şükela:  tümü | bugün
  • reklam amacıyla belli yerde bulunan, üzerinde resim ve yazılar bulunan tabela. ışıklı olanları, reklam içeriği değişen mekanik ve elektronik olanları da bulunur
  • (bkz: billboard)
  • yaratici uygulamalar gormeye basladigimiz mecralardan biri:
  • iki boyutlu olanları yetmezmiş gibi, bunların üç boyutlu sikko versiyonları çıktı bir de başımıza. ilk kim düşündüyse öne çıkarılması gereken objenin üç boyutlu olunca daha fazla göze çarpacağını ve metal konstrüksüyondan mütevellit ürünün göz oyacak seviyeye getirilmesini, onunla karşılıklı kekik içmek ve kafasına közlenmiş bostan patlıcanıyla vurmak istiyorum. 1.60'tan obje çıkartmak nedir ulan? gerizekalı mısın? olası bir tazminat davasında kasten adam öldürmeye teşebbüsten yargılanacağını hiç mi bilmiyorsun?

genelde, mimarlık camiasında "kafa kurtarma mesafesi" olarak bilinen bir kural vardır. 2.20 gibi kabul görür ama 2 metre yapsan da yaygara kopmaz. bu, elit mimarlık camiasının, ürünler göze hoş gelsin diye öngördüğü bir kural değil, insan sağlığı açısından dikkate alınması elzem olan bir standardıdır. önce insan sağlığı gelir. estetik, ekonomi ya da trend onu takip eder. bu sadece mimarlık paydasında değerlendirilen bir konu da değildir, bir şey yapıyorsan önce insan ölçeğini düşüneceksin. tahtadan oyuncak yahut havaalanı da yapsan, insanın sağlığını göz ardı etmeyeceksin.

ama dün, ali sami yen'in önündeki göt kadar kaldırımın kenarına konuşlanmış reklam panolarına dikkat etmesem, kafam üç boyutlu cappy kutusuna ve doğal gözüksün diye örülmüş sepete girecekti. organik lezzetinize koyayım 1.60'tan başlatmışlar bir de, alt sınırı göğsüme saplanacaktı sikko yaratıcılığınızın. şu şehirde her an ölecekmiş gibi tetikte durmak zorunda mıyız lan biz? en ufak dalgınlığımızı bize fatura edecek gerizekalı ürünlerle yaşamak zorunda mıyız?

üç boyutlu aptallık abidesi fikrini yapma demiyorum. pazar payını arttırırsın, insanın aklında kalır, süpervizörün "ovv çok şahane fikir" der, gıdından öper o ayrı ama yapacaksan, en az 2.10'dan falan başlat. başını belaya sokma. akıl var mantık var, insan sirkülasyonun yoğun olduğu istanbul gibi bir şehrin göt kadar kaldırımlarında, dışarıya doğru çıkan obje yapma, yaptırma.

neyse, bundan kaynaklanan bir kaza en geç bir ay içinde olacak diye tahmin ediyorum. sonra da bu entrye link vereceğim. "ben demiştim" demeyi ve uzaklara bakarak bira içmeyi pek severim.
  • üzerinde kısmen ya da tamamen reklâm niteliği taşıyan yazılı veya görsel mesajların yer aldığı, değişik şekil ve ebatlarda ışıklı veya ışıksız teşhir üniteleri.
  • artık adım başı konulan göz tecavüzcüsü. görüntü kirliliğinin baş kahramanı.
  • - "sen şehrin ilerisindeki yerleşimsiz bölgede 65 metrelik panoları hiç gördün mü? panoların bir zamanlar yalnızca 6,5 metre boyunda olduğunu biliyor muydun? fakat araçlar hızlı gitmeye başlayınca, reklamların daha uzun süre görülebilmesi için panoları uzattılar."
    (bkz: fahrenheit 451)