 • süre ve bölge sınırlaması bulunan sözleşmelerdir.

  süre olarak geçerli bir sebep olmadıkça 2 yıldan fazla süre sınırlaması olamaz bu sözleşmelerde.

  bölge olarak işverenin iş ilişkisinde bulunduğu faaliyet sahası dışında sınırlama koyulamaz.

  sözleşmenizi işverenden kaynaklı nedenlerden dolayı haklı nedenle derhal fesih ederseniz bu sözleşme de ortadan kalkacaktır.

  işveren sözleşmenizi (iş kanunu 25. madde ıı hariç) fesih ederse ortadan kalkar.

  işverenin haklı nedenle menfaatinin korunmasını gerektirecek sebepler ortadan kalkarsa bu sözleşme de ortadan kalkar.

  sözleşmede yazan cezai yaptırımı hakim gerekli gördüğünde indirim yapabilir veya arttırabilir.

  söyleyeceklerim bu kadar.