şükela:  tümü | bugün soru sor
  • böbrek ve idrar yollarındaki taşa bağlı ağrılara renal kolik denir. kolik ağrılarının özelliği çok şiddetli olması ve bir süre sonra azalması ancak yine bir süre sonra tekrarlamasıdır. burada oluşan ağrının sebebi önündeki taş engeline karşı çalışan böbrek ve toplayıcı sistemlerde idrar rahat boşaltılamadığı için şişme oluşur. böbrek taşlarında ağrı demek böbrek ve toplayıcı sistemler şişmiş ve gerilmiş demektir. ağrının şiddeti ve lokalizasyonu taşın büyüklüğüne, lokalizasyonuna, tıkanmanın derecesine, bireysel anatomik farklılıklara bağlı olarak değişebilir. taşın büyüklüğü semptomların şiddetiyle korelasyon göstermez. ağrı sıklıkla aniden başlar, şiddetlidir ve kişi ağrıyı azaltmak için çeşitli pozisyonlar alır.
  • hidrasyon ve egzersiz tedavinin en önemli basamaklarından biridir. ürik asit taşı düşünülüyorsa idrarı alkali yapmak da iyi bir çözümdür. kalsiyum kanal blokerleri ve alfa blokerler oldukça iş yarar. ağrı kesici olarak ilk tercih diklofenak sodyum olmalıdır. dayanılmayacak ağrılarda aldolan oldukça etkildir. çapı 10 mm'nin üstünde ve 1 aydan uzun süren taşlar için cerrahi ve eswl endikasyonu vardır.
  • ağrısı doğumdan bile fazlaymış.
  • bu ağrıdan ilerisi bence diri diri toprak altı :/
    doğumuma az kaldı ve renal kolik ağrısından normal doğum sancılarını hissedemiyorum bile siz düşünün :(
  • ömrüm boyunca belli dönemlerde çektiğim ve son 4 gündür hafiften çekmekte olduğum ağrı. hayat kalitesini düşüren oldukça tatsız bir detay, taş kanala düşse de en azından düşmesinin ağrısını çeksem diye düşündürür ki o ağrıyı bir doğum yapanlar bir de bu meretten muzdarip olanlar bilirmiş. düşmanımın başına gelmesini bile istemem, öyle pis bir şey.