şükela:  tümü | bugün
 • büyük bir umuttur. umulur ki, çok yakındır!

  http://finanshaber.mynet.com/…en-kurtuluyoruz/75595

  pizzacısından hastanesine, gsm operatöründen belediye başkanına muhtelif kişi ve kurumlarca sms yoluyla taciz edilen milyonlara müjdedir bu!

  düşünenden de, teklif edenden de allah razı olsun.
 • tasarı aynı zamanda e-postaları ve sesli aramaları da kapsıyor. iyice zıvanadan çıkmış gsm operatörlerine ve "anlaşmalı firmalar hii =)" lere kafam girsin. bir sonraki adım da 18 tl aldığı halde yarım saat reklam izleten sinema salonları olur umarım. müşteriye saygı duymak gibi bir sorumluluk görmeyen, hatta iş ahlakından yoksun bu firmaların budanması gerek.
 • yasalaşsa bile ilk seçimlerde bizzat meclisteki siyasi partiler tarafından delinecek yasaktır...

  (bkz: cep telefonuna gelen seçim mesajları/#15764908)
 • böyle bir uygulama zaten var !. hattınız hangi operatör de ise onun müşteri hizmetlerini arayıp "bana reklam mesajları gönderilmesin kardeşim yeter ya." derseniz. smsler gelmiyor. ancak banka smsleri geliyor. biraz akıllı olun ulen.
 • bu tür bir uygulamanın olduğunu ve sağlayıcı ile görüşerek reklam ya da tanıtım mesajlarının tamamen engellenebileceğini sananlara 21. yüzyılın teknoloji kahramanı ödülü veriliyormuş. güzel kardeşim, cep telefonu hattı sağlayıcılarının* anlaşmalı olduğu şirketlerin mesajlarının sağlayıcı ile görüşerek ya da sağlayıcının sitesindeki hesap bilgilerinden kapatılabildiği doğrudur. ama bir şekilde numaranızı öğrenmiş bir çöp mesajcısının bu mesajları atmasını sağlayıcının reklam ayarlarından yapmak mümkün değildir.

  tut ki benim bağcılarda bi lahmancuncum var, sipariş hattı olarak da cep telefonunu kullanıyorum ve beni arayan insanların numaralarını rehbere kaydettikten sonra alayına düzenli olarak "acılı lahmacunda şu kampanya, kır pidesinde bu ucuzluk" diye mesajlar atıyorum.

  - cep telefonu hattı sağlayıcısının kurumsal müşterisi miyim?
  hayır.
  - cep telefonu hattı sağlayıcısı ile bir anlaşmam var mı?
  hayır.
  - o vakit, insanlara attığım tanıtım mesajlarının hakan'ın sinem'e attığı bir mesajdan farkı var mı?
  hayır.

  eh bu durumda böyle bir uygulamanın tüm reklam ve tanıtım mesajları için halihazırda var olduğunu iddia etmek ne oluyor? söz savunmanın sayın yargıç...
 • büyük firma ve bankaların, mevuzatın arkasından dolaşarak yaptıkları reklamlara bir şekilde kisve bulduğu bir ortamda, yasal düzenlemeyle uygulamaya geçildiğinde insanlara derin nefes aldıracaktır.

  yetkililerin böyle bir şeyi dert edinmeleri bile mutlu etmeye yetti beni.

  artık dünya daha yaşanır bir yer olacak.

  küresel ısınmaya hayır! *
 • hepsi turkcell online işlem merkezi'nden iptal edilemeyen mesaj şeyleri. bir şikayetimde sms ile de iptal ettirebileceğimi söylediler ama bana mesaj atan hangi numarayı iptal ettirmeye çalışsam kayıtlarında yoktu.

  artık yasaklansın, ceza verilsin, bi'şey olsun. telefonumu kullanamaz hale geldim. her gün olmadık anlarda 4-5 tane saçma sapan mesaj geliyor. ayrıca dert sadece mesaj da değil, izinsiz aramalar var onlar da yasaklansın.

  sadece dünden bugüne gelen mesaj ve aramalar: cam balkon kapama, böcek ilaçlama, cinsel güç arttırıcı, sigara bıraktırma hattı, iki farklı uydu tv (ikisinde de aboneliğim yok), restoran, alışveriş merkezi (evime 70km. uzakta)...

  sanırım telefonum memleketin bütün spamcilerinin elinde dolaşıyor. 15 yıllık hattımı değiştirmek de istemiyorum. hayır değiştireyim desem zaten yine bir şey farketmiyor. kimselerin bilmediği hattıma bile mesaj ve arama geliyor...

  dert sahibi ettiniz ulan beni bu genç yaşımda.

  edit: imlâ
 • yasaklanması gereken şeylerin yasaklanmadığı, yasaklanmaması gereken şeylerin yasaklandığı bir yerde biraz zor bir durumdur.

  hemen android telefonumuza avast antivirüs uygulamasını yüklüyoruz. zaten türkçe program, kalkan kontrolünden mesaj kalkanı altındaki şıkların hepsini işaretliyoruz. sonra sms ve çağrı filitresinde bir gurup yaratıyoruz, spam diye isim verebilirsiniz. burada kısa mesaj ve aramayı işaretliyoruz. altında da haftanın 7 gününü işaretliyoruz. bu arada gurup üyeleri kısmı var orada. oraya hazırda duran spam mesajların numarasını kaydedebilirsiniz. mesaj kutunuzdan seçmenize izin veriyor program. bundan sonra gelen smsler size sessiz popup şeklinde gelecek tabi telefonunuzda kayıtlı bir numaraya ait değilse. buradan ister izin ver dersin ister spam der geçersin. reklam smslerini kendinize bu şekilde yasaklayabilirsiniz. başka yerden birşey beklemeyin boşuna.

  izinsiz aramalar için ise truecaller uygulamasını kurabilirsiniz. en azından android severleri kurtaralım reklam smslerinden.insanı hayattan soğutan smsler bütünüdür hiç durmaz sürekli gelir.
 • turkcell sms+ diye bir hizmet çıkarmış. bu sayede spam mesaj atan numaraları engelleyebilecekmişiz. başka marifetleri de varmış bu hizmetin ama beni en çok ilgilendiren özelliği mesaj engelleme hadisesi. bu tarz mesajlar farklı farklı numaralardan geliyor ama yine de etkisi olacaktır..

  böylece just english, oruç market, alanya'daki spam yapan oteller... hepsinden kurtulacağımı umuyorum.
 • bunu yapan operatör büyük fark yaratacak haberleri yok. ama yapmıyorlar; neden? e nedeni çok basit. bulk sms ürünlerini satarken şu kadar insana ulaşabileceksiniz diye pazarladıkları "şu kadar" ile nitelenen sayıyı azaltmak istemiyorlar.

  burada görev btk'ya düşüyor. btk'nın çok çok acilen istemeyen abonelerin reklam sms'lerini almaması için her operatöre dayatması gereken bir düzenlemeye ihtiyaç var.

  yapılması gerken şey basit. btk'nın ön ayak olmasıyla operatörler birer servis çıkaracak, bu servisler ücretsiz olacak ve bu servise abone olunduğunda tüzel kişilerden ya da bulk sms yapan firmalardan gelen sms'ler telefonunuza hiç ulaşmayacak. çok basit. teknik anlamda da çok basit bir filtreleme.

  mesela avea'nın reklam sms'leri engellemek için "avea üzerinden gönderilen reklam sms'leri engelleme servisi" var; ama çalışmıyor ne hikmetse.

  kısacası operatörler btk bu işi zorunlu kılmadıkça meseleye yanaşmaz.

  hadi btk, ebemiz sikildi dominos'tan sms almaktan. lütfen.