şükela:  tümü | bugün soru sor
 • terminal services'a windows xp'de verilen isim..
 • client olarak mstsc.exe kullanilir. mstsc.exe normalde localhost'a baglanmamaktadir, localhost'a baglanabilmek icin (port forwarding gibi durumlarda) system32 altindan mstsc.exe ve mstscax.dll alinir ba$ka bi dizine kopyalanir, mstsc.exe windows 98/me compatibility mode'da cali$tirilir. 127.0.0.1:herhangibiport 'a baglanabildigi gorulur. securecrt ile ssh uzerinden port forwarding kullanilan durumlar icin idealdir.
 • ssh tunelling ya da port forwarding yapilirken, rdc'ye baglanmak icin localhost yazdiginizda "zaten monitore baglisin kardesim adami dellendirme" gibisinden bir hata mesajiyla karsilasabilirsiniz.. bu durumda yapilabilecek bir sey, port yonlendirmede 127.0.0.2 adresini kullanmaktir.. rdc adresi olarak 127.0.0.2 yazarsaniz sorunsuz bir sekilde karsi makinaya baglanabilirsiniz.
 • lisanslarimiz bir bilgisayarlik oldugu icin multi user calismaya yaramayacak program. (bkz: gnu)
 • windows xp icin
  http://www.microsoft.com/…ads/tools/rdclientdl.mspx
  adresinden faydalanilabilir.
 • macintosh isletim sistemleri icin yazilan cienti kullanarak imac gibi cicili bicili bir bilgisayardan da xp kosturan bilgisayariniza baglanabilirsiniz.
 • gnu linux ustunden remote desktop* baglantisi gerekirse rdesktop isimli program kullanilabilinir.
 • server tarafina kuracaginiz bir uygulama ile* client olarak web browseri da kullanabileceginiz kontrol etme baglantisi.
 • varsayılan port'u (eğer düzenleme yapılmadıysa) 3389 olan nanedir. kullanılması için bağlanılacak sistemin çalışıyor olması ve en azından bir tane kullanıcısı için şifre belirtilmiş olması gerekiyor (şifresiz kullanıcıya client bağlanamıyor) özellikle evde bulunan bilgisayarınıza uzaktan erişim gerçekleştirmek için (deneyimlerime dayanarak) minimum 512 k bağlantıya sahip olmanız ve router'ınızın port forwarding yapabilmesi yeterlidir. (yapamayan router var mı bilmiyorum.)

  hazırlanışı:

  windows xp proffesional'da bulunan remote desktop connection hedesi (yani uzak masaüstü bağlantısı) öncelikle etkin kılınmalıdır. bunu da sistem özelliklerinden (system properties)-ki kendisine kolaylıkla windowstuşu+pause/break kısayolu ile ulaşabiliriz) uzak sekmesi seçilip remote desktop/uzak masaüstü etkinleştirilir.
  ikinci aşama olarak bilgisayara statik bir local area network ipsi atanır
  üçüncü aşamada da router'ın konfigürasyon hedesine bağlanıp 3389 numaralı portu az önce belirlediğimiz statik ip'ye atarız.

  dördüncü ve aslında en başından yapılması gereken aşama olarak da sistemimize yönlendirilmiş ddns hesabının bilgilerini kontrol ederek evden uzak biryerlerden bir adet windows xp bulup start menu/all programs/accessories/communications/remote desktop connection (başlat menüsü/tüm programlar/donatılar/iletişim/uzak masaüstü bağlantısı) seçilerek "hebedehübede.no-ip.info" şeklinde bilgisayarımızın domain name'ini girip kullanıcı adı/şifremizle evdeki sistemimize bağlanırız.

  afiyet olsun.

  (edit-büdüt: beyni olan herkes bu yazılanlardan sonra rahatlıkla ayarlarını kendisi yapabilir. bu entry'yi refere eden herhangi bir mesaja cevap vermemekte kararlıyım. gerekli helpdesk işlemleri ücrete tabidir)
 • (bkz: #12543010)