şükela:  tümü | bugün
 • yeryuzundeki en basarili matematiksel hedge fund'lardan biri. kurucusu james simons mit mezunu, berkeley phd'li bir matematik profesorudur. cali$anlarinin hemen hepsi matematik veya fizik phd'lidir. hayvan gibi komisyon alirlar ama i$lerini de iyi yaparlar.
 • i$e alacagi insanlara i$ mulakati yapmayip, uzmanlik konulari hakkinda bilimsel seminer verdirten hedge fund. ortam profesorlerden gecilmiyor.
 • wall street yikilirken paranin amina koymaya devam eden quantitative hedge fund. hatta son 3-4 aydir getiriler rekor seviyede.
 • parasini degerlendirmek isteyenlerden %5 management (yönetme) ücreti ve %36 kar ortakligi alirmis bu hedge fon ki piyasa ortalamasi sirasiyla %2 ve %20 imis.

  öte yandan adamlarin getirisi %2478,6 imis; onlara en cok yaklasan george soros'un yatirim fonu quantum ki %1710,1.

  heriflerin yaptigi matematik kullanarak bilgisayar tabanli modeller gelistirerek fiyat degisimlerini (finansal seylerin tabi ki) kestirmek. bunu özellikle easily-traded dedikleri piyasalarda yapiyorlarmis (laissez faire).

  bircok calisani phd sahibi matematikci, fizikci, astrofizikci (!!!) veya istatikci imis.

  matematikci kapitalist bir sirket iste!
 • calisan profili gercekten ilginc bir sirket, richard feynman in doktora ogrencisi parcacik fizikcisi george zweig de bu sirkette calismistir.
 • hakkında verilen "for the 11 years ending in december 1999, medallion’s cumulative returns were 2,478.6 percent." bilgisini okuduktan sonra dayanamayarak bana şu hesaplamayı yaptırtan şirket:

  87 yılında 10.000 usd koysam 99'da 24.786.000 usd'im olacakmış. o parayla depremden sonra bütün değeri düşen gayrimenkulleri toplasam şimdi yaklaşık rörörö.....
 • bloomberg şirket hakkında oldukça detaylı ve güzel bir haber yapmış. büyük şirketlerin ve meşhur okulların neden büyük ve başarılı olduklarını sadece şuradan bile anlayabiliriz aslında; adamlardan mezun olan veya ayrılan üst düzey yöneticiler her yerde başarılı oluyor. ıbm, columbia, mıt, harvard sadece adı geçen okullar ve şirrketlerden bazıları haberde.haber burada
  (bkz: medallion fund)
 • su anki yoneticilerinden birisi r. mercer. kendisi ayni zamanda breitbart news in buyuk para babalarindan.

  dunyanin en akilli insanlarinin yonettigi/calistigi sirketlerden (hedge fund) birisinin (ki bu sirket 2015 itibari ile, yaklasik $65 milyar dolarlik, cogu calisanlarina ait olan asseti yonetiyordu -- bill gates in servetinin %80 i civari bir para) dunyanin en aptal insanlainin izledigi haber networkunun en buyuk bagiscilarindan biri olmasi insana mahmut dedirtiyor
 • sirketin kurucusu jim simmons ve sirketin kurulus hikayesini anlatan the man who solved the market: how jim simons launched the quant revolution adli kitap okumaya deger.