şükela:  tümü | bugün
 • 2.haçlı seferi* sırasında fransa kralı yedinci louis in yanında doguya gelen zalimligiyle ün yapmış şövalye.hiçbir evlenme teklifini kabul etmeyen antakya nın dul naibesini kendine aşık eder bu hanımla evlenerek antakya prinkepsi olur ve görülmemiş zulümlere imza atar.ermenilerle birlik olarak kıbrısta görülmemiş bir vahşet yaşatır.selahaddin eyyubi tarafından öldürülmüştür.
 • cennetin krallığı'nda brendan gleeson tarafından canlandırılan karakter.
  o kadar iyi oynar ki ekranın içine girip herifin ağzını burnunu kırasınız gelir.
 • günümüz fransasının kuzey doğusunda kalan chatillon bölgesinde doğmuş şovalye.kudüsün tekrar hristiyan tebasına girmesi için guy of lusignan ile birlikte büyük mücadeleler vermiştir.lakin hattin savaşı nda esir düşerek idam edilmiştir.idam edilmesinin arka planı ise şöyle:

  müslümanlar ve haçlı ordusu arasında yapılan antlaşmaya göre müslüman kervanlara herhangi bir saldırıda bulunulmayacaktı lakin raynald efendi bu antlaşmayı hiçe sayarak pek çok kervana saldırmış,içindeki müslümanları öldürüp işkencelerden geçirmiştir.bunu duyan saladin de raynaldı bizzat kendi elleri ile öldüreceğine yemin edip gün saymaya başlar.

  günler biribirini takip eder ve nihayet hattin savaşı nı kazanan saladinin huzuruna iki komutan getirilir.saladin,guy ın içmesi için su getirtir.yorgunluktan bitmek üzere olan guy, suyu lıkır lıkır içer ve birazda raynald su içsin diyerek suyu verir.raynald suyu biraz içtikten sonra saladin,suyu kendisinin raynalda vermediğini guy un verdiğini söyler.bunu söylemesinin sebebi o zamanlar bir hükümdarın elinden düşman su içerse o kişinin özgür kalmasıdır.çok geçmeden saladin, raynaldı yaptıklarından dolayı sorguya çeker.raynald,suçu guy a atar ancak saladin in bu laflara karnı toktur.kılcı ile chattillon nun kellesini uçurur.guy,sıranın kendisine gelecğeini düşünerek korkudan altına sıçmak üzeredir ki saladin kralı teselli eder.raynaldın yaptığı götverenliklerden dolayı cezalandırdığını söyler ve kralın canını almaz.şama sürgüne gönderir.
 • 1186 yılında filistin'deki latin kralı baldwin'in ölümüyle yerine tapınakçılara olan yakınlığıyla tanınan lusignan'lı guy* geçmişti. yeni kralın en büyük yardımcısı ise fransa kralı louis'nin arkasından ikinci haçlı savaşına katılan antioch (antakya) prensi reynald de chatillon'du. bu fransız küçük şovalyesi, antakya prensi raimond ii'nin dul eşi constance'ı ayartarak prensliği ele geçirdikten sonra hiç bir otoriteyi tanımaz hale gelmişti.

  haçlı kuvvetleri ile müslümanlar arasında ne olursa olursa olsun düşmana ve değerlerine karşı gelişmiş bir saygı bulunmaktayken döneme damga vuran tarihi şahsiyetlerin içinde kural tanımayan, değerlere saygısız, yağmacı ve acımasız yegane kişi olan reynald davranışlarıyla barışın tesisine engel oldu. hz.muhammed'in mezarını bile soymaya teşebbüs etti. nitekim o ve adamlarının sivil bir kervana pusu kurup herkesi öldürmeleri hittin savaşı'nın başlamasına sebep olarak gösterilir. ayni saldirida selahaddin eyyubi 'nin kız kardeşinin esir alindigi da iddia edilmisse de konuyla ilgili kaynaklar birbirini tutmamaktadir.

  haçlıların yaptığı en kanlı savaş olan 4 temmuz 1187 tarihli hıttin savaşı haçlı ordusu için tam anlamıyla bir hezimet oldu. sağ kalanların içinden esir olarak alınanlar arasında kral da dahil olmak üzere ordunun önde gelenleri de bulunuyordu. tarihci imad ad din, orada selahhaddin'in reynard'a "kac kez soz verip de sozunu cignedigini" sordugunu, reynard'in ise "bu her krallin yaptigi budur, ben farkli davranmadim" seklinde cevap verdigini yazar. bunun uzerine selahaddin'in ani ve sert bir tepkiyle oracıkta kendi elleriyle kafasını kopardığıni rivayet eder. sultanın sonra diğer soylulara dönüp ve şöyle dedği de yazılmıştır:
  "kral kralı öldürmez, ama bu adam hainlikte ve küstahlıkta çok ileri gitti"

  guy ise bir yıl sonra nablus' ta tutulduğu hapishaneden bırakılmıştır.

  dipnot:
  2.nci haçlı seferinin de chattillon'unun ilk adına başka başka türkçe ve yabancı kaynaklarda reynard veya reginald olarak da rastladım. hep aynı kişi bunlar.
 • fransız kökenli fakir bir şovalyenin oğlu olarak doğan, selahaddin eyyübi'nin elinde ölen dengesiz ve fanatik haçlı komutan. kimi kaynaklarda müslümanlarla yaptığı bir savaşta esir düşüp 15 yıl kadar zindanlarda yaşadığından bahsedilir. antakya latin patriğini çırılçıplak soyup üzerine bal sürüp güneşin altında saatlerce bekletmek, durduk yere bizans'a ait olan kıbrısa saldırıp yağmalamak, duruma kızan bizans imparatoru manuel comnenus ordusu ile bunu kuşatınca (adam ordusu ile istanbul'dan suriye'ye geliyor), imparatorun önünde yalınayak sürünüp af dilemek, ölü deniz'de donanma inşa ettirip bunu parçalar halinde kızıl denize taşımak ve hz muhhammed'in mezarını yağmalamaya çalışmak akla gelen ilk marifetleri.
  1187 yılında hıttin savaşında esir alınıp selahattin eyyübi tarafından idam edilmiştir.
 • selahaddin dönemindeki haçlı şövalyelerinden biri. acımasız ve kaypak hareketleri ile bilinir.

  bazı kaynaklarda raynald of chatillon diye geçer...
 • oğlu baldwin of antitoch miryokefalon savaşı'nda hayatını kaybetmiştir.
 • montgisard savaşı'nda selahaddin'in eyyübi'nin güç bela elinden kurtulduğu haçlı. aldığı aldığı feci yenilgiyle zar zor kaçar. insanın şövalye demeye dili varmadığı bu sersem kıbrıs'ta dehşet salmıştır. 1155–56 yılları arasında kıbrıs'ta bizans için savaşan, kendilerinden sayıca az, varangian garnizonuna saldırırır. ancak kuzeyli varangianlar reynald'ın buyruğundaki normanları bozguna uğratır ve varangianlar tarafından yaka paça bizans imparatoru birinci manuel comnenus'un huzuruna getirilir. reynald, yalın ayak, imparator'un ayaklarına kapanır.
 • müslümanlar tarafından esir alındıktan sonra fidyesini kimse ödemediği için 16 yıl sonra "otuzbir olsan çekilmezsin" denerek serbest bırakılmıştır