şükela:  tümü | bugün
 • rekabetçi üstünlük (competitive advantage) kavramı bir işletmenin daha iyi müşteri değeri yaratarak rakipleri karşısında piyasada avantaj kazanması anlamına gelmektedir.
  birçok yol ile kazanılması mümkündür; rakipler karşısında fiyat ve kalite avantajı elde etmek, rakiplerinden önce müşteri değeri yaratacak yeni pazar fırsatları elde etmek, değişen müşteri istek ve ihtiyaçlarına hızla cevap verebilmek gibi.

  http://bilgiyonetimi.org/…/pages/mkl_gos.php?nt=266

  bu kavramın önemi karsilastirmali ustunluk teorisinin söylediği maliyet avantajına göre uluslararası ticaretin şekillenmesi gerek savını,günümüz dünyasına göre daha gerçekçi bir bakış açısı getirmesidir.
 • hem piyasa içindeki diğer rakiplerden üstünlük, hem de piyasaya girme potansiyeli olanlar için de aynı segmente oynuyorsa, yüksek giriş bariyeri sahibi olma anlamına gelir.
 • "musteriniz rakibinizden degil neden sizden alsin?" sorusunun cevap verir. ornegin, dusuk fiyat ve daha fazla fayda ile piyasadaki rakiplerin bir adim onune gecmektir. bu durum isletmenin karliligi artirir ve isletmenin kalici olmasini saglar.

  ingilizcesi icin
  (bkz: competitive advantage)