şükela:  tümü | bugün
 • yök'ün yeni procesidir

  yok canım ne diktası... hep ileri demohrasi..
 • mantıklı eylem. vardı da ne boka yarıyordu. eleman kimi isterse, kaçıncı sırada olursa olsun onu atıyordu zaten.
  böylece seçim külfeti ve seçmenlerin gereksiz yere ümitlenmesi ortadan kalkar.
  darısı genel ve yerel seçimlerin başına.
 • yine antidemokratik uygulamalara bir yenisi daha ekleniyor. buna üniversite çevreleri ve öğrencilerin de isyan etmesi gerekiyor. zaten üniversite ile uzaktan yakından alakası olmayan bir makam liyakat değil yandaşlık faktörünü gözeterek seçilmiş olmayanı atıyor. ama en azından bu sistemde demokrat bir cb geldiğinde seçimlere saygı gösterme imkanı olabilir. bunu toptan kaldırma isteği çok korkutucu. bu bile yetmiyor artık.
 • cumhurbaşkanı atamasının kaldırılması gerekirken seçimlerin kaldırılması gerçekten bizim çakma ileri demokrasimizin güzide bir örneği olur. yıllar sonra ders olarak bile okutulabilir.
 • ülkedeki mevcut siyasi iktidarın demokrasi kelimesinden ne anladığını gösteren karardır. bunları diktatörlük bile kesmez.
 • amaan akademik özerklik, bilim falan bunlara ne gerek var; bilim karın doyurmuyor ki zaten. hem fazla düşününce bu adamlar kafayı sıyırıp alimallah dinsiz milliyetsiz falan oluyorlar, hainlik peşinde koşuyorlar; sedat peker gibi bu vatan için şerefiyle limon sıkmış vatanperver iş adamlarımızı üzüyorlar, hedef gösteriyorlar.

  üniversiteler bu şekilde çok daha demokratik olacak canım. üniversiteleri, sırça saraylarından ahkam kesen monşer akademisyenlerin seçtiği rektörler değil; halkın iradesiyle seçilen cumhurbaşkanının yüksek takdirleriyle, yerli ve milli dava adamları yönetiversin bundan sonra. hem böyle daha demokratik olmasa, yusuf ziya özcan'a kadar her yıl yök'ü protesto eden genç siviller gibi demokrasi neferleri sessiz kalırlar mıydı?
 • türkiye'de akademi iflas bayrağını çekmiştir. kendi aralarında paslaşıp nemalanıyorlar işte hepsi bu.

  imza: işsiz bir akademisyen.
 • gerçekleşeceğini sanmasam da gerçekleştiği gün hiç şaşırmayacağım olay.

  bu ülkede olmaz denilen her şey oldu, iktidar-cemaat kucaklaşması zaten tüm kurumların altını boşalttı yıllarca, posasını kenara attı. zaten can çekişmekte olan akademiye el atılması çok şaşılacak bir durum değil.

  asıl şaşılmayacak durum ise; toplumun buna tepkisiz kalması ve hatta bir kesimin bunun ne kadar demokratik bir karar olduğunu dillendirmesi olacak.

  artık bu ülke için geleceğe dair umut beslememeyi öğrendik ne de olsa...
 • türkiye gibi bir ülke için gereklidir.

  - zaten seçim sonucu bir işe yaramamaktadır. seçilen rektör adayı yök'ün sıralamasına göre cumhurbaşkanının onayına sunulmaktadır. yani önce yök sonra da cumhurbaşkanı istediği şekilde sıralamayla oynayabilmekte ve üçüncü aday atanabilmektedir.

  - ihanet belgesine imza atan 1128 akademisyenden daha fazla hain vardır üniversitelerde ve bunların rektör olması (nasıl ki hiçbir avrupa ülkesinde dahi kendi devletine ihanet eden birinin rektör olamayacağı gibi) akıl dışıdır. bu bakımdan türkiye gibi bir ülkede cumhurbaşkanının istihbarata dayalı bilgileri de göz önüne alarak atama yapması ne yazık ki gereklidir.

  - rektör denilen adam yök yasasına göre isterse birine yrd. doç.'lik ünvanı verebilir ya da vermez. yardımcı doçent birini de doçentlik sınavını geçse bile doçent olarak atamayabilir. kadroların rektör elinde olması büyük bir sıkıntıdır çünkü rektör seçimle geldiği için kendisine oy veren tipleri başının üstünde taşırken kendisine oy vermeyenleri de yerin dibine gömmektedir. hatta ters görüşteki hocaları çeşitli meslek yüksek okullarına sürgüne gönderebilmektedir. bu şekilde dekan ve bölüm başkanı seçimi yapılırken de sadece mevcut rektöre oy vermek yeterli olmamakta dahası mevcut rektör için oy toplamış olmak gerekmektedir.

  - rektör seçimleri üniversitelerin aşırı politize olmasına neden olmaktadır. 8-10 tane aday çıkmakta ve genelde biri süleymancıların, biri nurcuların, biri fethullahçıların, biri ülkücülerin, vb. adayı olmaktadır. hocalar da bu politik ortamda ne yazık ki renklerini bildirmek zorunda kalmaktadır.