şükela:  tümü | bugün
 • renault'un renault 12'den sonra ülkemizde ürettiği 2. model olma özelliğini taşıyan, ülkemizde 1 nisan 1985 tarihinde (ithal edilen parçaların bursa'da monte edilmesi ile üretilen araçlarla) yollara çıkan, ilk olarak 60 hp'lik renault 9 gtl, daha sonra 1,6 lt. 55 hp dizel motorlu renault 9 gtd versiyonları piyasaya sunulan otomobildir.

  anavatanı fransa'da 1981-88 yılları arasında üretilmiş, yerini renault 19'a bırakmıştır. hatchback modeli, yine ülkemizde çok sevilen, renault 11'dir.

  esasen ülkemizde aynı anda üretilmiş olasalar da, renault 12nin halefidir.

  ülkemizdeki hikayesine dönersek,

  gtl ve gtd modellerini, 1986-87-88 yıllarında 1,4 lt. motorlu 68 hp'lik gtc* ve gtc'ye göre daha donanımlı olan gtl'nin yerini alan gte* ve otomatik şanzımanlı renault 9 automatic takip etmiştir.

  broadway, spring, fairway adları, ülkemizdeki model numaralarıyla o zamanlar arası iyi olmayan tüketiciler için eklenmiştir. broadway çok sevilmiş, benimsenmiştir. hatta bir dönem statü sembolü dahi olmuştur.

  çok sevilip tutulmasının ardından modellerde sürekli güncellemeler yapılmıştır.
  örneğin gtl ve gtc üretimden kalkmış, 60 hp'lik renault 9 spring üretime alınmıştır.

  daha sonra zaten yurdum insanının pek aşina olmadığı "gtc" "gte" gibi ibareleri kaldırma kararı alan renault mais, spring ve broadway modellerinin yanına 1,6 lt. 80 hp'lik fairway versiyonunu da üretmiştir.
  (bkz: renault 9 fairway)

  ülkemizde son satılan versiyonu 1997 yılında kapsamlı bir makyaja tabi tutulmuş, 2001 model yılına kadar üretimde kalmıştır. bu versiyonun model ibaresinden "9" rakamı çıkmış, direkt renault broadway olarak üretilmiştir.

  vakti zamanında 88 model gtc'sinde, fırtına mavisi renkli bir modelinde de çocukluk anılarım yatmaktadır. hey gidi günler.
 • yıllar içinde en çok göze çarpan değişikliği broadway'in yazılış şeklidir. önce kıvrımlı bir font'la yazılan yazı, daha sonra bold ve büyük harfle sert karakterli bir font'la yazılmaya başlamıştır. en son çıkan aralıklı ve karaktersiz b si büyük gerisi küçük harfli logoyu ise hiç tutmadığımı tarihin yapraklarına not etmeyi bir borç bilirim.
 • artık dünyada ve de türkiyede üretilmeyen otomobil modeli.
 • renault diyince bir çok insanın gözünün önüne gelen araba
 • yıllarca birçok "balık zekalı" * insanımızın kahrını çekmiş "güzel" otomobil. ailemizin ilk ve en sevdiğim arabası *
 • motorunun sesi, içinin kokusu, bilimum mekanik gürültüsü ve koltuklarının hissi beynimin derinliklerine kazınmış otomobil.
 • turkiye'ye ilk gelen modeller fransiz maliydi, koltuklari deriydi ve gostergesi de farkliydi. on camlarin dugmeler ile acilip kapanmasi olayini ilk bu arabalar gostermistir. buyuk bir atraksyiondu. elektronik atesleme, basit aks sistemi gibi muhendislik zekalari tasidigi icin performansi da zamanin arabalarinin onundeydi.

  babam (renault teknik servis isletir) her zaman tofas servis alsaydim coktan zengin olurdum derdi. tamiri zaman isteyen asiri mekanik parcanin oldugu, ve hem parcadan hem iscilikten daha cok para kazanabilecegini soylerdi.

  87 model bursa uretimi olan renault 9 ile (firtina kamil derdim) bursa'dan cikarken garajin kavsaginda kirmizi isikta bekliyorum, yandaki arabada guler yuzlu bir amca el salliyor gulerek ac cami isareti yapiyor. aciyorum

  - efendim amca?
  - 87 model degil mi o?
  - evet nerden bildin yahu?
  - renginden (arabanin rengi cag yesili / nil yesili diye geciyordu)
  - nasi?
  - ben boyadim onlari yillarca... (yuzunde hey gidi gunler ifadesi)

  amerikanya'ya giderken firtina kamil'i geride kaldi. bir gun icinde dort kisi kavsaktan cikarken tir carpmis 40 metre suruklemis. hurdaya cikmis ama icindekileri de kurtarmis. helal olsun.
 • car dergisi tarafından otomobil tarihinde tasarlanmış en kötü 7. model olma şerefine erişmiş (bence de) çirkin otomobil.
 • satmak için yola çıkılsa,otomobil pazarına gitmeden birisinin talip olacağı araç.sahiplerinin reşat altını olarak adlandırması bu yüzdendir.

  ayrıca binek model traktördür.muhteşem bir icat.