şükela:  tümü | bugün
 • ing. iyile$tirici, iyi edici, tedavi edici, care niteliginde. (bkz: remedy)

  misal, zayif olani giderme ve geli$tirme amacli ''remedial okuma programlari'' olur... geronimolar toplanip tribal dans e$liginde bu cali$tay'a katilirlar.

  - irfan bugun klas tiri bi'de riiding remediyilimiz var, unutma...
  - ayin layka layin, in sayin be olm, unutur muyum. si yu der...

  (bkz: bogazici tarzancasi)
 • ekonometri dersindeki modellerde ortaya çıkan multicollinearity, heteroscedasticity gibi sorunları düzeltmek için alınan önlemler,remedial measures
 • boğaziçinde bir yıl hazırlık okuduktan sonra hala proficiency yi verememiş olan öğrencilerde eylül ayı içerisinde baş gösteren acaba bende mi bundan olucam tarzı korkulara neden olan öğrencilik biçimi.
 • -hazırlığa bunca anıyı sığdırabilmenizi neye borçlusunuz sayın öğrenci?
  -remedial olmama.
 • büept'i geçemeyen öğrencilere verilen statü. inter ve beginnerlarda zaten hazırlık eğitimi berbattır, öğrenciye hiçbir şey öğretilmez haliyle öğrenci sınavı geçemez. yakın çevremde bolca remedial bulunmasından dolayı sıkıntılarını ve kendilerine has duygularını az çok anlayabiliyorum. vereceğim nasihat:

  *english grammar in use
  *english monolingual dictionary (ingilizce-ingilizce sözlük)
  *thesaurus
  *boğaziçi üniversitesi kütüphane kartı
  *üniversitenin materyalleri
  *ingilizce yazılmış her türlü akademik eser (özellikle psikoloji, sosyoloji ve ekonomi alanlarında)
  *psikolog

  başucunuzda durmalıdır.

  ilk senenizse revirin üstünde psikologlar var onlara gidin, grup terapilerina katılın. sırf bunu yapmadığı için kalan da biliyorum. remediallar için sadece ingilizce sınavı değildir. ruhsal olarak da hazır olmanız lazım. zira insanı 10 sene yaşlandırır.
 • şu videoda çok güzel ifade edilmiş bir öğrenci-olmayan-öğrenci statüsüdür.

  http://www.youtube.com/…k84lfw6dce&feature=youtu.be

  zombi öğrencidir bunlar efenim.

  boğaziçi üniversitesi hazırlıkta (yadyok) sınavı (bkz: proficiency) geçemeyip resmi öğrenci statüsünü kaybeden, bu yüzden de yurt-burs-ders-sağlık vs (kaldıysa) haklarından yararlanamayan, ama yasa gereği de eğitim hakkı ortadan kalkmayan "öğrenci olmayan öğrencilere" remedial deniyor. videoda komiklikler hariç hiçbir şey abartılı değil: ders verilmiyor, sınavlar için (çok yüksek) ücretler alınıyor, öğrenci belgesi verilmiyor (boğaziçi'nde öğrenci belgesi de paralı bu arada), yurt yok, yemek verilmiyor, akbil de yok... boğaziçi'nde uzunca bir süredir vardı bu durum, 5 yıldır falan sanırım. ama nasıl bir yasal statüsü vardı bilemiyorum. bu yıl ise artık bildiğin yasal bir statü: 6111 sayılı (afları düzenleyen, torba yasa mahsulü) yasa, bu remediallara tam uydu. artık okul yönetimi yükselen tepkilere "yasa böyle" diye cevap veriyor, starbucks işgalcilerini dolaylı olarak tehdit ederken eylem yapan remedialları doğrudan (polisle) tehdit ediyor -eylem yapanların isimlerini vs sormak suretiyle öğrencileri de yıldırmaya çalışıyor. bu video da "biz buradayız" demek için hazırlandı bir bakıma.

  tabi bir de üniversitedeki yoğun "remedial" üretiminin (yanılmıyorsam 600 öğrenci -1200 de olabilir) bir sebebi de üniversitenin yökün belirlediği kontenjan sayılarına direnmesi. böylece yök sisteminin gönderdiği öğrencileri boğaziçi de kendi içinde eliyor, öğrenciliklerini ellerinden alıyor. işe yaramaz bir sınav, kolej mezunu değilseniz (kolejli iseniz zaten) işinize yaramayacak bir hazırlık eğitimi ve sıkı ama kontrolsüz devamsızlık politikası -mesela bir öğrenci dönemin ortasında devamsızlıktan kalıp ders hakkını kaybedip zombi olabilir, ve buna rağmen ders ders hesaplanan devamsızlık sürelerini doğrudan öğrenme imkanı yok, yönetim davamsızlık sürelerini yayınlamayı savsaklıyor genelde.

  asıl mesele şu: bu öğrenci olmayan öğrenci, "öğrenci-zombi", yeni üniversitenin prototip öğrencisi. son harç yasası değişikliği ile de (44. maddeydi herhalde) merkez öğrencilik statüsünün tarifi budur artık.
  bunun anlamı, her öğrencinin üniversiteye toplumsal bir hakkını kullanmak üzere değil, bireysel bir başvuruyla gelmesi, her öğrenciye ayrı bir ödeme planının hazırlanması, öğrenciliğin bireysel bir sözleşmeyle başlaması... (para asıl motivasyon değil, giriş koşullarından biri gibi iş görünüyor bu çerçeveden.) boğaziçi'nde (ve bir çok okulda) öğrenciler "hakları ve sorumlulukları" üzerine bir sözleşme imzalıyorlar: resmi bir anlamı yok belki, ama imzalatıyorlar işte. boğaziçi'nde başka türlü internetten ders seçemiyorsun.

  boğaziçi gibi bir üniversitede şu ara direnişin yükselmesi gayet anlaşılır: artık orta sınıf (adayları) da güvencesiz, sözleşmeli, zombi bir eğitime razı olmak zorunda. bu kalıcı bir statü kaybı ve her öğrenci öğrenci olmak zorunda değil, mezun olmak zorunda değil, her mezun da iş sahibi olacak diye bir kaide yok. kaide tam tersi bugün: sömürülmek herkese nasip olmayacak en güzel bir hak ve ayrıcalık.
 • bilimsel hazırlıkçılara da verilen statü. ne yüksek lisans ne lisans öğrencisi olduğunuz, bir nevi araf.
hesabın var mı? giriş yap