şükela:  tümü | bugün
 • kendimce bir açıklama getirmek isterim. yaklaşık 1.5 senedir devam eden '' ses kayıt teknolojileri ve içerik üretimi '' konuları anlattığım bir kanalım var > link

  6500 civarı bir abonem var ve malumunuz para kazanmıyorum (aylık 7-8 usd'ı saymadan konuşuyorum)

  kendi alanım ses kayıt ve müzik teknolojisi olduğu için vakit buldukça bunlarla ilgili anlatımlar yapıyorum. şimdi para mevzusuna gelince yaklaşık 1000 izlenmede 1 usd gibi bir gelir söz konusu- yani benim alanımda hiç gibi bir şey diğerlerini görünce-

  şimdi burada mühim olan düzenli içerik üretmek ama bu düzeni sağlayacağınız şeyi de sürekli üretebilecek donanımda olmanız gerekiyor. youtube'a başladığımdan beri çok soruluyor.. ne çekersem para kazanırım, kaç aboneye ne kadar gelir, 10 dakikanın olayı ne .. bunlar gerçekten de 10 dakikada araştırılıp öğrenilecek şeylerken her gün bıkmadan bu sorular soruluyor ve nedense cevabı dinlenmiyor bile.

  önce para işini bir anlatayım sonra diğer meseleye geliriz.
  diyelim bir mikrofon anlattınız. google'a reklam verenler diyor ki bu tip bir içerikte (kategoriden, taglerden açıklamalardan algoritmalar listeleniyor) benim reklamlarımı yayınla. hatta şöyle de düşünüyorlar. mikrofon bakan ile slime bakan, el işi kağıdı bakan ile araba bakanın bütçesi aynı olmaz. dolayısıyla reklam ücretleri öneriler vsler kriterlere uymalar hep değişiyor) yani 1 milyon kez izlenen slime videosu 500 lira kazandırırken 300.000 izlenen ferrari videosu 1.500 lira kazandırabiliyor.

  işim gereği (kayıt ve müzik teknolojileri) daha yaşı 15 civarı olup da benden öneri almak isteyenler de oluyor bu işe yeni başlayanlardan. kanalımdan haberdar olunca; ''abi ben de açayım yaa kanal ama ne anlatayım nasıl parası güzel mi'' diye hiç değişmeyen sorular alıyorum. onun dışında youtube videolarımın altında da kışkırtma çeksem, şaka çeksem, challenge çeksem ne kadar kazanırım sorularının ardı arkası kesilmiyor.

  devamını getirebileceğiniz her şeyi tabi ki getirebilirsiniz. ben sevmiyorum, sığ buluyorum diye slime çekmeyi bırakacak değilsiniz tabi. ancak bir şeyin devamını, doğru düzgün çekimlerle, düzgün bir ses kaydı alarak yapmak işinize olan saygınızı ve disiplininizi gösterir. bunlar olmayacaksa. tebrikler, birbirinin aynısı bir çöp içerik daha üretildi.

  sokak ortasında donunu indirmek çok para kazandırıyor desem, eminim binlercesi metrosundan, tatil köyüne, bakkalından, migrosuna don indirme yarışına girecekler. mühim olan geriye baktığınızda utanmayacağınız birilerine, bir şeylere faydalı olacak şeyler üretebilmek. youtube neden çöplük? kolay yoldan şu paraları kanama hırsı yüzünden.

  ben bir kamera aldığımda (osmo pocket) bunu inceleyip, tüm detaylarıyla anlatmak istedim. bilgi vermek, tanıdığını / tanımadığınız birilerini bilgilendirmek güzeldir. 3 gün uğraşırsınız 10 dakika video için ama içinize sinecekse 2 hafta uğraşın isterseniz (misal 8 boyutlu müzik nedir videosunda 2 haftalık bir çalışma yapmıştım. aman ne uğraştınız o kadar ne gerek vardı diyen de oldu. (bu benim kendi disiplinim)

  kamera videosu şu ana kadar 750 civarı izlendi. ''ben o kadar çekiyorum amk niye izlemiyorsunuz isyanı yaparsam'' kendime isyanım olur. boşuna ergen atarı göstermiş olurum. senin bilimsel yaptığın açıklama 10 izlenir, x birinin yaptığı kıçtan uydurma video trendlere girer bilmezsin. en çok izlenen en iyi bilgiyi vermediği gibi, en çok kazanan da iyi videolar yaptığı için değil izlenmeye yönelik iyi (başarılı anlamda değil) işler yaptığı için kazanır. kimisi halinden memnun , ''para giriyor ya abi cebimde umrumda olmaz'' der

  ---hemen bununla ilgili bir örnek---
  ''kendi kaydettiğimiz sesimizi neden farklı duyarız'' konulu bir videomu izleyen bir arkadaş 'abi neden böyle bi sürü uğraşıyorsun, bak bana ''bimden aldıklarımı, a101'e iade etmeye çalıştım'' videosundaan 500 lira kazandım şimdi kendime amphi almaya geldim dedi. kimilerinin gözünde emeğiniz karşılığında bir para varsa doğru emektir. bana göre de içi dolu bir geride bırakılabilecek bir video anlamlıdır. kişiye göre değişir elbette bu.
  ----örnek bitti------

  10 dakika olmazsa videolar, reklam almıyorsun meselesi de şöyle: videonuza her türlü reklamı alırsınız. öncelikle onda bir anlaşalım. (son bir senede 1000 abone ve 4000 saat izlenme aldıktan sonra tabi) 10 dakika konusunda şu var. bir video 9:59'a kadar youtube'un öngördüğü (başında sonunda gibi) sayıda reklam alabilirsiniz. 10:00 ve üzerinde ise reklamları hangi sıklıkla eklemek istediğinizin kontrol sizdedir.

  misal 10:00 dakika bir videonuz varsa hadi başında sonunda var tam ortaya koyarsın yarı yarıya olur diyebiliriz ama ''para kazanacağım umrumda olmaz, ne derse desinler''ciyseniz. her 10 aniyede bir reklam koyup. 7 ceddinize sövdürebilirsiniz. karar sizin. kanal sizin nasıl olsa.

  para için yapmıyorum diyor ya bazıları. ben de onlardanım. böyle niş bir alanda içerik üretip, bir mikrofona 2500 lira verip, kameraya 4000 lira verip 5 yılda kazanamayacağım parayı neden sokağa atayım. ben bilgi vermeye çalışıyorum. bilgi dolu, fayda sağlayacak bir alan oluşturmaya çalışıyorum. ha bunun gelir planı nasıl olur derseniz. ders veririm, ücretli danışmanlık yaparım. bir şekilde orası olur ama dur yaa para kazanalım diyerek de youtube'a çer çöp işler (neler olduğunu biliyorsunuz) yapmak için soyunmam, soyunulmaz da. insanda önce azıcık gurur olur.

  yaa bu enesler, orkunlar, danlalar, kafalar nasıl oluyor da böyle milyonlarca takipçisi yapabiliyorlar ben anlayamıyorum diyor olabilirsiniz. çünkü herkes diyor bunu.
  bu işin içinde başkalarına imrenmek hadi neyse de, daha ziyade bir çekememezlik, dünyanın bilgisini biliyorum, ne süper işler yapıyorum. nasıl bunlardan daha kötü yerde olurum yaklaşımıyla da stresinizi gösterdiniz.. aynı videoyu atıyorum, bunlar milyon izleniyor. bana bakan yok dediniz.

  kafanızda türlü türlü sorular oluştu.önce bir sakinleşin.

  eğer youtube işine soyunacaksanız, ya da nispeten içinde ama tam istediğiniz yerde değilseniz. birincisi hırsınızı böyle agresyon hareketlerle değil, daha iyi içerik üretme konusunda bolca kafanızı yorarak göstermelisiniz. belki de sizi şu an çalıştığınız işten ayıracak bir gelecek planı kurguluyorsunuz.

  iyi bir içerik sunmaya çalışırken gösterdiğiniz gayret, sizi zaten hayatınızın bir çok alanında düzenli bir insan haline getirecek. plansız programsız disiplinsiz ne hayat olur ne de youtube. özellikle youtube olmuyor :)

  çok yol kat etmeniz gerektiği bilin, iyi yerlere geldiğinizde bir anda tepe taklak olma ihtimalini de düşünün. bitcoin nasıl 20 bin dolardan 3500 dolara düştü. uygun zaman ve zemin olduğunda bir anda harikalar yaratabileceğinizi de bilin. ama inişlere çıkışlara hazırlıklı olarak tabi.

  ben çok çabalıyorum, üzerine kafa yoruyorum. bir nevi kendi tv kanalınız çünkü bu meret. periyodik olmayan hiç bir şey yeterince izlenmez ve kitlesi oluşmaz.

  ben kafaya takmıyorum, kendi alanımda neredeyim, nerelere gelebilirim ve bildiğim ve zamanla öğrendiğim şeyleri nasıl anlatabilirimin derdindeyim. para kazanayım işini belini bir tek youtube'a bağlamak isteyen ya da şimdiye kadar bağlayanlar için anlarım ama her işte olduğu gibi bol çaba ve disiplin gerek. i sadece her hafta video atak değil elbet.

  bu işe girişecekler için kolylıklar diliyorum. kolay iş değil. bir başka zaman da teknik olarak youtube'da nelere dikkat ediyorum neler yapıyorum bunlardan bahsederim.

  sağlıcakla.