şükela:  tümü | bugün
 • 1,6 lt.'lik, 55 hp (din normuna göre) dizel motora sahip renault 9 modeli. ülkemizde 80'lerin sonunda satışa sunulmuş olup düşük gücü ve yüksek motor sesi ile pek tutulmamıştır.

  fabrika verilerine göre maksimum hızı 155 km/s olan aracın 100 km mesafedeki şehir içi tüketimi 6,9 lt., 90 km/s sabit hızda ise 4,4 lt.'dir. bu da 1,4 lt. benzinli renault 9 gte broadway'den 100 km'de 1,3 lt. daha az yakıt tüketimi sağladığı anlamına gelmektedir.
 • (bkz: renault 9/@rezilrusfaadam)
  (bkz: jikle/@rezilrusfaadam)

  bu iki entryde kendisi ile ilgili bir şeyler yazmıştım. şimdi kendi başlığına yazayım.

  gtd 9'un içinde jikle varsa, araba fabrikadan benzinli çıkmış demektir. motor değişimi yaparken genellikle radyatörü dizele göre değiştirmezler. dizel olup, radyatörü de dizele ait olup delinmiş ve benzinli radyatörü takılmış da olabilir.

  eski sahibi yeni radyatör takacaktır, parçacı "9 radyatörü bu abi" diyerek benzinlininkini vermiştir adama.

  gtd 9'da radyatörün dizele ait olup olmadığı önemlidir. yoksa hararetten başınızı kaldıramazsınız.

  ayrıca, motoru sonradan dizellestirilmiş gtd9'da daha da dikkat etmeniz gereken şey, şanzımanın da dizele ait olmasıdır. benzinli 9 şanzımanı, yüksek devirli benzinliye göredir. dizel motor bağlandığında, diferansiyel mahruti dişli sayısı tutmaz ve dizellestirilmiş 9 gitmez.

  doğustan dizel olup, şanzıman dağılıp, üzerine benziniye ait şanzıman da takılmış olabilir. o halde dizel r9 gitmeyecek, son hızı düşük kalacaktır. doğuştan dizel bulunsa dahi, sanzıman ve radyatörün dizele ait olması önemli. zaman icinde eski sahipler hep bir şeyler takmış ve orijinaliteyi bozmuş olabilir.