şükela:  tümü | bugün
  • memleketimizde ingilizce öğrenen kişilerin reported speech ve passive voice ile beraber kafalarını allak bullak eden konulardan biridir. whom, who, which, that, whose ve what gibi bağlaçlar kullanarak cümleler birbirine bağlanır. misal vermek gerekirse,

if you eat, i can hold incredible woman from sour dictionary.
    sour dictionary includes authors and their ideas about different issues.

bu iki cümlemizi which kullanarak birleştirip en ön sırada oturan jane brown'a (mr. and mrs. brown'un güzel torunu) bakış atarak relative clause'muzu oluşturuyoruz.

if you eat, i can hold incredible woman from sour dictionary which includes authors and their ideas about different issues.
  • ingilizce'de satırlarca süren bir cümle kurmanın yoludur, türkçe'ye çevirirken de çevirmen cinnetine sebep olabilirler. *
  • adjective clause olarak da bilinirler.
  • ortaokul 2. sınıfta ingilizce ilk dönem notum kırık olduğu için dönem ödevi yaptığım konu
  • adim adim baslarsak:
    - diger bir adi adjective clause ( sifat cumlecigi), neden? cunku tipki bir sifak gorevi gorur yani bir ismi niteler.
    a white cat ( beyaz bir kedi ) white sifatiyla kedi hakkinda bilgi veriyoruz, niteliyoruz
    tipki bunun gibi bir isim nitelemek istersek ama tek bir sifat yerine isim nitelerken cumlecik kullanmak istersek relative clause kullaniriz. hemen ornegimizi verelim. mesela ' sokakta buldugum kedi' demek istiyorum. naapiyoruz? kediyi niteliyoruz ama bunu sifatla degil kedi hakkinda bir cumlecik kurarak yapiyoruz.
    peki relative clause nasil yapilir? cumlecikle isim nasil tamlanir?
    dizimi su sekilde yapmamiz gerekir. once nitelencek isim, arkasindan duruma gore ozenle sectigimiz baglacimiz ve arkasindan da canimiz neyi soylemek istiyorsa cumlecikte, onu yaziyoruz. hemen yukardaki cumlemize donersek;
    sokakta buldugum kedi : the cat which i found on the street. evet, hemen cumlemizi kontrol edelim. 1. nitelencek isim: the cat 2. baglaci: which ya da that 3. ne diyceksek o: i found on the street
    simdi sira sizde. sunu ceviriyorsunuz: kaybettigim canta ........................................
    cevap: the bag which i lost

- nitelenen isme gore baglac degisir:
    kisi: who, that .... the man who/ that my friend met ( arkadasimin tanistigi adam)
    nesne, olay, hayvan vs : which ya da that .... the pen which/that you gave me ( bana verdigin kalem)
    yer: which ya da where ( bu ayrimi bir ust seviye entry'sinde anlatacagim)
    the cafe where i met my boyfriend ( manitamla bulustugum kafe) ( preposition yok)
    the house which i live in ( yasadigim ev) ( preposition var)

- asil mesele bu ifadeyi ana cumleye yerlestirmek. bildigimiz uzre ana cumle ozne fiil nesne diye siralanir. bu burumda isim ana cumlenin basinda ( subject'e) ya da sonunda ( object'e) olur. misal verelim hemen. the cat is old. ( kedi yaslidir ) burda oznede bir adet isim var. ( the cat) diyelim ki ben kedi yaslidir degil de daha uzun bir cumle kurmak istedim ve sunu demek istiyorum. ' sokakta buldugum kedi yaslidir' bu durumda naapiyorum? oznedeki kediyi niteliyorum. peki bunu nasil yapabiliriz? tabii ki sifat cumlecigiyle.. hooop, hatirlayalim, nasil yapiyorduk. 'kedi' cumlemizin oznesi ve ben kedinin hemen arkasindan baglaci yazip kedi hakkinda demek istediklerimi diyip, sonra da cumleme devam etcem.
    su sekil: sokakta buldugum kedi: the cat which i found on the street
    simdi bu ifadede sadece ozneyi yazdik , yani sonrasinda ana fiili yazcaz, yani s v o nun fiilini.
    veee the cat which i found on the street is old.
    biraz daha oznede kullanimina dair ornek verelim:
    the book that/ which i am reading is great. ( okudugum kitap muttesem)
    my friend who lives in ruanda wants to visit us. ( ruanda'da yasayan arkadasim bizi ziyaret etmek istiyor)
    dikkat: ilk kez baglactan sonra ozne yazmadik okuyucu dikkat ettiysen. yani su ana kadarki cumlelerimizde hep 'the tree that i like' ' my uncle who i called last night' gibi hep ozne yazdik fiilin onune. amma velakin baglactan sonraki fiili nitelenen isim yapiyorsa ozneyi tekrar yazmiyoruz.. peki ne demek istiyorum? ' peyniri yiyen fare'.... the mouse that ate my cheese
    ' arabayi gormeyen cocuk'... the child who didn't see the car
    'cantayi tasiyan yasli kadin'... the woman who is carrying the bag
    amaaa mesela ' aramadigim arkadasim' diyceksek... my friend who i didn't call diyoruz...

kisaca nesnede kullanimina bakarsak:
    alex gave me the apple which he didn't eat for 10 days. ( alex, 10 gundur yemedigi elmayi bana verdi)
    i miss my friend who lives in nigeria. ( nijerya'da yasayan arkadasimi ozluyorum)

bir sonraki dersimizde bunun bir ileri seviyesine bakacagiz; defining, non defining ve reducing mevzulari. size bir ornek cumleyle veda edelim.
    my cousin who visited me last saturday forgot to bring the book that i had lent him.
  • "relative clause" (ilişki cümleleri) 'lar kendi başına bir cümle değildir. bir ismi tanımlarlar, niteler veya tasvir ederler. sıfatlar tanımladıkları isimden önce, "relative clause"lar ise açıkladığı isimden hemen sonra gelir.
    -
    the woman has given me a present.
    - kadın bana bir hediye verdi.
    bu cümlede eğer kadını tanıtmak ve belirtmek istersek bir sıfat kullanmak gerekmektedir.

- the beautiful woman has given me a present.
    - güzel kadın bana bir hediye verdi.
    kadını böyle tanıtacağımız gibi bazen de daha düzgün ifadelerden oluşmuş bir cümle kullanarak da tanıtabiliriz.

- the beautiful woman called me in the street. she gave me a present.

- sokakta güzel bir kadın bana seslendi. o bana bir hediye verdi.

tanımladığımız şey eğer insan ise “who”, hayvan ya da cansız bir varlık ise “which” ilişki kelimesi kullanılır.

- the man who has written this book is famous writer.
    - bu kitabı yazan adam ünlü bir yazardır. (bu cümlede insan (yazar) tanımlandığı için "who" kullanılır.)

- this film which has written by a famous writer is a best seller.
    -ünlü bir yazar tarafından yazılan bu film çok satan bir filmdir. (bu cümlede film [insanı tanımlamadığı için] "which" kullanılır.)
  • okurken genellikle bu cümleciklerin bağlaçlarından önce yavaşlanır. e tabii ki sen bunu fark edemezsin. peki bunu kim nasıl fark eder?

(bkz: eye tracker)
  • sayisal zekasi baskin kisilerin diger grammar konularina nazaran daha kolay ogrenebildikleri konu. is biraz matematiksel gorundugu icin ogrenci daha cabuk konuya hakim oluyor, yalniz burada da kullanilacak baglac (who, which, where, that, whose vb.) sorun teskil ediyor.
  • relative clause konusunun işlendiği ders sonrası içinde "there" geçen cümlelerin hep "where" kullanılarak bağlandığını fark eden bir arkadaş "nerde der orda ver" diyerek olayı iki saniyede özetlemiştir.